Pierwsze auto do 15 000 PLN - stylowy hatchback

23 Lis 2015, 00:08

Hej!

Jestem nowym użytkownikiem, szczerze przyznaję że zarejestrowałem się specjalnie, żeby napisać ten post i zapewne po dyskusji ( mam nadzieję owocnej :)) wrócę tu dopiero w czasie kupna.

Przechodząc do tematu - jestem świeżym kierowcą, który trochę późno zabrał się za zrobienie uprawnień (27lat). Muszę zrobić mały wywód osobie, żeby sprecyzować oczekiwania wobec auta.

Jako początkujący kierowca nie mam zupełnie doświadczenia i przyznam że boję się jeździć ( wiecznie spocone ręce na kierownicy, oczy jak moneta 5zł ). Wierzę że z czasem to minie, ale póki co nie czuję się jeszcze komfortowo ( choć ponoć jeżdżę całkiem dobrze jak na nowicjusza - kwestia spiny za kierownicą ).

Poszukuję autka do 15k zł - początkowo planowałem 20k, ale to będzie pierwsze auto, wszyscy doradzają kupić coś tańszego ( proponują 6-8k na co nie mogę sobie pozwolić - o tym dalej ). Będę jeździł głównie sam ( nie posiadam jeszcze skrzatów na wychowaniu ), bądź z jednym pasażerem ( typ pasażera który wymaga lusterka w osłonie przeciwsłonecznej :D <3 ). Trasy to 2x dziennie 35 km, z czego 10 po mieście ( 25 to trasa, jednojezdniówki itd...) - dwa razy w miesiącu wypady ~600km ( jak w firmie stwierdzą że wyrobiłem wystarczającą ilość dupogodzin i czas mnie przewietrzyć ) oraz ewentualne podróże w czasie wolnym ( nie więcej niż 100-200 w tygodniu, a czasami brak ).

Preferuję auta mniejsze, hatchback ( jako przykład podam skoda fabia, audi a3, honda civic, vw golf/polo itd - chodzi o rozmiar nie klasę ) - ale potrzebuję żeby wyglądało przyzwoicie ( to już nie te lata gdzie chciało się czarne auto ze spoilerem, przyciemnianymi szybami i świecącymi alusami ). Koszty które mogę ponieść są wynikiem tego że poszukuję ładnego i stylowego auta, wiem że na początku zawsze coś się przytrze, stuknie, puknie, ale jestem naprawdę ostrożnym kierowcą, a wolę kupić auto w które w razie swojego błędu doinwestuję i coś wymienię, niż kupić szrota do zajeżdżenia, z którym będę się męczył i za dwa lata spróbuję sprzedać.

Silnik benzyna, auto dynamiczne, ale z racji tego co napisałem wcześniej nie planuję bić rekordów prędkości ( ważny jest komfort jazdy ), skrzynia manualna oczywiście, 3/5 drzwiowe - bez różnicy, przyzwoita elektryka (żeby nie trzeba było wiosłować przy otwieraniu okien i oczywiście to co każdy pisze, czyli w miarę ekonomiczne auto i niedrogie w eksploatacji :)

Nie wiem czy tak podane wymagania są dla Was odpowiednie - w razie potrzeby będę precyzował :) Niestety nie posiadam własnych konkretnych typów, jestem zielonym laikiem z gilami w nosie - ale za to osobą techniczną, szybko się uczę i łapie nowe info. Zrobiłem oczywiście research przed napisaniem postu, ale niestety zauważyłem bardzo dynamicznie zmieniające się trendy i nie potrafiłem odnaleźć w nich odpowiadającego mi auta.

Czy mogę Was prosić o pomoc?

