Oznaczenia na oponach

11 Lis 2015, 17:05

Spisałem oznaczenie z opony i z naklejki przy drzwiach i po rozmiarze 225/45R17 jest oznaczenie "91W". To "W" domyślam się że odnosi się do opony letniej bo przy próbie szukania podając pełny parametr opony wyskakują mi tylko letnie. Czy to prawda?

W wyszukiwarkach opon zimowych pojawiają się dwa oznaczenia "91V" oraz "91H". Czym one się różnią i co oznaczają te symbole V i H? Opona z symbolem H jest znacznie droższa i zastanawiam się dlaczego? Czy opony z oznaczeniem "94" w ogóle nie powinienem brać pod uwagę? http://www.oponeo.pl/wybierz-opony/s=1/zimowe/t=1/osobowe/p=1/nokian/r=1/225-45-r17
cute
Nowicjusz
 
Posty: 3
Auto: hyundai getz

11 Lis 2015, 17:40

Literka ta oznacza indeks prędkości w twoim przypadku W oznacza prędkość 270km/h. Tu masz wszystkie oznaczenia z opony w tym masz opisane wszystkie prędkości rozmiary/
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

11 Lis 2015, 17:47

Ważny jest też DOT opony(rok produkcji). Opony o wyższy indeksie prędkości będą droższe od tych z niższym-czyli W powinny być droższe od H, jeżeli jest inaczej to znaczy, ze te tańsze W są starsze od tych H.
Niektórzy producenci mają również oprócz typowych nośności dla danego rozmiaru opony o zwiększonej nośności i na zimę można brać te opony pod uwagę :ok:
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3674
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Czwarta generacja ikony RS: nowe Audi RS 6 Avant
    25 lat linii RS, 25 lat wysokowydajnych Audi kombi. Prezentując nowe Audi RS 6, Audi Sport otwiera nowy rozdział w historii usportowionego Avanta. Jeszcze więcej mocy w połączeniu ze zwiększoną dzięki systemowi mild hybrid ...