Przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdź ciśnienie w oponach!

Przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdź ciśnienie w oponach!

13 Cze 2018, 12:01

Zbliżają się wakacje kiedy to częściej podróżujemy z rodziną wypoczywając poza domem. Przed dłuższą podróżą trzeba pamiętać o wielu sprawach, ale na pewno nie należy lekceważyć kontroli ciśnienia w oponach – to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, a także ekonomicznej jazdy.

Ciśnienie w oponach powinno kontrolować się minimum raz w miesiącu oraz przed każdą dłuższą podróżą. Trzeba pamiętać że odpowiednia wartość ciśnienia to ta zalecana przez producenta dla konkretnego rozmiaru ogumienia która znajduje się na tabliczce, naklejce przyklejonej zazwyczaj na słupku od strony kierowcy lub np. w schowku.
Image Czym grozi nieprawidłowe ciśnienie w oponach?
Utrzymywanie w oponach ciśnienia wskazanego przez producenta zapewnia im trwałość oraz pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Szkodliwe jest natomiast zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie ciśnienie. Zbyt wysokie skutkuje m.in. gorszą przyczepnością, a zbyt niskie powoduje wydłużenie drogi hamowania, może prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem oraz do uszkodzenia opony. Szczególnie niebezpieczną sytuacją jest nagłe rozerwanie opony w czasie jazdy. Sprzyjają temu także wysokie temperatury, dlatego od maja do końca września trzeba zachować szczególną ostrożność.

Jazda na oponach o nieprawidłowym ciśnieniu jest również nieekonomiczna. Opony zużywają się wtedy nierównomiernie i szybciej niż w przypadku utrzymywania właściwego ciśnienia. Przy zbyt niskim ciśnieniu dodatkowo występuje większe zużycie paliwa.

Jak i gdzie kontrolować?
Ciśnienie należy sprawdzać wyłącznie w zimnych oponach, po przynajmniej godzinnym postoju, a najlepiej po nocnym postoju przed wyruszeniem w drogę. Jeżeli posiadamy koło zapasowe, ono również wymaga takiej kontroli. Można to zrobić za pomocą własnego ciśnieniomierza (warto mieć go w samochodzie do okresowej kontroli powietrza w oponach) albo udać się na stację benzynową – na większości z nich znajduje się kompresor, który umożliwia sprawdzenie i uzyskanie odpowiedniego ciśnienia. Jeżeli mamy własny garaż to warto mieć w nim pompkę samochodową ręczną lub elektryczną na 12V podłączaną np. do gniazda zapalniczki w samochodzie. Można też wyposażyć się we własny kompresor ale to już jest większy wydatek i zajmuje też trochę miejsca.

POLECAMY Kierowco, kontroluj ciśnienie w oponach!

Sprawdzając ciśnienie w oponach powinniśmy zwrócić również uwagę na to czy będziemy podróżować sami czy też w więcej osób z bagażem. Jest to o tyle ważne że w przypadku, gdy przewozimy ciężki ładunek, ciśnienie w oponach powinno być nieco wyższe. Na tabliczce z ciśnieniem często mamy informację jakie ciśnienie jest dla np jednej osoby z niewielkim bagażem i dla czterech z cięższym bagażem. Regularne kontrolowanie ciśnienia w oponach pozwoli nam zaobserwować ewentualne jego spadki które mogą być oznaką o problemach z wentylem lub jakimś przedmiocie wbitym w oponę (ciało obce w oponie). Po wykryciu takiego problemu najczęściej wymagana jest kontrola danej opony w serwisie wulkanizacyjnym.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2694
Zdjęcia: 9708
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Latający samochód elektryczny - czy to jest możliwe? Latający samochód elektryczny - czy to jest możliwe?
    Toyota opatentowała nowy projekt latającego samochodu-drona, którego koła mogą pełnić funkcję śmigieł. Pojazd ma mieć napęd elektryczny zasilany bateriami lub ogniwami paliwowymi. Projekt opracowała Toyota Engineering ...
    Opel Mokka SUV-a na miarę potrzeb europejskich kierowców Opel Mokka SUV-a na miarę potrzeb europejskich kierowców
    Inżynierowie Opla zakończyli właśnie ostatni etap jazd testowych nowego modelu SUV-a Mokka. Testy przeprowadzono w Niemczech przed rozpoczęciem sprzedaży nowego modelu, która jest planowana na koniec tego roku. Podczas ...

  •