Pozdrawiam!
Kufuku
Nowicjusz
 
Posty: 4
Auto: Nie mam

23 Lis 2015, 12:28

Weź 5 drzwiowe z racji większej praktyczności,chociaż nie powiem- taka Astra III w wersji GTC prezentuje się zarówno sportowo jak i jeździ się tym bardzo fajnie,komfortowo,z wersji 5drzwiowej polecam silnik 1,8 125 km który w zupełności tutaj wystarczy. Nie wiem czy jesteś zwolennikiem lpg,ale zawsze masz możliwość instalacji w razie czego,ten silnik dobrze to znosi. Moje pozostałe typy dla Ciebie: Peugeot 307 z końca produkcji ,Mazda 3- tylko uwaga na rdzę,Audi a3 1.8 lub jeżeli chcesz większej mocy to 1.8T,ale bezie więcej palił. Może coś z tych typów przypadnie Ci do gustu,a na koniec zerknij też na Toyote Corolle 1.6 .
Dabtuner
Aktywny
 
Posty: 295

23 Lis 2015, 16:49

Dziękuję bardzo za odpowiedź!

Z wymienionych przez Ciebie aut bardzo mi się podoba Astra oraz Peugeot - tutaj tylko pytanie, bo od zawsze słyszałem opinię żeby nie kupować samochodów na "F" ( w tym "F"rancuskich ) - czy te peżociki faktycznie są fajnymi i w miarę niepsującymi się samochodami ? Pytanie również tyczy się Opla.

Na Audi miałem duże zakusy jeszcze podczas robienia kursu, ale niestety ostatnio przeczytałem bardzo dużo opinii na temat spalania tego autka oraz ewentualnych kosztów naprawy - przyznam że mnie to trochę odstraszyło.

Mazda również bardzo ładnie się prezentuje, pod względem technicznym z tego co widzę również super ( chociaż także słyszałem opinie że się psują ), tyle że nie wiem czy dałbym radę jeździć z tymi osłonkami na zegarach :D

Pozdrawiam serdecznie!
Kufuku
Nowicjusz
 
Posty: 4
Auto: Nie mam

23 Lis 2015, 17:19

Dobrą alternatywą dla Golfa IV (którego widoku na drodze wszak znieść nie mogę) jest Seat Ibiza III (2002-2008). W pierwszej kolejności weź pod uwagę samochody z silnikiem benzynowym, kupione w Polskim salonie.
Niestety, w Polsce "bezwypadkowy" nie znaczy "bezkolizyjny". Na wszystko żądaj papier. Książki serwisowe, faktury. Sprawdź samochód po VIN'ie. Zabierz ze sobą znajomego mechanika na oględziny. Weź ten samochód na stację diagnostyczną, zbadaj miernikiem.
XDxdXdxDxD
Nowicjusz
 
Posty: 22
Prawo jazdy: 07 10 2008
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: TGX
Rok produkcji: 2015

23 Lis 2015, 17:29

Alternatywa dla Golfa to raczej Leon :ok:
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

23 Lis 2015, 19:08

Civic VII 1.6 ciekawa propozycja od siebie dodam Toyotę Corollę E12 1.6.
Kieł
Stały forumowicz
 
Posty: 2420
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    UAZ Hunter
    Rosyjska terenowa legenda pojawiła się w 1972 roku i szybko zyskała uznanie służb mundurowych. Mówi się, że od tego czasu samochód ten uczestniczył w prawie każdym konflikcie zbrojnym. Obecnie w ofercie znajduje ...

24 Lis 2015, 18:18

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi w temacie!

Wybaczcie za ciszę z mojej strony ale niestety wciągnęła mnie praca :)

Jak narazie do moich faworytów należą opel, peugeot i toyota - z tego co widzę to są świetne samochody.

Mógłbym tylko prosić, żeby ktoś jednak wypowiedział się na temat tego Peugeota ? Słyszałem nieprzychylne opinie na temat tej marki i nie wiem w czym jest rzecz.
Kufuku
Nowicjusz
 
Posty: 4
Auto: Nie mam

24 Lis 2015, 18:41

To ja polecę coś o czym zapewne nawet nie słyszałeś:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Dobre wyposażenie, świeży rocznik, przede wszystkim oryginalność i dobra cena ;) Z częściami nie ma problemu, samochód prosty w naprawach. Nowsze egzemplarze nie mają już też słynnego problemu z uszczelką pod głowicą.
kirin88
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2137
Zdjęcia: 10
Prawo jazdy: 0- 0-2006
Auto: BMW & ROVER
Silnik: V8 :D
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1995

24 Lis 2015, 19:57

Bardzo ciekawa propozycja - dziękuję!

