Problem z podnoszeniem szyby/nie działa dwustopniowa regulacja

13 Lut 2020, 12:53

Witam,
Mam problem w mojej Octavii Scout 2010r. Otóż prawa przednia szyba (pasażera) nie reaguje na automatyczne podnoszenie i opuszczanie jej (2 stopien, przycisk wciśnięty bądź podniesiony do końca). Przy podnoszeniu "manualnym" (1 stopień), szyba podnosi się najpierw do 1/3 wysokości (następnie muszę puścić przycisk i jeszcze raz go podnieść), potem do 2/3 (taka sama operacja jak wcześniej) i potem dochodzi już do końca. Czasami przy 1/3 od razu się chowa (przeczyściłem uszczelki tak aby nie napotykała tam niechcianego oporu jednak dalej jest to samo). Szyba zachowuje się tak samo naciskając przyciski zarówno z poziomu kierowcy jak i pasażera. Opuszczanie przy 1 stopniu działa tak jak powinno, szybę opuszczam o tyle o ile chce i nic niepożądanego się z nią nie dzieje. Warto dodać, że wszystkie pozostałe szyby działają tak jak powinny. Czy jest to wina samego silniczka o nr 5k0959792a czy całego mechanizmu podnoszenia szyby? Wiem, że już na tym forum są podobne tematy, ale nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem identycznym do mojego. Z góry dzięki za odpowiedź :)
Siliconek
Nowicjusz
 
Posty: 6

13 Lut 2020, 13:14

Zobacz czy podczas zamykania szyby jak będziesz jej lekko pomagał ręką czy też się zatrzyma w tych samych miejscach. Wyeliminuje to problem z ewentualnym jakimś oporem napotykanym we wspomnianych miejscach.

Czy takie samo zachowanie szyby jest z obu przycisków sterujących podnoszeniem i opuszczaniem (strona kierowcy i strona pasażera)?

Odpinałeś może akumulator przed pojawieniem się tego problemu?

Spróbuj otworzyć wszystkie szyby z kluczyka i później je zamknąć i zobacz czy coś to zmieni. Jak nie możesz jeszcze na włączonym zapłonie otworzyć prawą szybę z którą jest problem z przycisku pasażera i przytrzymać przycisk ok. 3 sekund jak się otworzy, następnie zamknąć ją do końca i na końcu również przytrzymać przycisk około 3 sekund po dojściu szyby do końca. Wyłączyć zapłon i włączyć ponownie oraz sprawdzić czy szyba działa już normalnie i zamyka się od razu do końca.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

13 Lut 2020, 13:18

Cichy77 napisał(a):Jak nie możesz jeszcze na włączonym zapłonie otworzyć prawą szybę z którą jest problem z przycisku pasażera i przytrzymać przycisk ok. 3 sekund jak się otworzy, następnie zamknąć ją do końca i na końcu również przytrzymać przycisk około 3 sekund po dojściu szyby do końca.
to bym proponował z tym że w niektórych autach trzeba przytrzymać na dłużej, nawet 10s. Jeżeli to nie pomoże to prawdopodobnie szyba do regulacji.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16271
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

13 Lut 2020, 13:20

Próbowałem pomagać ręką i nic to nie zmieniło, zarówno przy podnoszeniu jak i przy opuszczaniu.

Tak, szyba zachowuje się tak samo za każdym razem.

Nie, nie odpinałem akumulatora. W ogóle nie ingerowałem w instalację elektryczną.

Co do otwierania i zamykania z kluczyka, ta szyba reaguje tylko na opuszczanie, pozostałe szyby działają jak powinny :D

A co do ostatniej porady to sprawdzę kiedy będę miał okazję i dam znać czy są jakieś efekty.

Dzięki za odpowiedź!
Siliconek
Nowicjusz
 
Posty: 6

13 Lut 2020, 18:57

Wypróbowałem sposób z przytrzymywaniem przycisku 10s, szyba zaczęła reagować na automatyczne podnoszenie i opuszczanie, jednak dalej zatrzymuje się w 1/3 i 2/3 wysokości. Po przesunięciu jej lekko w lewo (w stronę lusterka) mogłem już ją normalnie podnosić i opuszczać. Jednak gdy drugi raz już chcę ją podnieść to sytuacja wraca do punktu wyjścia :( I tutaj pojawia się pytanie - czy szybę można jakoś wyregulować? Czy pozostaje wymiana jakichś prowadnic szyby?
Siliconek
Nowicjusz
 
Posty: 6

13 Lut 2020, 22:07

Nie pamiętam jak to jest w tym aucie ale prawdopodobnie da się coś tam wycudować
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16271
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

14 Lut 2020, 12:48

Myślicie, że wymiana tych prowadnic/podnośnika by pomogła?
[link do oferty na Allegro wygasł]
Siliconek
Nowicjusz
 
Posty: 6

14 Lut 2020, 13:26

nie jeżeli nie rozwiążesz dotychczasowego problemu. Tu może być zle wyregulowana szyba jak i nawet uszkodzona uszczalka a Ty pchasz się w koszta na pałę
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16271
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4