Producenci oszczędzają na bieżniku?

10 Lip 2023, 20:03

Witam,
Zakupiłem opony i okazało się że szerokość bieżnika jest "znacznie" poniżej szerokości opony. Tj zakupiona opona 225/50/17 posiada jedynie 180mm szerokości bieżnika. Zauważyłem to porównując z inna oponą która miała 205mm. Ma to wpływ na przyczepność i trakcję. Czy ktoś wie gdzie mogę znaleźć te parametry w Internecie? Obecnie aby nie dać się na zakup takiego bubla muszę mierzyć oponę w sklepie stacjonarnym.
hidy83
Nowicjusz
 
Posty: 6

11 Lip 2023, 07:42

A jak to zmierzyłeś? Jakie to są opony dokładnie podaj porównanie.
hidy83 napisał(a):Czy ktoś wie gdzie mogę znaleźć te parametry w Internecie?
O jakie parametry Ci chodzi?

Szerokość przekroju opony mierzona jest między bokami opony i wyrażona jest w milimetrach. Jest to wartość nominalna dla nieobciążonej opony na feldze właściwej dla danego rozmiaru. Rzeczywista szerokość opony może różnić się w zależności od producenta z zachowaniem 4 procentowej tolerancji. Szerokość będzie również inna po zamontowaniu na feldze o innej szerokości. Tak więc nie zmierzysz prawidłowo tego wymianu na oponie która nie jest zamontowana na felgę :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

11 Lip 2023, 09:38

Domyślam się że wiele osób nie zna problemu , nawet sprzedawcy opon udają że nie wiedzą o co chodzi. Szerokość opony to jedno a szerokość bieżnika to drugie. Pokrótce mówić jest to szerokość śladu na gruncie jako zostawia tocząca się opona. Ślad ten to realny kontakt opony z podłożem i zawsze jest mniejszy od szerokości ( tej napisanej na boku) . Opony sportowe mają najmniejszą różnice (ok 8%) ale moja miała aż 20%. Chodzi o oponę Kormoran UHP o rozmiarze 225/50/17. Gdybym chciał zakupić wąskie to poprostu kupiłbym odpowiednio węższe ale tutaj czuje się oszukany.
hidy83
Nowicjusz
 
Posty: 6

11 Lip 2023, 15:04

Powiem Ci, że nigdy na to w ten sposób nie zwracałem uwagi. 20% to bardzo duża różnica. Masz może jakieś zdjęcia potwierdzając to co piszesz chętnie bym zobaczył jak to w rzeczywistości wygląda.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

11 Lip 2023, 15:47

Oto zdjęcie w załączniku.
hidy83
Nowicjusz
 
Posty: 6

11 Lip 2023, 15:50

Jak widać wygląda na to jakby z każdej strony brakowało po 2cm powierzchni
hidy83
Nowicjusz
 
Posty: 6

12 Lip 2023, 10:31

Mam u siebie opony takie jak Ty czyli 225/45R17 Dunlop i z ciekawości przed chwilą na szybko sprawdziłem że sam bieżnik jest sporo węższy. Załączam zdjęcie jakie udało mi się zrobić z ustawiona mniej więcej szerokością opony i samą szerokością bieżnika. Zewnętrzne kreski to szerokość opony, a wewnętrzne to bieżnika (oczywiście wymiar nie jest precyzyjny, a jedynie taki poglądowy).

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

15 Lip 2023, 21:13

Czyli szerokość bieżnika twoich opon to ok 195/225mm, a moich 180/225mm, czyli widzisz - moje są rekordowo wąskie.
Słabo jak na auto, które ma ponad 200KM.
hidy83
Nowicjusz
 
Posty: 6

04 Sie 2023, 11:22

Ktoś sie z tym problemem jeszcze zetknął? - zapewne nikt tego nie reklamował ...
hidy83
Nowicjusz
 
Posty: 6

05 Sie 2023, 09:12

hidy83 napisał(a):Ktoś sie z tym problemem jeszcze zetknął? - zapewne nikt tego nie reklamował ...

Nie zajmuje się głupotami bo zawsze tak było. W dodatku teraz firma XXX będzie miała tak a potem ta sama firma będzie miał inaczej.
Chcesz szeroko to kup toyo r888 :D
Ogólnie szkoda bić piany lepiej się napić dobrej kawy :D

W dzisiejszych czasach opony mają inny problem i to wszystkie ale nie o tym temat.
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10351
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe