O czym warto pamiętać w słoneczne dni?

05 Maj 2015, 10:19

Wiosna dla kierowców oznacza nie tylko wymianę opon na letnie i przegląd samochodu po zimie, ale także konieczność przygotowania się na duże ilości promieni słonecznych. Wielu kierowców o tym ostatnim zapomina. Bez odpowiednich okularów przeciwsłonecznych i czystych szyb, kierowca może zostać oślepiony i spowodować niebezpieczne sytuacje na drodze.

O czym warto pamiętać w słoneczne dni?
Jeśli słońce znajduje się wysoko nad horyzontem, nie musimy martwić się o to, że podczas jazdy samochodem zostaniemy oślepieni. Sytuacja zmienia się, kiedy słońce jest nisko nad horyzontem, zwłaszcza wczesnym rankiem i późnym popołudniem. Wówczas kąt padania promieni słonecznych często sprawia, że bezużyteczne stają się samochodowe osłony przeciwsłoneczne. "Oślepiony słońcem kierowca ma dużo bardziej ograniczone pole widzenia i znacznie mniejszy komfort jazdy. Bardzo łatwo w takich warunkach o niebezpieczną sytuację na drodze. Dlatego niezbędnym wyposażeniem samochodu każdego kierowcy w okresie wiosennym powinny być okulary przeciwsłoneczne" mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Warto rozejrzeć się za soczewkami z filtrem polaryzacyjnym. Posiadają one specjalny filtr, który neutralizuje oślepiające słoneczne refleksy, odbijając światło zwiększa kontrast widzenia. Dodatkowo chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ważne dla widoczności jest także sprawdzenie, czy szyby są czyste i bez smug. Brud rozprasza bowiem promienie słoneczne i zwiększa blask światła. "Przez świecące w oczy słońce możemy nie zauważyć hamujących przed nami aut oraz zmieniających pas motocyklistów, których wiosną i latem możemy licznie spotkać na drogach. Blask promieni słonecznych może nas oślepić także wtedy, gdy słońce jest za nami. Promienie odbijają się wówczas w lusterku wstecznym, utrudniając nam tym samym widoczność" mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

źródło: Szkoła Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

13 Maj 2015, 12:45

przydatne i ciekawe informacje :)))
matti909
Nowicjusz
 
Posty: 16
Prawo jazdy: 14 09 2008
Auto: skoda octavia

22 Maj 2015, 08:44

ja zwoje okulary zawsze mam w aucie, bo czy lato czy zima, mogą się przydać.
Nie wyciągam ich nigdy, to już dla mnie prawie jak gaśnica - obowiązkowy element, bez którego czuję się źle.
olafkazik
Nowicjusz
 
Posty: 6
Prawo jazdy: 16 01 1986
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: RR
Paliwo: Diesel
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

28 Maj 2015, 15:37

ciekawy wpis, dzięki;) ja chciałem kupić kiedyś okulary, którym w świetle słonecznym same przyciemniają się szkła, na szczęście okulistka wytłumaczyła mi, że przez szybę samochodu nie będzie to działać.
Makrol
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 07 10 1995
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Alfa Romeo
Silnik: 1.8 T.S. 105 KM
Rok produkcji: 1997

01 Cze 2015, 20:12

należy przede wszystkim pamiętać o solidnych, dobrze chroniących okularach przeciwsłonecznych, żeby słońce nas nie oślepiało i żeby nie stwarzać zagrożenia na drodze
judyta134
Nowicjusz
 
Posty: 3
Prawo jazdy: 15 04 2013
Przebieg/rok: 12tys. km
Auto: Ford
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

02 Cze 2015, 18:28

no bez okularów ani rusz, ja ostatnio popełniłam ten błąd i myślałam że nie dotrę do domu w całości
Sabat
Nowicjusz
 
Posty: 4
Auto: Golf V
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Lexus UX - hybrydowy crossover
    Jak podaje najważniejszy norweski dziennik biznesowy Dagens Næringsliv cytując szefa Lexus Norway, seryjna wersja nowego subkompaktowego crossovera Lexus UX zadebiutuje już wkrótce na salonie samochodowym w Genewie. ...
    Trójwymiarowa konfiguracja samochodu
    Audi to pierwszy na świecie producent samochodów używający trójwymiarowych wizualizacji w konfiguratorze produktowym. Zamiast statycznych obrazów jakie znamy z przeszłości, klient może teraz w czasie ...

05 Cze 2015, 11:14

Zgadza się,dobre okulary przeciwsłoneczne to podstawa,natomiast ja uczulam na to aby dbać o klimatyzację i serwisować ją na bieżąco,nabić i odgrzybić zarówno przed jak i po sezonie,to bardzo ważne w w kwestii jej żywotności.
Atticar
Nowicjusz
 
Posty: 35
Przebieg/rok: 18tys. km
Auto: VW Golf
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

17 Cze 2015, 21:54

o okularach przeciwsłonecznych
sfera
Nowicjusz
 
Posty: 4
Auto: Opel Corsa

18 Cze 2015, 09:37

Żeby zasłaniać przednią szybę by się nie nagrzewała deska i kierownica
jednom
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 31 12 2010
Auto: audi s3

18 Cze 2015, 09:40

Warto też pamiętać żeby nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie stojącym na słońcu bez opieki.
Kierowcy natomiast w takie dni przyda się na pewno jakaś butelka z wodą do picia jeżeli wybiera się w dłuższą trasę lub też planuje stanie w korkach w mieście.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

01 Kwi 2016, 12:51

Dokładnie, okulary przeciwsłoneczne i koniecznie z polaryzacją. Jeździłem zawsze w zwykłych i w tamtym roku zainwestowałem w polaryzację i różnica jest ogromna. Kupiłem w sklepie internetowym.
Sasire
Obserwowany
 
Posty: 2
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

04 Kwi 2016, 13:46

Dokładnie okulary przeciwsłoneczne to podstawa, ja mam w swoim aucie schowek w podsufitce, więc są tam zawsze w pogotowiu.
Marekow
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 4
Prawo jazdy: 18 03 1988
Auto: Lexus IS
Rok produkcji: 2007

06 Kwi 2016, 07:42

Okulary przeciwsłoneczne to podstawa, nawet zimą, w końcu promienie odbijają się też od śniegu i nieprzyjemnie razi w oczy.
Najlepiej lustrzane, z polaryzacją, takie zwykłe nie chronią najlepiej przed mocnym słońcem.
Potem pamiętać o dobrze wyczyszczonych szybach i lusterkach, bo przy słońcu robi się więcej kurzu na drogach.
Na końcu nie kłaść GPSa czy telefonu na górze deski rozdzielczej, bo ona najbardziej się nagrzewa. Co do kierownicy, dobrze jest kupić pokrowiec z materiału, który słabo się nagrzewa, żeby nie poparzył nam rąk.
krotleo
Nowicjusz
 
Posty: 20
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 06 04 2008
Przebieg/rok: 21tys. km
Auto: Skoda Octavia
Silnik: 1.6 TSI
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

07 Kwi 2016, 09:10

Mam w planach właśnie wymieniać niedługo moje okulary na porządne, z filtrami polaryzacją. W porównaniu do zwykłych "bazarowych" to niebo a ziemia.
Maciek77
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 95
Auto: Toyota Corolla

12 Kwi 2016, 19:38

Zgadzam się co do okularów, osobiście nie lubie ich nosić,ale bezpieczeństwo przede wszystkim :yes: Warto zadbać też o sprawną klimatyzację.
karolina1994
Nowicjusz
 
Posty: 28
Prawo jazdy: 16 12 2015
Auto: Renault Laguna II
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001