Pierwsze auto młodego kierowcy

30 Wrz 2015, 13:11

Cześć i czołem Wszystkim. Przychodzę do Was z męczącym mnie pytaniem. Mianowicie chodzi o wybór pierwszego auta. Dodam, że praktycznie nie znam się na autach, silnikach, skrzyniach, zawieszeniach itp. itd. Nie wiem jakie auto wybrać na początek. Szukałem, szukałem, i wyszukałem sporo propozycji dla mnie, jednak nadal nie wiem jak to wygląda w "tych czasach" czy warto, czy nie warto, czy dobra cena, czy zła, czy auto jest godne tej ceny i takie tam...

A więc przedstawię Wam moje typy, mój zasób portfela i moje wymagania:

Moimi wymaganiami jest z pewnością samochód w "DIESLU" jest to podstawowe i obowiązkowe kryterium. Auto ma być w hatchbacku lub sedanie. Auto ma być 5-cio drzwiowe. Silnik najlepiej minimalnie 1.9.
Auto nie powinno palić więcej niż 7-8l.
Aby auto było mniej awaryjne, bo jak wiadomo nie będzie mnie stać na kosztowne naprawy.

Do wydania mam około 8-9tysięcy, jeżeli auto będzie za 8900 czy 8500 to wiadomo, że sprzedawca troszkę zejdzie z ceny.

Pierwszym autem jakie wpadło mi w oko, i polecone zostało przez szwagra było
- Seat Ibiza 2 FL


Następnymi autami jakie przeglądałem były:
-Audi A3
-volkswagen passat b5

A teraz ostatnim autem na którym przystałem jest BMW E46 320D.

I przy tym aucie wiąże się pytanie. Czy auta które przedstawię poniżej może być godne tej ceny która widnieje w ogłoszeniu? Czy jednak za taką cenę nie dostanę auta którym pojeżdżę przynajmniej 2 lata? Czy zrezygnować z BMW i spojrzeć na jakieś inne? Jeżeli tak to jakie?

Auto są w mojej okolicy i pasowałoby mi je nabyć :)

[link do oferty na Olx wygasł]

[link do oferty na Olx wygasł]


No i to byłoby tyle, przepraszam za wszystkie niejasności, być może za złe sprecyzowanie, za błędy, za brak składni.
Liczę na odpowiedzi i podpowiedzi z Waszej strony, z Waszej motoryzacyjnej wiedzy i z motoryzacyjnego doświadczenia
Pozdrawiam.
Tomek97
Nowicjusz
 
Posty: 12
Auto: Seat Toledo II
Silnik: 1.9tdi 110km
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

30 Wrz 2015, 13:28

Tomek97 napisał(a):No i to byłoby tyle, przepraszam za wszystkie niejasności, być może za złe sprecyzowanie, za błędy, za brak składni.


Ile km rocznie będziesz pokonywał? Jeździsz po mieście, w trasie, na krótkich odcinkach? Głównie sam czy z pasażerami/większym bagażem?

9 tysięcy to wszystko co masz na auto, ubezpieczenie i pakiet startowy? Czy 9 tysięcy na auto i dodatkową kasę na pakiet?
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

30 Wrz 2015, 13:36

/Delete
Ostatnio edytowany przez Tomek97, 30 Wrz 2015, 13:42, edytowano w sumie 1 raz
Tomek97
Nowicjusz
 
Posty: 12
Auto: Seat Toledo II
Silnik: 1.9tdi 110km
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

30 Wrz 2015, 13:41

Ossy napisał(a):Ile km rocznie będziesz pokonywał? Jeździsz po mieście, w trasie, na krótkich odcinkach? Głównie sam czy z pasażerami/większym bagażem?

9 tysięcy to wszystko co masz na auto, ubezpieczenie i pakiet startowy? Czy 9 tysięcy na auto i dodatkową kasę na pakiet?



