Prawidłowa wymiana ogumienia!

30 Cze 2009, 21:51

Witam wszystkich forumowiczów!

Wymiana opon z zimowych na letnie już pewnie u wszystkich wykonana ale sam po sobie wiem jak taka wymiana wygląda : szybko i nie dokładnie . A jak powinna ona wyglądać ??

1)Odpowiednie opisanie zdejmowanych opon (tu zimowych po sezonie )

Najlepiej po wewnętrznej stronie oznaczyć sobie z którego koła ja zdjęto oraz kierunek toczenia. Ułatwi to powrotny ich montaż.

2) Wymiana zaworu powietrznego

Zaleca się wymianę co 2 lata lub w razie potrzeby.Zapobiegniemy ubytkom powietrza!

3)Oczyszczenie felg

Powierzchnię felgi która miała bezpośredni kontakt z oponą należy wyczyścić z smaru drobinek opony itd.

4)Mycie kół

Gdy wymieniamy opony wraz z felgami bardzo ważnym elementem jest ich dokładne umycie

5)Oczyszczenie i konserwacja piasty

Oczyszczenie i konserwacja piasty pozwoli nam później szybko (np.w trasie) wymienić koło gdyż nie zapiecze nam się ona.

6)Inne

-oczyszczenie śrub mocujących (ułatwi późniejsze odkręcenie)
-wyważenie kół (zniweluje ''bicie'')


Tak powinna przebiegać wymiana kół po sezonie. Chociaż myślę że i tak wiekszość z Nas zapomina o wielu elementach!
Ostatnio edytowany przez norpaw, 01 Sty 1970, 01:00, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
norpaw
norpaw
Stały forumowicz
 
Posty: 1107
Zdjęcia: 9
Miejscowość: k/Poznań

25 Kwi 2023, 15:59

norpaw napisał(a):Najlepiej po wewnętrznej stronie oznaczyć sobie z którego koła ja zdjęto oraz kierunek toczenia. Ułatwi to powrotny ich montaż.
Co do oznaczenia to najlepiej na bieżniku napisać kredą bo z tej strony szybko się napis zetrze po kolejnym założeniu opon, kół do samochodu, oznaczenie po wewnętrznej stronie może się trzymać cały sezon użytkowania opony :wink: i przy kolejnej przekładce dalej będzie on widoczny (miałem tak kiedyś i od tamtej pory pisze kredą na bieżniku i jest git). Kierunku toczenia raczej nie trzeba oznaczać bo dzisiaj większość jak nie wszystkie są oponami kierunkowymi lub mają oznaczenia "inside", "outside".

Pamiętajcie, żeby nie smarować gwintu od szpilek pod nakrętki lub gwintu w śrubach mocujących koła. Wystarczy ich wyczyszczenie.
sruby-smarujemy-czy-nie-vt7300.htm

Przy aluminiowych felgach nie smarować piasty sprayem miedzianym, lepszym wyjściem jest smar ceramiczny. No i tu uwaga z ilością. Wcześniej warto ją dobrze oczyścić.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

17 Lip 2023, 00:41

Porządna zmiana ogumienia jest ważna, ale to jego jakość ostatecznie decyduje o naszym bezpieczeństwie w czasie jazdy!
Ostatnio edytowany przez ArteK, 17 Lip 2023, 06:11, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Regulamin pkt 4.4.e
Katarzyna31L
Obserwowany
 
Posty: 2

17 Lip 2023, 04:35

Katarzyna31L napisał(a):Porządna zmiana ogumienia jest ważna, ale to jego jakość ostatecznie decyduje o naszym bezpieczeństwie w czasie jazdy!

Pan Katarzyna31L napisał wielką mądrość :yes:
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

14 Sie 2023, 17:19

Gdy te kola wymienia sie samemu, to owszem, mozna sie pobawic tak jak pisze autor. Podejrzewam, ze poza Panem Gumierzem, nikt samemu nie sciaga opon z felg i myje ranty opon ze starego smaru. Felg tez raczej niestety nikt nie myje ( robilem to gdy jeszcze sam wymienialem kola ) dzis robi to za mnie Pan Gumiarz o in tego nie robi.

Wymiana wentyli, hmmmm, jezeli te maja nakrecone kapturki to powietrze mocno schodzic nie bedzie, schodzeniu powietrza zapobiega azot. Czyl do nowego kola z nowa opona pompujemy nie powietrze a azot.

Znam wszelakie badania specjalistow od opon ( lacznie z ADAC. Tyle, ze to / ci tez sa sponsorowani przez ...... i pieja to co maja.

Jezdzilem na starych smietnikach i dojecalem je do minimum i jakos nigdy problemow nie mialem. Za to w nofkach jakiegos chinskiego producenta wpadlem w poslizg na suchej nawierzchni przy zloty czterdziesci miedzy Koszalinem a Sianowem. Auto wyprowadzilem z poslizgu, Szwagier jadacy za mna najadl sie strachu.

Wazniejsza jest jakosc opon niz ich czasokres uzywania. - czytaj straosc.

:wink:

.
AndySL
Początkujący
 
Posty: 152
Zdjęcia: 3
Paliwo: Inne