Prowadzenie sklepu motoryzacyjnego tak czy nie ?

14 Lip 2017, 10:03

Witam Szanownych forumowiczów,

mam 29 lat i mieszkam w mieście z około 50 tyś. mieszkańców. Ponieważ mam trochę środków na koncie i poszukuje sposobu na ich zainwestowanie pomyślałem ozałożeniu niewielkiego sklepu motoryzacyjnego, który będzie oferował środki smarujące, oleje silnikowe, podstawowe części do popularnych marek, filtry i kosmetykę samochodową.

Chciałbym zasiegnąć opinii osób, które prowadzą lub prowadziły tego typu sklep. Jak reklamować sklep? Czy ulotki reklama w gazetach lokalnych, czy może internet? Jak promujecie swoje biznesy? Jaki rodzaj reklamy to "pieniądze wyrzucone w błoto"? :unsure:

Będę wdzięczny za wszystkie rady :ok:

Trzymajcie się!
paw91el19
Obserwowany
 
Posty: 1
Prawo jazdy: 01 10 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Audi A6
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

15 Lip 2017, 17:35

Moje zdanie jest takie - jak sklep motoryzacyjny, to konkretny, bez ściemy i w atrakcyjnych cenach. Dzisiejsze czasy są takie, że klienci nie kupują byle czego i jak mają płacić, to wolą produkty markowe, sprawdzone. I szukają najniższych cen tego produktu. Obecnie części motoryzacyjne można kupić w hurtowniach, na allegro, na olx itp. Mechanicy z kolei zaopatrują się w hurtowniach i ceny części u mechaników są mniejsze niż w sklepach motoryzacyjnych. Mało kto kupuje części i zawozi je do mechanika. I to wypiera sklepy motoryzacyjne. Branża na dzisiejsze czasy ciężka i ryzykowna. A wszystkiego w takim sklepie mieć nie będziesz. Chyba, że założysz firmę typu InterCars. Rzeczy drobnych ( gąbki do szyb, zapachy, płyny, oleje i inne tego typu ) w sklepach moto są coraz mniej hodliwe, bo wypierają je markety. A ty raczej nie zejdziesz poniżej cen w markecie, bo nie dostaniesz takiej zniżki jak oni. I klient nie kupi tego u ciebie tylko w markecie. Jak się auto komuś popsuje, to jedzie do mechanika i mechanikowi zostawia zakup części, bo je kupi albo w takiej samej cenie co ty w sklepie, albo taniej. I klient nie musi się martwić, czy dana część będzie pasowała, czy nie będzie musiał jej zwrócić i zamówić innej i tracić czas na szukanie tych części jak i naprawę.
Jak mogę coś doradzić - myślę, że w dzisiejszych czasach warto obrać kierunek tuningu. Mało gdzie mozna kupić takie rzeczy jak dywaniki, pokrowce, wykładziny, dobre żarówki itd. Mało gdzie można kupić części do instalacji LPG - zazwyczaj tylko u gazowników, Musisz mieć coś, czego nie ma w sklepach typu markety, nie ma w hurtowniach w kórych zaopatrują się mechanicy itd.
Takie jest moje zdanie.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

15 Lip 2017, 19:13

Jeśli masz trochę zdolności manualnych to coś w stylu detaling i np sprzedaż markowych kosmetyków samochodowych? Choć tak jak napisał kolega wyżej - bez zniżek dobrze na tym nie wyjdziesz, ale można by z odrobiną pomyślunku jakoś to ogarnąć, aby na tym zarabiać
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14033
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

15 Lip 2017, 19:32

Duża inwestycja i niewielki zarobek bedziesz miał marże 30% a na olejach to wogole lipa nie zarobek. Teraz ludzie się przyzwyczaili do internetu bo wiadomo jest najtaniej jeżeli komuś się nie spieszy z jaką częścią to zamawia ja przez internet . bardziej by się opłacało coś manualnego. Myjnia ręczna???? Ciężko teraz o dobrą myjnie a jak jest dobra to musisz umawiać się na godzinę lub stać 40 minut w kolejce.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16084
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

03 Sie 2017, 09:55

Temat jest ciężki bo i konkurencja dużą a bez niezbędnego kapitału na reklamę ani rusz, druga kwestia to sprzedaż internetowa, sam sklep stacjonarny to już nie wszystko, klient musi mieć również alternatywę.
TwojeOleje
Nowicjusz
 
Posty: 26
Auto: Mazda 6
Silnik: 2.0
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

