Peugeot 306 1,9 D - duże spalanie i brak mocy

Peugeot 306 1,9 D - duże spalanie i brak mocy

22 Maj 2012, 01:14

Witam.
Od 3 miesiecy posiadam 306. Jest to wersja z 2000 roku, z silnikiem 1,9D DW8 68KM.
Niestety do pełni szczęścia brakuję mi trochę. A to za sprawą małej mocy i dużego spalania.
Wymieniłem filtr powietrza i termostat (do tego dojdę zaraz).
Jadąc trasą ekspresową prędkość maksymalna mojego samochodu to 135-140 km/h z 3 osobami. Czy to nie trochę za mało?
Normalnie nie jeżdżę tak szybko ale chciałem zobaczyć ile "poleci". Po mieście moje spalanie wynosi 8,7 L, a jak wyjechałem na trasę 160 km to spalanie wyniosło 8l a leciałem tak do 120, by odmulić silnik.
Tankuję ropę po 5,66 i za 50 zł zazwyczaj przejeżdżam 100 km (ale czasami mniej).
Co dziwne jak staram się jeździć ekonomicznie (zmiana biegów do 2000 - 2500 obrotów/ min) to spalanie jest wyższe lub równe gdy jeżdże bardzo dynamicznie (przeciąganie 2 i 3 do 4000 obr/min). Wiem, że diesla się nie ciśnie ale ja myślałem, że poprzednia właścicielka zamuliła ten silnik.
Właśnie robiąć tą trasę 160 km mój samochód przy prędkości 120 - 130 wciąż miał temperaturę 72-75 stopni. Nie jest to za mało ? Wymieniłem termostat ale temperatura ta sama. WIatrak potrafi chodzić po takiej trasie pare minut po wyłączeniu silnika.

W sobotę zatankowałem za 100 zł (1l ropy - 5,66) i przejechałem 220 km i rezerwa (miałem jeszcze na 10-15 km rope wczesniej). Z czego 50 km to trasa, reszta miasto. I tak wydaje mi się, że za dużo pali.
Auto nie dymi i oprócz słabej mocy chyba nic mu zauważalnego nie dolega.

Co może być przyczyną takiego spalania'? Myślałem o wtryskach i o pompie.
Proszę was bardzo o pomoc ! Przepraszam ale nie wiedziałem gdzie napisać tego posta.
Skoczek135
Początkujący

Auto: brak

Re: Peugeot 306 1,9 D - duże spalanie i brak mocy

22 Maj 2012, 10:41

Na początek sprawdź pompe.... coś nie trzyma temperatury ten silnik, coś z głowicą? spalanie powinno być 5-6 i takie musisz uzyskać :D
nitro
Zaawansowany

Miejscowość: znikąd

23 Maj 2012, 00:28

byłem dzisiaj u 2 mechaników żeby wrzucić mój samochód na komputer.
Mieli na prawdę profesjonalne sprzęty ale i tak nie mogli się połączyć z moim samochodem. Nie wiem czy ktoś nie zepsuł mi wejśćia albo czegoś... :<

W każdym razie znalazłem chyba winowajce temperatury.
Dziś po przejechaniu 100-300 metrów pomyślałem, że jeszcze coś sprawdzę. Ku mojemu zaskoczeniu wiatrak się włączył, a samochód dopiero co przed chwilą odpaliłem.
U mechanika to samo, podpina ten komputer (10 min po wyłączeniu silnika) coś probuję zdziałać ale nie łączy się i za chwilę włączą się wiatrak...
Czujnik temperatury chyba do wymiany co nie? Przy ilu stopniach wam się włącza wiatrak?
Warto zmienić czujnik ten co pokazuję w kabinie jaka jest temperatura? czy tylko ten od wiatraka?

Pompiarz powiedział, żeby wpierw wymienić czujnik, zobaczyć na spalanie i wrzucić na komputer w aso w peugeocie i dopiero martwić się pompą. Miał rację czy jechać do innego?
Dużo kosztuję wyregulowanie pompy?
Skoczek135
Początkujący

23 Maj 2012, 10:14

Sprawdź... miałem kiedyś diesla i żeby włączyć wiatrak naprawdę musiało być gorąco :D wiaodmo najpierw wyklucz inne usterki a potem pompa, zależy to od jej zużycia ja miałem też te objawy, 300zł i po kłopocie
nitro
Zaawansowany

Miejscowość: znikąd

23 Maj 2012, 11:50

A co jeszcze może być winowajcą?
Skoczek135
Początkujący

25 Maj 2012, 10:30

A sonde sprawdzał kolega? Jeśli wentylator sie nie włącza to czujnik wentylatora trza sprawdzić.
sokol
Nowicjusz

Miejscowość: Sosnowiec
Auto: Punto 1.2
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Uważaj na Pieszych na wielopasmowych jezdniach Uważaj na Pieszych na wielopasmowych jezdniach
    Do najbardziej niebezpiecznych miejsc dla pieszych należą przejścia przez wielopasmowe jezdnie bez sygnalizacji świetlnej. Do potrąceń najczęściej dochodzi, gdy pieszy wchodzi na oznaczone przejście, widząc zatrzymujący się ...
    Drogo, szybko i luksusowo - zestawienie wyjątkowych coupe! Drogo, szybko i luksusowo - zestawienie wyjątkowych coupe!
    Tendencje wzrostowe w segmencie samochodów premium są mocno widoczne na rynku polskim od dobrych kilku lat. Sprzedaż rośnie systematycznie, dzięki czemu według danych pochodzących z raportu PZPM, w roku 2015 auta luksusowe ...

• Re: Peugeot 306 1,9 D - duże spalanie i brak mocy

30 Maj 2012, 11:01

No właśnie wiatrak się włączał od razu. Teraz powypinałęm wszystkie kable i włącza się przy 75 stopniach co i tak wydaję mi się że za mało. Jechałem teraz w trase 300 km i temperatura przy Vmax = 150 KM/h było 75 stopni. Nie za mało?
    Termostat wymieniony i wiatrak chyba też. Co jeszcze można wymienić?

Chodzi o sonde lambda? podobno jest w benzyniakach tylko a ja mam rope
    Skoczek135
    Początkujący

30 Maj 2012, 12:33

Skoczek135 napisał(a):Od 3 miesiecy posiadam 306. Jest to wersja z 2000 roku, z silnikiem 1,9D DW8 68KM.

Z tego co wiem jest to bardzo prosta konstrukcja pochodząca jeszcze z dawnych czasów . W zasadzie tam chyba nie ma zbytnio elektroniki . Co do problemu , to jestem ciekaw jak Twój silnik odpala w niskich temperaturach. Wprawdzie masz pojazd dopiero od 3 miesięcy i możesz nie mieć na ten temat wiedzy. Coś mi się kojarzy że w tych silnikach nie ma hydraulicznej regulacji zaworów. Jest regulacja płytkami i tutaj nie zaszkodzi dokonać sprawdzenia poprawności luzów , co ma również wpływ na moc silnika , oraz spalanie
    Nie odpowiadam na problemy na PW
    bonifacy
    Stały forumowicz

Prawo jazdy od: 01 01 1981
    Auto: Fabia I , Fabia II
    Silnik: 1,4 AME , 1,4 BXW
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Kombi
    Skrzynia biegów: Manualna