Olej silnikowy a przekładniowy

27 Cze 2020, 08:58

Hej
Mam pytanie jak odróżnić organoleptycznie olej silnikowy od przekładniowego z manualnej skrzyni biegów ?
Swoje auto mialem sprzedawać z powodu wycieku zlokalizowanego na laczeniu bloku z jego podstawą - dostep jedynie przy wyjeciu silnika.
Jednak znajomy znajomego mechanik stwierdził że to wyciek na wale korbowym od str skrzyni. Uszczelnil, pojezdzilem prawie 3 tygodnie pojechalem na przeglad czy sa jakies wycieki, trzeba bylo jeszcze dpkladnie umyć dół bo nie było pewności po odtluszczeniu calego spodu po 2 dniach zajechalem na kontrolę znów i okazalo się że silnik suchy, na wdpomnianym na poczatku laczeniu bloku z podstawą sucho - sam to macałem. Spocona lewa półoś i pod nią slady oleju. Tak to wszystko suche.
Jestem umowiony na wymiane uszczelki na tej pólosi jednak troche nachodzą mnie wątpliwości bo mowi się ze olej przekladniowy ma dosc silny zapach. Jednak ja tutaj w tym oleju za wiele nie czuję, choc z 2 strony mam trochę problemy z węchem. Pytanie jak można to jeszcze sprawdzic ?
Mam trochę obawy ze to skad inad cieknie ze oddam auto i sie okaże ze to jednak nie bylo to i zabule za niepotrzebną robotę.
Kordyt
Początkujący
 
Posty: 196
Zdjęcia: 12
Auto: Brak

27 Cze 2020, 11:30

Oleju tak łatwo na oko nie odróżnisz. Jednak po zapachu już tak. Oleje przekładniowe mają specyficzny dużo mocniejszy zapach niż oleje silnikowe. Często również kolor może być np. czerwony tak jak w automacie co dodatkowo pozwala szybciej odróżnić czy to olej przekładniowy czy też silnikowy.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9712
Zdjęcia: 34

27 Cze 2020, 13:15

No i przez to mam watpliwoaci czy to aby na pewno olej ze skrzyni. No ale moze to to.
A jaki jest to zapach takiego oleju ? Do czego podobny ?
No i też pytanie
Jak objawiają się luzy mechanizmu roznicowego ? Ja na jednej polosce juz mialem wymieniany uszczelniacz - nie wiem czy na tej samej czy nie i tez wyczytalem ze jak sa luzy to taka wymiana nic nie da.
Kordyt
Początkujący
 
Posty: 196
Zdjęcia: 12
Auto: Brak

28 Cze 2020, 08:30

Olej skrzyniowy ma specyficzny smród, nie da się go chyba przerównać do nieczego innego, bynajmniej ja nie mogę. Jeżeli to skrzynia manualna to jedynie po zapachu możesz porównać chodzi też może być ciężko przy takim małym wycieku
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16084
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

28 Cze 2020, 12:02

To pozostaje pytanie co moze byc przyczyna wywaleń uszczelnień silnika prócz odmy ?
Obecnie nie ma wycieków z silnika ale kazde uszczelnienie na nim bylo wymieniane przynajmniej 2x i auto nie pojezdzilo dluzej niz 1000 km i zas coś puszczało.
Zajrzalem w ksiazeczke serwisowa jednego mechanika i okazuje sie że oba uszczelniacze polosi na skrzyni byly wymieniane 8 tyś km temu i już jeden puścił. Pytanie mam jak sprawdzić czy jest coś uszkodzone w skrzyni że przez tu padaja uszczelnienia i będą padać ?
Slyszalem o luzach dyferencjalu ale czy mozna je jakos spraedzic bez rozbierania skrzyni ? Ew jakaś inna przyczyna?
Chce te rzeczy zlecić mechanikowi zebym potem nie bylo ze wymienione i zaś bedzie coś ciekło po tysiacu km....
Kordyt
Początkujący
 
Posty: 196
Zdjęcia: 12
Auto: Brak

28 Cze 2020, 12:30

Silnik może mieć już przedmuchy poprostu.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16084
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Skoda Rapid - nowy wymiar Skody
    SKODA Rapid stanowić będzie nowy wyznacznik dla wszystkich samochodów marki pod względem ponadczasowego designu oraz przestronności wnętrza. SKODA Rapid to pojazd idealnie uzupełniający dotychczasową gamę modeli, wpasowując ...
    Międzynarodowy Dzień Uprzejmości na Drodze
    Święto wywodzi się z Francji, ale szybko zyskało popularność na całym świecie. Co to znaczy być uprzejmym na drodze? Przestrzeganie przepisów oraz bycie przewidywalnym i wyrozumiałym kierowcą. Tak rozumiana uprzejmość ...