27 Sie 2017, 12:20

Reklama jest ważna i wcale nie musi być jakaś strasznie droga.Teraz wszystko można zrobić przez internet. Wystarczy trochę poczytać o sposobach na dobry pr pracodawcy internecie, takimi działaniami można zbudować potężny wizerunek firmy i pozyskać nowych klientów.
Jadzia22
Nowicjusz
 
Posty: 3
Auto: nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Volkswagen Crafter "Van of the Year 2017"
    Nowy Crafter marki Volkswagen Samochody Użytkowe, produkowany wyłącznie w fabryce w Białężycach koło Wrześni, pod wieloma względami wyznacza standardy wśród aut dostawczych. Samochód ma bardzo bogate wyposażenie ...
    Fiat 500 - samochód do miasta
    Włoska propozycja ma w 2019 roku ponad 13-procentowy udział w rynku. Od stycznia do kwietnia 2019 roku zarejestrowano 756 samochodów. Fiat 500 to odpowiedź na potrzeby osób poszukujących aut, które wyróżniają ...

13 Paź 2017, 12:57

Nie chodzi o to aby reklama była droga, tylko to żeby była skuteczna i systematyczna, bez tego na pewno nie ma szans na to aby przebić się przez rynek. Inna sprawa, że oprócz sklepu stacjonarnego warto pomyśleć też o internetowym.
SpaCar
Początkujący
 
Posty: 52
Auto: Peugeot 407
Silnik: 2.0 HDI
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

25 Paź 2017, 17:49

Moim zdaniem taki pomysł na biznes może się sprawdzić. Możesz działać lokalnie, albo z czasem pokusić się o witrynę internetową. Dla mnie świetnym przykładem wyższości sklepów internetowych jest na przykład mój ulubiony oferujący części do japońskich motocykli. Części u nich są oryginalne, bo sprowadzane są prosto od producentów. Ostatnio kupiłem tłumik do Yamahy taniej o 30% niż w aso.

Zdjęcie
Ostatnio edytowany przez ArteK 08 Paź 2020, 11:49, edytowano w sumie 2 razy
Powód: Reklama
connor
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 19 07 1979
Przebieg/rok: 16tys. km
Auto: Honda Civic
Paliwo: Benzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2006

17 Lis 2017, 10:49

Reklama w internecie dobrze się sprawdza. Ale może jeszcze postaw na szyldy informacyjne. Zobacz sobie te ofertę http://www.grawernia.pl/k7,szyldy-tabliczki-wizytowki-identyfikatory-szyldy-i-tablice-informacyjne.html Estetycznie wykonany szyld z trwałego materiału możesz umieścić na ścianie lub nad drzwiami sklepu. Będzie przyciągał wzrok i zainteresowanie potencjalnych klientów. To też sposób na reklamę i zwrócenie uwagi na sklep.
kierowcaja11
Nowicjusz
 
Posty: 3
Auto: Fiat

19 Lis 2017, 16:19

Możesz poprzeglądać przykładowe witryny sklepowe i zobaczyć czy jesteś w stanie ogarnąć coś takiego. Ja na przykład korzystam z jednego sklepu z częściami do motocykli, który ma bardzo konkurencyjne ceny. Z tego, co słyszałem wynika, to głównie z tego, że części są sprowadzane bezpośrednio od producentów. Ostatnio na przykład kupiłem taką część do Yamahy XVS, której nie mogłem nigdzie znaleźć. Moim zdaniem największym wyzwaniem będzie znalezienie dostawców.
Zdjęcie
Ostatnio edytowany przez martens90, 19 Lis 2017, 17:48, edytowano w sumie 1 raz
martens90
Nowicjusz
 
Posty: 3
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 18 04 1990
Auto: Mazda 323F
Paliwo: Benzyna
Rok produkcji: 1997

20 Lis 2017, 20:42

Znam ten sklep :ok: dobry jest.
tedoro
Nowicjusz
 
Posty: 7
Prawo jazdy: 06 04 1997
Przebieg/rok: 46tys. km
Auto: Toyota Corolla 1.6
Paliwo: Benzyna
Rok produkcji: 2010