Rovery również przeglądałem ale jedynie powierzchownie, gdyż właśnie z braku wiedzy obawiałem się tego, że mogą być drogie w naprawie i z racji iż rzadko się je widuje, zapewne również mają problem z dostępnością części :)

Z Rover-opodobnych moją uwagę swojego czasu również zwróciło MG ZR.
Kufuku
Nowicjusz
 
Posty: 4
Auto: Nie mam

24 Lis 2015, 20:30

Jak rzadko to robię tak tutaj polecę produkt mej ulubionej marki czyli AR 147 po FL ze świetnym dieslem, który sprawdzi się przy Twoich przelotach :wink:
[link do oferty na Allegro wygasł]
[link do oferty na Allegro wygasł]
Na plus świetny silnik, o wiele wyższa trwałość niż w autach sprzed FL, niezła stylówa :D zwłaszcza czarna
Na minus kijowa zwrotność, nadal dość słaby wielowchacz
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14081
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

24 Lis 2015, 20:34

Ja ze swojego doświadczenia również mogę polecić Rovera :) Dobre, sprawne auto, wiele części zamiennych chociażby od hondy, tanie w utrzymaniu, nie pali wiele :)
MrMocny
Nowicjusz
 
Posty: 6
Auto: Brak

24 Lis 2015, 21:02

Peugeot 307 jeżeli mówimy o wersji w HB ma sporo miejsca w środku i jest ogólnie wygodnym autem. Jako, że na co dzień jeżdżę takim peugeotem z 1.6 HDi mogę powiedzieć, że auto jest naprawdę oszczędne. Fakt mogło by być trochę bardziej dynamiczne, ale czego oczekiwać po 90 KM. Samo auto ma drobne niedociągnięcia typowe dla tego modelu usterki jak np stosunkowo często przepalające się żarówki przednie, czasem lekkie problemy z klapą bagażnika (wystarczy rozebrać i wyczyścić zamek i zwrócić uwagę na taką plastikową sprężynkę), który czasem ma problemy z otwarciem. Innym znanym problemem jest z wiekiem robiące się nieszczelne podszybie, ale to też usterka do opanowania. Problem ten występuje również w modelu 308. Co do kwestii mechaniki to stosunkowo szybko drążki stabilizatorów są do wymiany, ale to raczej wina Polskich dróg. Pozostałem części są raczej tanie i ja póki co tylko kwestie eksploatacyjne musiałem wymienić. Jeżeli auto ma bezwypadkową historię to raczej nie powinno być żadnych problemów z korozją. Ogólnie auta francuskie mogą mieć problem z elektroniką, ale ja odpukać nie miałem na razie większych problemów z nią. Wydaje mi się, że auta z kolizyjną przeszłością mogą mieć problemy z elektroniką, ponieważ jak wiadomo elektronika nie lubi wilgoci, której jest dużo kiedy rozbity samochód stoi pod chmurką. Ja pozytywnie oceniam ten model, chociaż nie miałem okazji jeździć wersją przedliftową.

Wybierając samochód nie można dać ponieść się chwili i jednak lepiej sprawdzić wszystko, czy to mechanicznie czy podpiąć pod komputer i sprawdzić wszystkie błędy.
K1e2s3i4l
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 21 05 2008
Auto: Peugeot 307 FL
Silnik: 1.6 HDi 90 KM
Rok produkcji: 2005

24 Lis 2015, 23:13

Kufuku napisał(a): mogą być drogie w naprawie i z racji iż rzadko się je widuje, zapewne również mają problem z dostępnością części

Są proste jak budowa cepa i nie ma problemu z częściami. Piszę jako wieloletni użytkownik roverków.
Kufuku napisał(a):Z Rover-opodobnych moją uwagę swojego czasu również zwróciło MG ZR.

ZR to nic innego jak usportowiony rover 25. Trochę twardszy zawias i tuning wizualny.

Jak wyżej, polecam też peugeota 307, miałem okazje takim jeździć. Jak na fancuza na prawdę bezawaryjny i wygodny.
kirin88
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2137
Zdjęcia: 10
Prawo jazdy: 0- 0-2006
Auto: BMW & ROVER
Silnik: V8 :D
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1995