Bezpieczna podróż na ferie zimowe

Bezpieczna podróż na ferie zimowe

10 Lut 2016, 14:29

Ferie są dla kierowców okresem wyjazdów rodzinnych w góry, na narty czy na wypoczynek. Wypadające w okresie zimowym podróże oznaczają trudne warunki na drogach, a co za tym idzie wymagają dobrego przygotowania auta do takiego wyjazdu. Odpowiednio zaplanowana podróż, zachowanie bezpieczeństwa i w pełni sprawne auto mogą nas uchronić od niechcianych sytuacji na drodze.

Bezpieczna podróż na ferie zimowePrzygotuj się do podróży
"Zanim wyjedziemy w dłuższą podróż dopilnujmy, aby w dobrej kondycji był przede wszystkim układ kierowniczy i hamulcowy. Warto wybrać się na przegląd techniczny pojazdu, aby mieć pewność, że stan naszego auta pozwoli na bezpieczne podróżowanie" mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Oprócz sprawdzenia stanu technicznego auta, nie należy zapominać o tak prostej rzeczy jak sprawdzenie prognozy pogody przed wyjazdem. Dzięki temu będziemy mogli przygotować się na mróz, opady, porywisty wiatr czy śnieżyce. Znając wcześniej warunki atmosferyczne, jakie mogą nas zastać na trasie możemy zabrać w podróż narzędzia najbardziej potrzebne w takich warunkach – skrobaczkę, zmiotkę, zimowy płyn do spryskiwaczy czy w przypadku dużych opadów śniegu w górach także łańcuchy na koła. Uważna i ostrożna jazda oznacza dłuższą podróż, dlatego zaplanujmy sobie więcej czasu na bezpieczne dotarcie do celu.

Jak jechać bezpiecznie
Najważniejszą zasadą podczas zimowych podróży jest dostosowanie prędkości do stanu nawierzchni. Z powodu częstych oblodzeń, przymrozków i w związku z tym ryzyka poślizgu należy przede wszystkim zachować odpowiedni odstęp od samochodu przed nami, pamiętając, że droga hamowania na oblodzonej nawierzchni jest kilka razy dłuższa niż na suchej. W przypadku bardzo trudnych warunków takich jak śnieżyca warto wstrzymać się z podróżą lub jeśli jesteśmy już w drodze zatrzymać się na postój do momentu poprawy pogody.
"Równie ważne jest, aby nie wsiadać za kierownicę wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni. Nasza koncentracja jest dużo gorsza, a reakcje opóźnione. Ponadto ryzykujemy zaśnięciem za kierownicą, co w konsekwencji może skończyć się tragicznie. Dlatego warto pamiętać o regularnych postojach i przynajmniej raz na 2 godziny zrobić sobie 15-minutową przerwę" mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zapakuj bagaże do samochodu z głową
Bagaże mają swoje miejsce w bagażniku, dlatego pamiętajmy, aby możliwie jak najmniej rzeczy znajdowało się w kabinie pasażerów. Zawsze należy dobrze przymocować przewożone bagaże, tak aby nie przemieszczały się po bagażniku w trakcie jazdy. Na dnie ułóżmy najpierw największe bagaże, a na nich stopniowo mniejsze torby, pamiętając o tym, aby nie zasłaniały widoczności w tylnej szybie. W przypadku przewożenia nart i deski snowboardowej warto pamiętać, że najbezpieczniej jest bezpiecznie przymocować je na dachu samochodu.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2929
Zdjęcia: 11189
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Japońskie odpowiedniki słynnych Lexusów. Znasz wszystkie? Japońskie odpowiedniki słynnych Lexusów. Znasz wszystkie?
    Luksus niejedno ma imię. Lexus też. Japońska marka weszła na rodzimy rynek dopiero w 2005 roku, więc przez ponad półtorej dekady jej samochody były w Japonii oferowane ze znaczkiem Toyoty. Przedstawiamy najważniejsze ...
    Wiosenne pylenie to zmora nie tylko dla alergików Wiosenne pylenie to zmora nie tylko dla alergików
    Pyłki są zmorą nie tylko alergików, ale także kierowców bez względu na to, czy są na nie uczuleni czy nie. Dlaczego? Pyłki osadzające się na szybach samochodu potrafią ograniczać pole widzenia, a jazda w takich ...

  •