Obowiązkowe systemy ratujące życie w nowych samochodach

22 Lut 2019, 10:49

Komisja Europejska opowiedziała się za wprowadzeniem obowiązku wyposażenia wszystkich nowych modeli samochodów w systemy bezpieczeństwa ratujące życie.

Takie wyposażenie ma być obowiązkowe w każdym nowym samochodzie niezależnie od jego wersji począwszy od 2021 roku. Z informacji które są dostępne wynika że będą to inteligentne dostosowywanie prędkości, automatyczne hamowanie, monitorowanie zachowania kierowcy, czujniki wspomagania hamowania w przypadku wykrycie przeszkody, specjalne materiały z jakich ma być wykonana przednia maska samochodu, bardziej elastyczne szyby, asystent pasa ruchu czy blokada alkoholowa itp. Co więcej w samochodach ciężarowych równie mają zostać wprowadzone zmiany takie jak lepsza widoczność z kabiny, monitorowanie przestrzeni przed samochodem. To wszystko ma pomóc w zapewnieniu większego bezpieczeństwa na drogach.
Obowiązkowe systemy ratujące życie w nowych samochodach Niektóre z systemów będzie można dezaktywować po uruchomieniu silnika specjalnym przyciskiem i jeżeli nie będziemy chcieli ich używać to trzeba będzie o tym pamiętać przy każdym odpaleniu auta ponieważ systemy domyślnie maja być włączone.

Teraz trochę na temat wymienionych systemów:
Inteligentne dostosowywanie prędkości - system ma monitorować znaki i jeżeli przekraczamy prędkość to ma nas informować o tym specjalną kontrolką dodatkowo mogą pojawić się drgania na kierownicy, pedał gazu może stawiać większy opór.
Automatyczne hamowanie - ma pomóc w uniknięciu kolizji tu podczas monitorowania pola przed samochodem czujniki sprawdzają odległość od obiektu znajdującego się na naszej drodze i w przypadku wykrycia niebezpieczeństwa hamulce zadziałają automatycznie.
Monitorowanie zachowania kierowcy - specjalne czujniki i kamera będą monitorowały stan kierowcy i jeżeli okaże się że zaczyna być zmęczony, śpiący system poinformuje go specjalnym komunikatem o wskazanej przerwie i odpoczynku.
Specjalne materiały z jakich ma być wykonana przednia maska samochodu - do tej pory przepisy regulują wygląd przedniej maski natomiast zmiany które maja zostać wprowadzone mają wyraźnie wskazywać na materiał z jakiego ma być wykonana przednia maska samochodu.
Bardziej elastyczne szyby - mają one za zadanie w większym stopniu pochłaniać energię podczas uderzenia i być bardziej odporne na pęknięcia.
Asystent pasa ruchu - będzie nam pomagał utrzymać prawidłowy tor jazdy.
Blokada alkoholowa - tu oczywiście będą ją musieli zainstalować kierowcy w swoim samochodzie którzy już wcześniej mieli zabrane prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu.

Dodatkowo każdy samochód ma być wyposażony w tzw. czarną skrzynkę w której będą zapisywane dane z kolizji i wypadków które w razie potrzeby będą pomocne w ustaleniu sprawcy takiego zdarzenia.

Bruksela przedstawiła projekt w maju zeszłego roku, a w ostatnich dniach opowiedziała się za wprowadzeniem go w życie. To wszystko ma sprawić że na naszych drogach będzie bezpieczniej. Niestety prawdopodobnie ceny samochodów w związku z takimi rozwiązaniami również wzrosną. Choć koncerny przyznają że nie powinny to być duże zmiany i większość opłat związanych z wprowadzeniem tych systemów wezmą na siebie.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3447
Zdjęcia: 12502
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Widzisz wypadek na drodze? Oto, co należy zrobić, a czego unikać
    Wakacje to okres najwyższej w całym roku liczby wypadków drogowych. W tym czasie mamy największą szansę, aby stać się świadkiem takiego zdarzenia. Nierzadko kierowcy doświadczają takiej sytuacji po raz pierwszy i zaskoczeni ...
    Wavecamper zaprezentuje się na Poznań Motor Show
    Producent pokaże swoje modele w ramach salonu caravaningowego, który w tym roku zlokalizowany będzie w pawilonach nr 1 i nr 2. Wavecamper to legitymujący się wieloletnim doświadczeniem producent kamperów na ...

  •