Trzymaj się odpowiedniego pasa ruchu

Trzymaj się odpowiedniego pasa ruchu

30 Maj 2018, 13:12

Kierowcy często zapominają o zasadach ruchu drogowego i na drodze dwupasmowej jeżdżą lewym pasem, a na drodze trzypasmowej środkowym i lewym. Tymczasem w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, co w praktyce zobowiązuje kierowców do jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Za niezastosowanie się do tego przepisu kierowcy grozi mandat od 20 do 500 złotych oraz 2 punkty karne.

Ruch prawostronny
Upodobanie do jazdy lewym pasem, podczas gdy prawy jest wolny dotyczy wielu polskich kierowców. Tymczasem przepisy prawa o ruchu drogowym nakazują stosowanie się do ruchu prawostronnego, czyli jazdę możliwie jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Lewy pas powinien służyć kierowcom do wyprzedzania. Poruszanie się lewym pasem wtedy, gdy prawy jest pusty, może skutkować mandatem. Jeśli natomiast prawy pas jest zajęty, zmieniamy go na lewy i zjeżdżamy z powrotem na prawy, gdy tylko przestanie być blokowany. Ten sam schemat obowiązuje przy manewrach wyprzedzania i omijania.
Image Mandat za jazdę lewym pasem
Na drodze kilkupasmowej powinniśmy trzymać się prawego pasa, a w przypadku drogi jednopasmowej pilnować, aby trzymać się bardziej prawej strony i nie zjeżdżać do środka jezdni. Ten błąd popełnia wielu początkujących kierowców, bojących się wjechania na pobocze. Kierowcy zjeżdżają nieco do środka jezdni także wtedy, gdy na skraju drogi są koleiny i zły stan techniczny nie pozwala na przejazd. Jeśli jednak nic nie stoi na przeszkodzie należy bezwzględnie stosować się do ruchu prawostronnego. Dzięki temu nie tylko ruch będzie uporządkowany, ale przede wszystkim pojazdy uprzywilejowane będą miały możliwość szybkiego przejazdu. Zablokowanie przejazdu takiemu pojazdowi również grozi wysokim mandatem. Kierowca, który popełni wykroczenie i nie zastosuje się do ruchu prawostronnego, może otrzymać mandat od 20 do 500 złotych oraz 2 punkty karne.

Dodatkowo warto pamiętać, że kiedy pasy ruchu są jednoznacznie wyznaczone, nie wolno zajmować na drodze więcej niż jednego pasa. Kierowca powinien zdecydować się, na którym pasie jechać, mając na uwadze, że nie powinien jechać na granicy między pasami i wjeżdżać bez wykonywania manewrów na linię je oddzielającą. Warto pamiętać, że jazda po przeciwnym pasie ruchu jest zabroniona, dlatego jeśli wykonujemy manewr wyprzedzania, kiedy tylko wyprzedzimy pojazd powinniśmy natychmiast wrócić na właściwy pas ruchu.

źródło: Redakcja, Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2719
Zdjęcia: 9745
Rejestracja: 18 Cze 2012, 12:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jesienne liście - piękne i niebezpieczne Jesienne liście - piękne i niebezpieczne
    Choć kolorowe liście to urokliwy element jesieni, może on stać się przyczyną zagrożenia na drodze. Na mokrych liściach auto łatwo traci przyczepność, mogą one też przykrywać nierówności czy dziury, a nawet uszkodzić ...
    ASO czy niezależny serwis - gdzie taniej naprawić hybrydę? ASO czy niezależny serwis - gdzie taniej naprawić hybrydę?
    Według wiodących producentów pojazdów hybrydowych, samochody te charakteryzują się niewielką awaryjnością. Zdaniem mechaników, hybrydy trafiają do warsztatów głównie w rezultacie zdarzeń ...

  •