Podatek ekologiczny - znowu szukają pieniędzy

Podatek ekologiczny - znowu szukają pieniędzy

03 Mar 2014, 10:47

Ponownie odżyła sprawa podatku ekologocznego, który w oficjalnym wydaniu ma wyeliminować stare samochody z naszych dróg i skłonić nowych właścicieli do kupowania nowszych samochodów. Wszystko zaczęło się w 2005 roku. Wtedy rząd Kazimierza Marcinkiewicza zaproponował likwidację podatku akcyzowego. W zamian miała się pojawić „danina” , której nie sprecyzowano. Na szczeście rojekt został odrzucony przez sejm.
Sprawa ponownie powróciła na przełomie roku 2009/2010. Wówczas rząd wymyślił sobie, że pod przykrywką dobrej sprawy chce wyeliminować stare samochody z naszych dróg. Miało to polegać na wprowadzeniu podatku po zakupie auta - jak ktoś kupiłby auto wyprodukowane przed 1992 roku, musiałby zapłacić około 3 tyś zł podatku. Z kolei jak ktoś kupiłby samochód, którego wiek nie przekraczałby 9 lat, to musiałby zapłacić 500 zł podatku. Co ciekawe nic nie mówiono o tym, jak wysoki podatek trzeby było zapłacić jakby ktoś kupił samochód 2 letni...Prawdopodobie zalicząłby się do tej drugiej grupy - mniej niż 9 lat...W ten sposób rząd chciał załatać dziurę budżetową wyjmując pieniądze od każdego nowego właściciela samochodu. Jednak dzięki nieprzychylnej opinii mediów ( komunikat nieoficjalny ) rząd postanowił wprowadzić podatek bez rozgłosu i nazwano go podatkiem akcyzowym. Zrezygnowano jednak z podatku za samochodu kupione w Polsce.
Temat p[owrócił w 2012 roku na targach motoryzacyjnych w Poznaniu - zorganizowano wówczas debatę, w której udział wzięli eksperci rynku motoryzacyjnego w Polsce. Wzięli w niej udział przewodniczący największych związków i stowarzyszeń motoryzacyjnych w Polsce, m. in. Wojciech Drzewiecki z IBRM SAMAR, Marek Konieczny ze Związku Dealerów Samochodów, Adam Małyszki ze Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów FORS, Roman Kantorski z Polskiej Izby Motoryzacji oraz Jakub Faryś z Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Wg tych ludzi i wg naszego rządu podatek ten pozwoliłby na wyeliminowanie z polskich dróg samochodów starych. Podobno średnia wieku samochodów w Polsce to 14 lat. Zgodnie z założeniami pod przykrywką o nazwie „podatek ekologiczny” miałby on nie tyle przyczynić się do sprzedaży nowych aut, ale zablokować sprzedaż tych najstarszych. Doprowadzi to do stworzenia takiego mechanizmu, który spowoduje, że osoba, która teraz rozgląda się za autem o wartości 8 tys. zł dołoży 3-4 tys. zł więcej i kupi samochód z młodszego rocznika – wyjaśniał w 2012 roku Faryś.Piechociński zastrzegł, że ewentualne regulacje nie będą wymierzone w żadną grupę społeczną. Zapomniał chyba jednak, że że Polacy wybierają starsze auta dlatego, ponieważ jesteśmy w większości społeczeństwem ubogim. A więc Piechociński chce uderzyć w ludzi, kórzy zarabiają najmniej. Wg danych statystycznych w 2013 roku 35% poszukiwanych samochodów były te z 2006 - 2010 roku. Nieco więcej bo 41% to samochody starsze niż 8 lat.
Zablokowanie zakupu samochodów na których stać Polaków spowoduje dodatkowo spadek mobilności. Nie wszędzie dojeżdża komunikacja miejska. Paradoksalnie w rejonach najbiedniejszych większość musi sobie sama zorganizować dojazd do pracy. Odcięci od możliwości kupna taniego środka lokomocji znajdą się w trudnej sytuacji. Minister Piechociński chciałby odmłodzić park samochodowy Polaków… Idea, jak najbardziej dobra i chwalebna. Niestety ma to się odbyć wbrew naszej woli, ale naszym kosztem. To ciekawe i smutne zarazem, że nasz rząd, jak zwykle zaczyna swoje działania nie od tej strony co trzeba. To znaczy nakłada podatki, zamiast wprowadzać ulgi, co automatycznie zmotywuje kupujących. Taką strategię przyjęły Niemcy uruchamiając dopłaty do nowych samochodów. My zapewne usłyszymy od Piechocińskiego, że rząd nie ma pieniędzy na takie działania…, ale polscy kierowcy muszą je mieć. A że jest ich wielka rzesza, to i pieniądze jakoś się znajdą. Dla rządu oczywiście. Bo normalne w Polsce już jest, że jak politycy potrzebują na coś pieniędzy, to uderzają w Polaków. Przecież sami nie będą zarabiać, bo mają od tego ludzi, którzy na nich mogą napracować. Efekt jest taki, że ludzie w Polsce mieszkają pod mostami, bo nie stać ich na mieszkanie, kupują najtańsze produkty, biorą kredyty na życie, pracują od rana do wieczora żeby zarobić na utrzymanie rodziny itd itd itd. A politycy z tego korzystają, bo zrobili z Polaków woły robocze. A oni się bawią na wakacjach zagranicznych kilka razy w roku, mieszkają w luksusowych domach, apartamentach, jeżdżą luksusowymi samochodami itd.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14453
Zdjęcia: 1184
Rejestracja: 12 Gru 2006, 14:25
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

