Przepisy drogowe w Czechach

12 Lip 2009, 20:54

Witam,

w tym roku na wakacje chciałbym się wybrać do Czech - Praga, Liberec, Pilzno. Czy wiecie może jakie tam przepisy odnośnie max prędkości, wysokości mandatów, promili itp? Byłbym wdzięczny za informacje osób, które już tam były w ostatnich latach:)

dzięki.
interkuli
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 31

13 Lip 2009, 09:24

Na wyposażeniu pojazdu musisz mieć trujkąt ostrzegawczy,apteczka(w niej muszą być rękawiczki gumowe),komplet zapasowych żarówek i jeżeli masz pojazd tzw handlowy,to musisz mieć w samochodzie kamizelkę odblaskową.Bieżnik opony może mieć min. głębokość 1,6 mm.
Przez całą dobę tak jak u nas trzeba jeździć z włączonymi światłami mijania.Mandat za brak włączonych tych śiateł to 2000 koron.
Bardzo ważne jest,żeby włączać kierunkowskaz podczas wyprzedzania rowerzystów i motorowerzystów.
Policja czeska jest też bardzo uczulona na parkowanie na miejscach dla osób niepełnosprawnych - jak samochód nie ma wystawionej karty parkingowej osoby niepełnosprawnej,to zostaje on od razu odholowany.Ja będąc w kwietniu br w Pradze,zaparkowałem na miejscu dla osoby niepełnosprawnej i zapomniałem wystawić kartę.Jak wróciłem po kilku minutach(poszedłem tylko do sklepu po napój),to jużobok mojego samochodu stała policja z holownikiem.Na szczęście pokazałem,że mam kartę i mi samochodu nie odholowali.Dogadałem się też z policją,że nie musiałem płacić za przyjazd holownika policyjnego - policja do odholowywania samochodów ma swój holownik.A praga jest naszpikowana kamerami i trzeba też uważać na to,czy nie staje sie na niebieskich liniach,na których nie wolno parkować nie majac specjalnej karty lub nie będąc mieszkańcem.Mandat to 2 tyś koron.
Prędkości są takie jak u nas - teren zabudowany 50 km/h,niezabudowany 90 km/h,autostrady 130 km/h,samochód osobowy z przyczepą kempingową 80 km/h na autostradzie i w terenie niezabudowanym.
Praga jest podzielona na 3 strefy parkowania - zielona - do 6 godzin,pomarańczowa do 2 godzin i niebieska,w której mogą parkować tylko mieszkańcy i osoby posiadąjace specjalne karty.
Alkohol to 0 promila.Prowadzenie po alkoholu traktowane jest jako przestępstwo i kara jest od 25 tyś do 50 tyś koron plus 7 pkt karnych i zatrzymanie prawa jazdy na okres od 1 do 2 lat.
Mandaty - używanie antyradaru do 100 tyś koron,nieużywanie pasów bezpieczeństwa do 2 tyś koron plus 2 pkt karne,przewożenie dzieci bez fotelika tak samo,telefon komórkowy 1000 koron plus 3 pkt karne,parkowanie na miejscu dla inwalidy 10 tyś koron.Co do prędkości to obowiązują 3 rodzaje - w terenie zabudowanym,w terenie niezabudowanym i autostrady.Za przekroczenie prędkości o 20 km/h w terenie zabudowanym i 30 km/h w niezabudowanym to mandat od 500 do 2000 koron.
Ważne co do Zielonej Karty - czescy policjanci wykorzystują nieiwedzę polskich kierowców i robią problemy jak ktoś nie posiada zielonej karty.Zgodnie z przepisami,od czasu wejścia do Unii,zielona karta jest dla obcokrajowców nieobowiązkowa.Muszą ją mieć tylko samochody zarejestrowane w Czechach.W razie,gdyby policjant twierdził,że zielona karta usi być i chciał robić przez to jakieś problemy,to od razu należy dzwonić na policję do Pragi lub najlepiej do ambasady.Tutaj masz link do artykułu - http://opole.naszemiasto.pl/wydarzenia/878424.html.
W Czechach są płatne autostrady i wybrane drogi szybkiego ruchu.Żeby się na nimi poruszać,musisz mieć winietę.Tu masz wzór winiet i ceny oraz na mapce drogi,na których musisz mieć winiety - http://www.skionline.pl/stacje/?co=samo ... d_newsa=57
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

13 Lip 2009, 21:03

Super dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, teraz mogę bez problemu jechać do Czech, trzymać się przepisów i nie bać się, że Pepiczki będą źli na moją jazdę;)

Dla zainteresowanych wyjazdami znalazłem jeszcze w google kolejne informacje:
przepisy drogowe w Czechach

Życzę milej podróży i może spotkania się na drodze;)
interkuli
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 31