Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych - bezpieczna zmiana auta

05 Mar 2021, 15:19

AutoDNA przygotowało obszerną publikację poruszającą problem transparentności rynku motoryzacyjnego. Składają się na niego zarówno oferty kupna-sprzedaży pojazdów, jak i zachowania uczestników tego rynku.

Raport porusza ważne kwestie, związane z terminologią "asymetrii informacji" oraz "lemon car" (tzw. "samochodów-cytryn"). W raporcie opisana jest także problematyka związana z postawieniem wyraźnej granicy między profesjonalnymi sprzedawcami aut używanych i nieuczciwymi handlarzami z szarej strefy. Tematyka raportu zdaje się być stricte motoryzacyjna, ale tak naprawdę dotyka globalnego problemu o charakterze społecznym, o którym mówi się nadal za mało.
Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych - bezpieczna zmiana auta Nasza publikacja ma na celu budowanie pozytywnych relacji na rynku motoryzacyjnym, uwzględnia aspekty środowiskowe, wypowiedzi ważnych uczestników rynku motoryzacyjnego oraz prezentuje najbardziej wartościowe wyniki badań, które wspólnie z firmą SW Research zostały opracowane na reprezentatywnej grupie Polaków. "Aż 70% kierowców kupujących doświadczyło świadomej manipulacji ze strony sprzedającego auto. W najlepszym przypadku nie dowiedzieli się całej prawdy o interesującym ich samochodzie a w najgorszym, zostali po prostu okłamani. Około 12% polskich kierowców spotkało się z sytuacją, w której sprzedający zamieścił w ogłoszeniu niepoprawny lub fałszywy numer VIN. Bardziej niepokojący jest jednak fakt, że 18% kierowców kupujących samochody z ogłoszeń internetowych miało problem z pozyskaniem takiego numeru od sprzedającego, co oznacza jawną próbę ukrycia historii samochodu" - mówi Mariusz Sawuła, Prezes Zarządu właściciela marki autoDNA.

Jak długo będziemy musieli mierzyć z tego rodzaju problemami?
Okazuje się, że ich rozwiązaniem jest z pozoru niewinny, 17-cyfrowy numer VIN, którym opatrzony jest każdy pojazd na świecie. VIN jest unikalny dla każdego modelu, jak ludzkie DNA. W momencie, w którym transakcja kupna-sprzedaży pojazdu będzie uwiarygodniona raportem z rozkodowanym numerem VIN, automatycznie staje się transparentna. Badania przeprowadzone przez SW Research pokazały jednak, że świadomość społeczeństwa na temat numerów VIN jest nadal na tyle niewielka, aby móc skutecznie egzekwować tego rodzaju informacje w ogłoszeniach. Stąd pomysł na ten obszerny raport. Wierzymy, że pomoże on kupujących i sprzedającym pojazdy w kontrolowanym zakupie, zgodnie z misją marki autoDNA. Efektem ma być budowanie pozytywnego wizerunku klientów, którzy korzystają z naszych usług – dealerów aut nowych i używanych uwiarygodniających sprzedaż pojazdów poprzez raporty autoDNA oraz podnoszenie wartości rezydualnej pojazdów ze sprawdzoną historią.

Bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów dostępny jest na stronie rządowej historiapojazdu.gov.pl na którą zapraszamy wszystkich kupujących pojazdy (strona prezentuje pojazdy zarejestrowane w Polsce, a dla posiadaczy profilu zaufanego, także pochodzące z wybranych krajów europejskich (m.in. z Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Szwecji), a także USA i Kanady. Każdy poszukujący większej ilości informacji i sprawdzenia historii uszkodzeń, ewentualnych zdjęć pojazdu, napraw czy informacji na temat przebiegów może sprawdzić ofertę raportów sprawdzających historię pojazdu, dostępnych na stronie autoDNA.pl.

Pełny raport dostępny jest bezpłatnie na stronie internetowej: https://www.autodna.pl/blog/koniec-rule ... uzywanych/ lub w załączniku poniżej.

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]


Dzięki współpracy ForumSamochodowe.pl z autoDNA.pl można sprawdzić numer VIN w zakładce "sprawdź VIN".

źródło: publikacja autoDNA przygotowana na podstawie badań zrealizowanych przez firmę SW Research | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3421
Zdjęcia: 12458
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

05 Mar 2021, 17:00

Wszystko fajnie ale nic nie zastąpi zdrowego rozsądku przy kupnie nowego samochodu. Trzeba pamiętać że emocje podczas zakupu samochodu potrafią Nas wpędzić w niezłe kłopoty w późniejszym czasie. Dlatego zawsze warto zabrać ze sobą na oględziny kogoś kto spojrzy na taki samochód z boku i nam ostudzi nasz zapał lub powie tak to warto kupić.

Jak już podejmiemy taką decyzję to wtedy dobrze jest sprawdzić go na darmowej stronie historii pojazdu (link został wyżej podany), a później ewentualnie jeszcze po VINie tak jak to zostało opisane.

Ja też często korzystam z takich udogodnień jak sprawdzam samochody które ma klient na oku i jest na 90% pewny co do kupna. Szczególnie ja są to świeżo sprowadzone bryki a nie jest się pewnym jego historii. Nie zawsze da się sprawdzić takiego samochodu w 100% ale przynajmniej wiemy że wykorzystaliśmy wszystkie dostępne możliwości.
Rokiko
Stały forumowicz
 
Posty: 2638
Zdjęcia: 11

05 Mar 2021, 20:56

Świetna inicjatywa! :ok: Tak jak napisał mój poprzednik, mimo tych udogodnień, najważniejsze jest to aby kontrolować emocje przy zakupie, rozsądnie podjąć decyzję. Mimo tego myślę, że te funkcje pozwolą uniknąć wielu złych zakupów. :)
malmon3
Aktywny
 
Posty: 298
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota Hilux w służbie GOPR
    Toyota Hilux pojawia się wszędzie tam, gdzie wymaga się wytrzymałości, niezawodności i uniwersalności w najtrudniejszych warunkach. Dlatego kilka lat temu do grona użytkowników Hiluxa dołączyło Górskie Ochotnicze ...
    Audi A3 numerem jeden w klasie samochodów kompaktowych
    W tegorocznej edycji plebiscytu AUTO BILD-Design-Award, czytelnicy tego popularnego magazynu motoryzacyjnego uznali nowe Audi A3 za najatrakcyjniejsze auto w klasie małych i kompaktowych samochodów. W plebiscycie o ...

  •