04 Gru 2017, 10:28

A moje zdanie jest takie że w czasach wszędobylnych krzaków z allegro będzie Ci baaardzo cięzko ogarnać (uczciwie) sklep stacjonarny w małej miejscowości.
Nie chcę być nie miły ale firma Ci padnie. Powód nr.1 - nie masz o tym bladego pojęcia. Chodzi mi o naprawy. Powód2: nie masz wtyczek (warsztaty, kluby samochodowe, fora i inne). Powód3: w hurtowniach ostatnio zrobiło się drożej jak na aukcjach.
Sprzedać w małej miejscowości sprzęgło ot by sachsa za 700zł w chwili w której kosztuje 649 na allegro będzie Ci niezmiernie cięzko. Dlaczego?
Powód4: ustawki między lokalnymi importerami części (ot by hurtownie) z lokalnymi cwaniakami.
Dla przykładu - ja bez kolesiostwa kupuję w bardzo słynnym sklepie wysprzęglik za 650zł. Oficjalnie jest on w detalu za 714zł. Tyle mi wciskają zniżek. Ten sam wysprzęglik szwagier łyka za 490zł po "kolesiowemu".
I tak jest wszędzie.
Nawet nie wiesz kto z kim i jakie mają układy.

Kolejna sprawa - licz się z konkurencją bo ona liczyc się z Tobą nie będzie. W bardzo krótkim czasie bez znajomości i dobrych sąsiadów internet zafajda się złymi opiniami na temat Twoich usług i towarów.
po roku idziesz z torbami.

Rynek części samochodowych to dobry rynek po kasiasty ale bierz poprawkę na to że jeden nie jesteś. Klient i sprzedaż to jedna bajka a utrzymanie się na rynku to już druga.
Konkurencja wywącha każdy Twój lewy ruch i kwiczysz i nie mówcie tylko że tak nie jest. Do mnie pseudo skarbówki dzwonią średnio raz w tygodniu :mrgreen:

By ustawić się z dobrym sklepem kilkadziesiąt tysięcy to o kilkadziesiąt za mało. Masz dwie opcje:

1. handlować czymś czego nie ma u Ciebie lokalnie lub jest mało i nie stanowisz zagrożenia i konkurencji dla wiekszych

2. popłynąć na głeboka wodę inwestując przedział 250-350tys.zł (minimum!) i ogarniając umowy na dostawę częście bezpośrednio u producentów.
Wtedy wyjdziesz na swoje.

Zacznij od tego:
FEBI - [email widoczny po zalogowaniu]
LUK/INA - [email widoczny po zalogowaniu]
Sachs - [email widoczny po zalogowaniu]

Podaj się za lokalny sklep i załap kontakt. Ogarnij temat dostawy części, zasad, cenniki i inne.
Potem zrób to samo z lokalnymi hurtowniami w Polsce.
Dopiero wtedy będziesz widział co jest grane.
Przed kontaktem zamontuj w Urzędzie gminy działalność (musisz mieć regon, nip, firmę) i ją zawieś. Nic nie płacisz, nic nie tracisz. A zrób to bo nikt z w/w poważnie z tobą nie będzie gadał o ile nie dokopią się w CEiDG żę masz firmę.
speedyrider
Początkujący
 
Posty: 162
Zdjęcia: 5
Miejscowość: Łomianki
Prawo jazdy: 19 07 1985
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Taczka
Paliwo: Inne
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2017

31 Sty 2018, 19:43

Chcąc założyć taki sklepik, trzeba przede wszystkim liczyć się z tym, że na rynku jest bardzo duża konkurencja i trzeba się umieć wybić. Przede wszystkim trzeba zadbać o szeroki asortyment, jak np w sklepie Moto-Tour. Ludzie lubią kupować kilka rzeczy w jednym miejscu. Do tego tak jak wszyscy piszą reklama jest niezbędna, zarówno w internecie jak i chociażby w postaci ulotek albo banerów na mieście. No a potem trzeba już po prostu dbać o klienta i zdobywać renomę.
tedoro
Nowicjusz
 
Posty: 7
Prawo jazdy: 06 04 1997
Przebieg/rok: 46tys. km
Auto: Toyota Corolla 1.6
Paliwo: Benzyna
Rok produkcji: 2010

26 Lut 2018, 00:47

Sam jestem w trakcie zakładania działalności. Do robienia biznesplany korzystałem z kalkulatora dla firm . Może komuś innemu, też się przyda. Można sobie na nim obliczyć koszty m.in. reklamy tworzenia strony internetowej itp. itd.
Irekom
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 0- 0-1994
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Passat
Silnik: 2.0 TDI
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

07 Mar 2018, 12:47

Myślę, że to całkiem niezły biznes.
smaur
Początkujący
 
Posty: 101
Prawo jazdy: 15 10 1986
Auto: Volvo s 60