Niestety nie jestem w stanie określić ile tych kilometrów zrobię.
2-3 razy w tygodniu do dziewczyny, 50km w jedną czyli 300km, czasem wyjazd do miasta, również 2-3 razy w tygodniu to jest 40km w dwie strony.
Czy będę jeździł po mieście, czy w trasie czy krótkie odcinki to jest bardzo podzielone.
czasem będzie to trasa, czasem miasto a czasem i bardzo krótkie odcinki, bo dwukilometrowe, i tych odcinków będzie odrobinę więcej.
Głównie z pasażerem, a nawet pasażerami, bagaże też będą ale normalne, nie jakieś większe. 9 tysięcy to pieniążki na samo auto, opłaty idą inna drogą.
Tomek97
Nowicjusz
 
Posty: 12
Auto: Seat Toledo II
Silnik: 1.9tdi 110km
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

30 Wrz 2015, 13:54

Tomek97 napisał(a):bardzo krótkie odcinki, bo dwukilometrowe, i tych odcinków będzie odrobinę więcej.


Takie odcinki kiepsko wpływają na diesla (zwłaszcza zimą), bo bardzo wolno się rozgrzewa. Oszczędzasz pieniądze, więc 2.0d w BMW odpada - ten silnik nie jest zbyt udany i jest drogi w naprawie. Najkorzystniej w Twojej sytuacji zdecydować się na prostego diesla (np. 1.9 TDI 90km) lub auto z instalacją gazową. Przy dzisiejszych cenach paliw 100km autem z LPG zrobisz za 16zł, a dieslem za 25zł.

Możesz szukać A3 (auto przed liftem jest tylko 3-drzwiowe!), Octavia I, Bora, Golf IV 1.9 TDI. Wersja 90km jest tania w naprawach i trwała, 110km będzie droższa. Passat B5 ma drogie w serwisie przednie zawieszenie i ciężko będzie o niezajechany egzemplarz. Warto rozejrzeć się za powyższymi autami z silnikiem 1.8 20V lub 2.0 8V i instalacją gazową. Lepsze osiągi niż w dieslu i tańsza jazda.

Inne propozycje:
Citroen Xsara 2.0 HDI/1.6 16V+LPG
Peugeot 406 2.0 HDI/2.0 16V+LPG
Toyota Avensis 1.6 16V, 2.0 128km +LPG
Mazda 626 2.0 DITD/2.0 16V +LPG
Opel Astra G 1.4 16V, 1.6 8V, 1.8 16V +LPG

Pod względem kosztów utrzymania najtaniej wyjdzie Opel i grupa VAG (A3, Golf, Bora, Octavia).
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

30 Wrz 2015, 13:58

Ossy napisał(a):Takie odcinki bardzo kiepsko wpływają na diesla (zwłaszcza zimą), bo bardzo wolno się rozgrzewa. Oszczędzasz pieniądze, więc 2.0d w BMW odpada - ten silnik nie jest zbyt udany i jest drogi w naprawie. Najkorzystniej w Twojej sytuacji zdecydować się na prostego diesla (np. 1.9 TDI 90km) lub auto z instalacją gazową. Przy dzisiejszych cenach paliw 100km autem z LPG zrobisz za 16zł, a dieslem za 25zł.

Możesz szukać A3 (auto przed liftem jest tylko 3-drzwiowe!), Octavia I, Bora, Golf IV 1.9 TDI. Wersja 90km jest tania w naprawach i trwała, 110km będzie droższa. Passat B5 ma drogie w serwisie przednie zawieszenie i ciężko będzie o niezajechany egzemplarz. Warto rozejrzeć się za powyższymi autami z silnikiem 1.8 20V lub 2.0 8V i instalacją gazową. Lepsze osiągi niż w dieslu i tańsza jazda.

Inne propozycje:
Citroen Xsara 2.0 HDI/1.6 16V+LPG
Peugeot 406 2.0 HDI/2.0 16V+LPG
Toyota Avensis 1.6 16V, 2.0 128km +LPG
Mazda 626 2.0 DITD/2.0 16V +LPG
Opel Astra G 1.4 16V, 1.6 8V, 1.8 16V +LPG

Pod względem kosztów utrzymania najtaniej wyjdzie Opel i grupa VAG (A3, Golf, Bora, Octavia).



Niestety tylko DIESEL ponieważ mam jakby to powiedzieć, taniego DIESLA.
A odcinki te krótkie zimą nie będą tak częste, a tylko dłuższe. A, ze planuje dbać o auto to oczywiste, ze przed jazdą chwile się rozgrzeję.
Interesują mnie właśnie 1.9TDi 90km lub 110km.

Czy np. Seat Ibiza 1.9tdi taki który przedstawię niżej, posłuży mi trochę? Czy stosunek ceny do jakości jest dobry?

