Pierwszy samochód - Skoda Octavia 1.6 MPI ~2010-2012r. czy 2-4 latek?

09 Cze 2018, 15:21

Cześć,
planuje zakupić swój pierwszy samochód.
Głównie myślę nad Skoda Octavia, z silnikiem 1.6 MPI, z rocznika 2010-2012. Biorę pod uwagę ten samochód ze względu na prostą konstrukcje sinika i tanie części zamiennych.
Ewentualnie chciałbym kupić 2-4 letnie auto, w leasingu. Czy jest szansa na auto z tego rocznika, równie proste konstrukcyjnie i tanie w utrzymaniu?
corleoneemil
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 02 12 2013
Przebieg/rok: 2tys. km
Auto: Nie mam

09 Cze 2018, 15:23

corleoneemil napisał(a):Ewentualnie chciałbym kupić 2-4 letnie auto, w leasingu. Czy jest szansa na auto z tego rocznika, równie proste konstrukcyjnie i tanie w utrzymaniu?


ceed, i30, tipo

Na dodatek będą o wiele mniej tandetnie wykończone i bardziej ekonomicznie niż octavia z silnikiem z golfa 3.
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

09 Cze 2018, 15:35

Dzięki za szybką odpowiedź. Wiem niestety że silnik MPI jest paliwożerny, dlatego musiałbym go mieć w LPG. Też dynamiką nie będzie zachwycał.

Co do twoich propozycji, zainteresowałem się dwoma modelami: ceed i i30. Polecisz jakiś konkretny silnik benzynowy? Trzymać się jakiegoś konkretnego rocznika?
corleoneemil
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 02 12 2013
Przebieg/rok: 2tys. km
Auto: Nie mam

09 Cze 2018, 19:07

Nie wiem jaki masz budżet.

Ogólnie ceed I i i30 I to technicznie to samo. Silniki te same itd. 1.4 i 1.6 różnią się w zasadzie tylko pojemnością. Osobiście wziąłbym 1.6, spalanie niewiele wyższe a dynamika zauważalnie lepsza.
W przypadku 2 generacji w ceedzie masz już wyłącznie silniki na bezpośrednim wtrysku - montaż gazu w praktyce nieopłacalny.
W i30 masz jeszcze zwykły wtrysk (oprócz 1.6 tgdi)

Zerknij też na Bravo 1.4 t-jet
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

09 Cze 2018, 19:22

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, to zakup za gotówkę nie ma sensu, leasing jest dużo lepszą opcją.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

09 Cze 2018, 19:57

Invi napisał(a):Nie wiem jaki masz budżet.

Na skodę chciałem wydać ~25-30k zł, w przypadku leasing trochę w czasie by się rozłożyło, więc spokojnie mógłbym pozwolić sobie na więcej.

i30 fajnie wygląda, podoba mi się. Silnik 1.6 MPI w moim przypadku by wystarczył.
Bravo też jest ciekawą propozycją, chodź moim zdaniem trochę gorzej się prezentuje.

yeti65 napisał(a):Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, to zakup za gotówkę nie ma sensu, leasing jest dużo lepszą opcją.

Masz całkowitą racje, tylko niestety auto nie może być za stare- w przypadku octavia MPI pewnie bym nie dostał :) .
corleoneemil
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 02 12 2013
Przebieg/rok: 2tys. km
Auto: Nie mam

09 Cze 2018, 20:36

corleoneemil napisał(a):Masz całkowitą racje, tylko niestety auto nie może być za stare- w przypadku octavia MPI pewnie bym nie dostał

Im starsze auto, tym większy wkład własny wymagany. Najłatwiej dostać na nówkę. Ja w swoim czasie nie dostałem na 4-letnie auto za 35tys, a na nowego Lancera nie było problemów. A potrzebne ci spore auto jak octavia :?: Może jakaś nówka niższej klasy :?:
Choć i spore auta są teraz dostępne w niezłych cenach :mrgreen:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

10 Cze 2018, 10:54

Uważam że zbędną rzeczą jest kupowanie nowego auta- przez pierwsze dwa lata auto bardzo traci na wartości, dlatego myślałem o 4-6 latku.
Co do Oktavi, to jest to auto które podoba mi się (szczególnie z zewnątrz) i ma niskie koszty eksploatacyjne- części zamienne itp. Raczej nie wykorzystam zalet bagażnika.
corleoneemil
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 02 12 2013
Przebieg/rok: 2tys. km
Auto: Nie mam

10 Cze 2018, 14:45

corleoneemil napisał(a):Uważam że zbędną rzeczą jest kupowanie nowego auta- przez pierwsze dwa lata auto bardzo traci na wartości, dlatego myślałem o 4-6 latku.

Gdybyś kupował to auto na 2 lata to pełna zgoda, ale przecież kupujesz je na dłużej, więc ta niby duża utrata wartości, to tylko teoria.
Po drugie, auta z polskiego salonu i od pierwszego właściciela, nie tracą wcale tak wiele.
W zeszłym roku sprzedaliśmy Pandę i po 4 latach i 100 tys km przebiegu sprzedaliśmy ją za 64% ceny nowego(i to z lekko przytartymi drzwiami). Zresztą spróbuj kupić pewne(salon pl, pierwszy właściciel, adekwatny przebieg) młode auto, to sam się przekonasz, że nikt nie odda Ci takiego auta za pół darmo.
A po trzecie, te duże utraty wartości wyliczane są z cen katalogowych, a przeważnie u większości dealerów ceny katalogowe nijak mają się do realnych cen sprzedaży.
Wreszcie po 4, utrata wartości to grosze w porównaniu do całkowitych kosztów eksploatacji.
Ja, do puki będzie mnie na to stać, nie zamierzam nawet patrzeć w stronę aut używanych.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

13 Cze 2018, 00:29

Dzięki za opinie. Przemyślę to.
corleoneemil
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 02 12 2013
Przebieg/rok: 2tys. km
Auto: Nie mam

13 Cze 2018, 06:24

Wystarczy wejść na Toyotę i sprawdzić po ile chodzą używane Aurisy z gwarancją salonu, minimum 50 tysięcy za 5-letnie auto, w salonie kosztowały około 80 tysięcy.
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

13 Cze 2018, 09:52

Dodam tylko że wiek zakupowy auta 2 i 4 lata ma się nijak do realnej syt.na rynku bo każde auto traci na wartości względem nowego w 4erech miejscach swojego życia i nie są to 2 i 4 lata. Utratę wartości nr1. mamy za bramą, nr.2 po 3ech latach, nr3.po 5latach i nr.4 po 10 latach. I wbrew pozorom dobierając źle markę/model można stracić bardzo dużo pieniążków. Ale jak miałbym kupić auto 2letnie na kilka lat jazdy to kupiłbym nowe tylko konkretny model i korzystając chociażby z wyprzedaży roczników.
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10362
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe