Pierwsze auto do 10-13 tys. zł - zestawienie

27 Wrz 2020, 12:51

Cześć wszystkim :)
Mam zamiar kupić auto w przedziale cenowym 10-13 tys zł (same auto). poszukuję w województwie kujawsko-pomorskim. Czytam różne fora internetowe, oglądam filmiki na YT o różnych propozycjach pojazdów w zależności od budżetu i celu użytkowania. W związku z tym wytypowałem kilka modeli.
Mieszkam w mieście, więc auto posłuży głównie na dojazdy do pracy (3-5 km dziennie) oraz 1-2 razy w miesiącu na wypad do domu rodzinnego (700km w dwie strony). Planuję też okazjonalnie dłuższe trasy np. na wakacje 1-2 razy do roku (ok. 1000km). Chciałbym sedana, ale jestem w stanie zaakceptować również hatchbacka. Bardzo zależy mi na tym, żeby auto było w miarę ekonomiczne w utrzymaniu oraz miało możliwość zagazowania. W związku z tym mam kilka pytań:
1. Czy lepiej jest kupić auto z gazem w tym budżecie czy jednak zagazować samemu?
2. Które auto z poniższej listy aut Waszym zadanie jest najlepszą opcją jeżeli chodzi o niezawodność/silnik do gazu/ekonomika w utrzymaniu oraz jakie są szanse na znalezienie zadbanego egzemplarza? Jeżeli ktoś posiada jeden z wymienionych modeli będę również wdzięczny za opinię. :)
a) Opel Vectra C 1.8 122 km,
b) Opel Astra H 1.8 125 km,
c) Ford Focus 1.6 100 km,
d) Peugeot 307 1.6 110 km,
e) Peugeot 308 1.6 120 km,
f) Peugeot 407 2.0 140 km,
g) Mazda 3 1.6 105 km,
h) Honda Accord VII 2.0 150 km,
i) Skoda Octavia II 1.6 102 km.
xxx) a może Volvo v50 2.0d 136 km bez DPFu w kombi? 8)
Wiadomo, auta wymienione powyżej nie są demonami prędkości, ale coś za coś :bored:
3. Z racji tego, że znam się na autach tylko na wiedzy zdobytej w internecie zastanawiam się nad wynajęciem osoby, która znajdzie ogłoszenie, porozmawia ze sprzedającym, sprawdzi mi auto i pomoże w zakupie. Koszt takiej usługi ok. 500 zł. Czy Waszym zdaniem warto, ktoś może korzystał?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc i doradztwo w powyższych kwestiach oraz przykłądy ogłoszeń . :piwo:
Alexon94
Nowicjusz
 
Posty: 10

27 Wrz 2020, 19:41

Alexon94 napisał(a):1. Czy lepiej jest kupić auto z gazem w tym budżecie czy jednak zagazować samemu?
szukaj z już zamontowanym LPG, najlepiej nie za długo (nie ma jakiejś wyraźnej granicy, ja zwykle ustalam ją sobie na 5 lat, aby za rok czy dwa mieć jeszcze szansę na sprzedaż auta).
Alexon94 napisał(a):. Które auto z poniższej listy aut Waszym zadanie jest najlepszą opcją
biorąc pod uwagę fakt, że nie masz zbyt wielkiej wiedzy (a do tego jest ona tą internetową), trzymaj się samochodowych odpowiedników cepa. Z Twoich propozycji będą to Ople, Skoda (oraz technicznie bliźniacze VW Golf, Seat Leon, czy Audi a3). 308 i Accord to nie bardzo w tym budżecie (i Peugeot a kiepski silnik), v50 w dieslu też odpuść.
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14081
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

28 Wrz 2020, 12:41

Jeżeli chodzi o optymalny czas posiadania lpg przez auto, to ile on wynosi? Jaka jest żywotność instalacji? Jakie instalacje będą najlepsze, BRC, STAG czy coś innego?
Alexon94
Nowicjusz
 
Posty: 10

30 Wrz 2020, 12:23

Legalizacja na zbiornik LPG to 10 lat, po nim należy wykonać ją na nowo lub wymienić zbiornik (co wychodzi taniej). Ja dzielę ten okres na pół, więc nie interesowałbym się autem, które instalację ma dłużej niż te 6 lat.
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14081
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

30 Wrz 2020, 16:40

mike napisał(a):więc nie interesowałbym się autem, które instalację ma dłużej niż te 6 lat.


Coś w tym jest :mrgreen: u mnie w Seju gaz ma 6lat i miesiąc po kupnie byłem zmuszony wymienić silnik i od tego czasu gaz jest odłączony.
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

30 Wrz 2020, 17:06

A unosi się w jego wnętrzu zapach pizzy czy innego jedzenia na dowóz? :mrgreen: u mnie 3 letni, więc może trochę pojeżdżę, choć przepustnicę z syfu trzeba było czyścić (dwa dni się moczyła) :wink:
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14081
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

05 Paź 2020, 20:11

Akurat mnie nie przypadły do gustu propozycje aut które podałeś wcześniej. Oczywiście auta te nie są jakieś specjalnie złe lecz oprócz Octavii 2, nie znajduje wśród twoich propozycji jakichs specjalnie długowiecznych i bez awaryjnych aut. Na przykład Focus którego chciałeś zagazować z 1,6. Zakazują ci to wszędzie ale jak długo pojeździsz to loteria. Z mojej strony taka sugestia, czy aby nie warto zainteresować się Hyundai i30. Uważam że jest to lepsze auto niż Peugeot. Posiada solidny silnik, a i najbrzydsze na ulicy nie będzie. Bliźniak mechaniczny tego auta to oczywiście Kia ceed, którą też warto rozważyć. Jednak i30 wychodziły przynajmniej silnikiem 1.4, już z fabryczną instalacją gazową. oznacza to ni mniej ni więcej i silnik ten dobrze toleruje ten sposób zasilania paliwem. Koszty utrzymania tego samochodu, a także części zamiennych, są jak najbardziej akceptowalne i kształtują się na rozsądnym poziomie. Cała konstrukcja jest dosyć trwała i nie nastręcza zbyt wielu kłopotów. Może udałoby się w kwocie do 15 000 znaleźć taki egzemplarz.Pozdrawiam.
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5789
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

05 Paź 2020, 21:34

mike napisał(a):A unosi się w jego wnętrzu zapach pizzy czy innego jedzenia na dowóz?


Właśnie auto kupione bezpośrednio od właściciela i jak na 98rok jest bardzo zadbane przynajmniej wizualnie :mrgreen:
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012