Re: Podatek ekologiczny - znowu szukają pieniędzy

17 Kwi 2014, 21:27

Paranoja. Zawsze mogę sobie nabyć wózek - i co miesiąc zmieniać datę zakupu tak jak to robią wszyscy obcokrajowcy i nie tylko na terenie RP. Nabyłem Nissana który od 11 lat miał 16 właścicieli i śmigał na dowodzie tego sprzed 12 lat. Dobre, co?
I co tu kogo ekologia?
Z tego kraju trza wiać jak chce się normalnie żyć. U Nas to tylko szmalu szukają. I tak będzie jeszcze 100lat. Podatek ekologiczny, ha ha. U mnie wąż od EGRa to se wisi za maglownicą :mrgreen: no bo jak se zaleję na polskich stacjach te super wachę to mi fura w miejscu stoi!
Jak se zaleję u Niemców na Aralu to jak bym rakietą na Marsa leciał ...
Najpierw to niech oni zrobią porządek z jakością paliw a potem za przyrodę się biorą.
Nie mów co było i jak może być - mów jak jest!
tantalini
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 118
Zdjęcia: 0
Rejestracja: 11 Kwi 2014, 06:55
Miejscowość: Warszawa i N.D.Mazowiecki
Prawo jazdy od: 19 07 1996
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Mondeo MKII
Silnik: Endura 1.8TD
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998

Re: Podatek ekologiczny - znowu szukają pieniędzy

30 Maj 2014, 00:44

No jakaś masakra z tym podatkiem, niech się wreszcie odczepią od kierowców. Zresztą większość podatków to po prostu złodziejstwo w biały dzień :/
tantalini - > sorry, ale masz beznadziejny avatar, jak można tego zbrodniarza wychwalać :/ już lepiej sobie Hitlera wklej...
Dracon
Obserwowany
 
Posty: 2
Rejestracja: 30 Maj 2014, 00:38
Auto: golf
Paliwo: Benzyna
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Summer Cars Party 2010 / relacja Summer Cars Party 2010 / relacja
  Po raz czwarty na płycie lotniska Muchowiec w Katowicach mieliśmy możliwość obejrzeć „Najszybszą imprezę tegorocznego lata”. Na przestrzeni ostatnich sześciu lat w Polsce nastąpił ogromny przełom w dziedzinie ...
  Lexus LS 500h - luksusowa limuzyna Lexus LS 500h - luksusowa limuzyna
  Najnowsza luksusowa limuzyna Lexus LS 500h jest już w Polsce. Pierwszy pokaz tego modelu odbył się 2 sierpnia 2017 roku w Sali Koncertowej w Szczecinie. W ciągu najbliższego miesiąca samochód zostanie zaprezentowany ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • VW Passat CC
   Mercedes-Benz SLS 6,3 AMG
   Infiniti Q50
   S2020005