29 Cze 2020, 06:38

No tak zapomniałem o tym. Ale to był też jeden z podejrzanych przy ostatniej naprawie - przedmuchy wykluczono.
Z resztą przy ostatnim wycieku uszczelniacza wału simmering nie był wypchnięty tylko ponoć wręcz przeciwnie wciśnięty do silnika w taki sposób że prawie wpadł do skrzyni korbowej. Jak to mozliwe ? Coś tam w okolicy tego simmeringa ponoć wymieniali nie pamietam co, tak zrozumiałem że coś w czym ta uszczelka leży.
Kordyt
Początkujący
 
Posty: 196
Zdjęcia: 12
Auto: Brak

09 Lip 2020, 21:39

No i tak. Wyszlo mega ujowo.
Uszczwlniacz polosi wymieniony, sprawdzali czy po tym sa nadal wycieki i uznalo że żadnych już nie ma. Odebralem auto, od razu na stacie diagnostyczna a tu zonk (choć jakoś nie bylem zaskoczony) -dalej wycieki. Mokre między skrzynią a silnikiem. Tu zdjecie:
Olej silnikowy a przekładniowy

Po wytarciu 1 minuta i poci się tutaj:
Olej silnikowy a przekładniowy

Z informacji o uszczwlniaczu wału tak jak pisalem przedmuchow nie ma. Uszczelniaxz byl wymieniany juz 3 razy, przy ostatniej wymianie ponoc uszczelniacz byl za gleboko wcisniety i pocharatany. Czy to moze swiadczyc o zlym montażu czy raczej o pokrzywionym wale ? Wgle to mozna za głęboko włożyć???
Kordyt
Początkujący
 
Posty: 196
Zdjęcia: 12
Auto: Brak

10 Lip 2020, 06:32

Uszczelniacz wału ma swoje miejsce i dodatkowo jest przykręcany więc nie da się go założyć źle.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16084
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

10 Lip 2020, 06:46

No ale jednak po 1 wymianie pojezdzilem 4 miesiące i juz ciekło stamtad.
Po drugiej wymianie pojezdzilem doslownie 8 tyś km i olej z dnia na dzien zaczął wręcz rzygać i ponoc tak jak mowie uszczelniacz byl za głęboko i jako krzywo i byl poniszczony. Wiec już nie wiem czyli to niemozliwe zwby byl za gleboko wlozony ?
I jeszcze pytanie czy moze byc wyciek z tego miejsca ?
Olej silnikowy a przekładniowy
Kordyt
Początkujący
 
Posty: 196
Zdjęcia: 12
Auto: Brak

11 Sie 2020, 10:03

Chciałem jeszcze zadać ostateczne pytanie:

Czy olej przekładniowy jak jest nowy też ma ten specyficzny silny zapach ?
Pan który mi ostatnio dokonywał naprawy powiedział, że przepracowany tylko śmierdzi, nowy już nie. Jest to prawda ? Czy kit ?
Kordyt
Początkujący
 
Posty: 196
Zdjęcia: 12
Auto: Brak

11 Sie 2020, 17:15

Zależy jaki ale to kit, standardowy olej w okolicach 75w90 strasznie śmierdzi jako nowy à też zapach przepalonego oleju jest całkiem inny
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16084
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

12 Sie 2020, 19:19

Dzieki za odpowiedź.
Powiedz mi jeszcze czy mizna uszczelniacz wału (ten od str koła zamachowego) wsadzić za głęboko tak ze "prawie wlecial do srodka i przez to zostal poniszczony?
Z tego co oglądam to nie jest to fizycznie możliwe, stąd pytanie...
Kordyt
Początkujący
 
Posty: 196
Zdjęcia: 12
Auto: Brak

13 Sie 2020, 07:29

Wedlug mnie nie jest to możliwe ale ja nie mechanik więc jeszcze wiele rzeczy może mnie napewno zaskoczyć
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16084
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4