[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

I jak wygląda A3 po LF? Znaczy, silnik, karoseria i całokształt tego auta? Warto?
Tomek97
Nowicjusz
 
Posty: 12
Auto: Seat Toledo II
Silnik: 1.9tdi 110km
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

30 Wrz 2015, 14:06

Moim zdanie Ibiza nie jest zbyt wygodna, a więcej niż 2 osoby w trasie będą się w niej męczyć. A3 jest klasę wyżej, ale za 9 tysięcy nie ma co liczyć na polifta.
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

30 Wrz 2015, 14:14

Moim zdanie Ibiza nie jest zbyt wygodna, a więcej niż 2 osoby w trasie będą się w niej męczyć. A3 jest klasę wyżej, ale za 9 tysięcy nie ma co liczyć na polifta.


Wygoda nie jest już, aż tak ważna, jednak wiadomo, że nie chce siedzieć skulony czy coś w tym stylu.
Te 2/3 drzwiowe to wydaje mi się większa porażka niż mniej wygodny seat.

Czyli Twoim zdaniem nic innego w tej granicy cenowej nie znajdę lepszego?
Tomek97
Nowicjusz
 
Posty: 12
Auto: Seat Toledo II
Silnik: 1.9tdi 110km
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

30 Wrz 2015, 14:17

Rover 45/74?
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] - przykład.
Kieł
Stały forumowicz
 
Posty: 2420
Auto: Nie mam

30 Wrz 2015, 14:20

Kieł napisał(a):Rover 45/74?
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] ... ybtdp.html - przykład.


Niestety nie mój typ kompletnie, po samym widoku zdjęć widzę, ze auto troszkę wyższej klasy, a wyposażenie nie jest jakieś "podstawowe.
A jak wygląda naprawa? Części? Łatwo, ciężko dostępne?
Tomek97
Nowicjusz
 
Posty: 12
Auto: Seat Toledo II
Silnik: 1.9tdi 110km
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

30 Wrz 2015, 14:21

Jeśli chcesz mieć ładnie wykończone wnętrze to Audi A3 (niestety tylko 3 drzwi), jeśli wolisz większy bagażnik to Octavia, dobrym kompromisem również jest Bora.

Zainteresowałbym się na Twoim miejscu również Citroenem i Peugeot z 2.0 HDI, bo to udany silnik, w wersji 90-konnej tańszy w naprawie. 406-ka zapewnia wysoki komfort, duże wnętrze i rozsądne koszty serwisu, podobnie Xsara, która jest trochę mniejsza w środku. Ibiza nie ma startu nawet do Xsary.

Przykładowa Xsara:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
I 406-ka:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Z Rovera polecałbym pozostać przy 45:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

30 Wrz 2015, 14:31

Ossy napisał(a):Jeśli chcesz mieć ładnie wykończone wnętrze to Audi A3 (niestety tylko 3 drzwi), jeśli wolisz większy bagażnik to Octavia, dobrym kompromisem również jest Bora.

Zainteresowałbym się na Twoim miejscu również Citroenem i Peugeot z 2.0 HDI, bo to udany silnik, w wersji 90-konnej tańszy w naprawie. 406-ka zapewnia wysoki komfort, duże wnętrze i rozsądne koszty serwisu, podobnie Xsara, która jest trochę mniejsza w środku. Ibiza nie ma startu nawet do Xsary.

Przykładowa Xsara:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] ... y6f1Z.html
I 406-ka:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] ... ybnOb.html


Więc prawdopodobnie skuszę się na A3.
Na Borę również zwróciłem uwagę, fakt faktem czytając opinię na temat tego autka nieco spadło mi zainteresowanie. Wiadomo, że każdy jeździ inaczej, każdy egzemplarz inny, ale jednak te opinie nie są zadowalające.
Citroen i peugeot jakoś nie wpada mi w oko, kanciaste i nie zdecyduje się na to. Po za tym wszyscy odradzą w mojej rodzinie "perzotów" . Mieli i odradzają.
Tomek97
Nowicjusz
 
Posty: 12
Auto: Seat Toledo II
Silnik: 1.9tdi 110km
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

30 Wrz 2015, 14:38

A co myślicie o A4? Coś takiego:
[link do oferty na Allegro wygasł]

[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Tomek97
Nowicjusz
 
Posty: 12
Auto: Seat Toledo II
Silnik: 1.9tdi 110km
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001