Przewodnik dla początkujących CB - radiowców

18 Lip 2009, 22:14

skakanka byla,
a renia dobrze sie prowadzi?
"Są dwie naprawdę bezgraniczne rzeczy - Wszechświat i ludzka głupota" A. Einstein
godfather78
Aktywny
 
Posty: 274
Miejscowość: swarzędz
Prawo jazdy: 0- 0-1996
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: octavia II
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna

09 Gru 2009, 17:56

Może ktoś z kolegów wyjaśni też jak regulować "squelch" w radiach które nie posiadają regulacji automatycznej oraz może poruszy kwestię anten <typów,zalecanych konfiguracji z radiami itp>
chicken19
Zaawansowany
 
Posty: 554

09 Gru 2009, 18:40

Wiadomości zaczerpnięte z forum o Cb-radiach
Autor ("Defender")

Wiele osób się pyta która antena jest lepsza a która gorsza..., aby każdy sam mógł podjąć decyzje , zrobiłem listę która pokazuje ilość energi prominiowanej przez anteny różnych typów - od najsłabszych do najmocniejszych , dzięki niej szybko podejmiesz decyzję o wyborze anteny do twego auta , transportera opancerzonego czy czołgu.. biggrin.gif .

Lista jest całkowicie obiektywna , nie trzymam strony żadnej z firm bo nie o to tu przecież chodzi..


1 - President Texas, Colorado 1200, WA27 (wysoki SWR)
Lemm Turbo 2001, Magnum Superstar
Sirtel Santiago 1200
Sirio Megawatt 4000, Performer/Turbo 5000 - około 2,0 m

2 - Sirio Megawatt 3000 - około 1,8 m
Sirio SG CB-1400

2,5 - Lemm AT 1000 - około 1,65 m

3 - President Alabama(Dakota) , New Alaska, Indiana , Oklahoma (superior performance)
Lemm Colt , AT 1700
Sirtel Santiago 600 - około 1,5 - 1,8 m
rózne firmy: ML/MS -145
Alan PC-8
Sirio DV 27 , Gamma 90 ( odbiór niskoszumny, zasieg odbioru - 1 miejsce )

4 - President Maryland , Oregon
Lemm AT 1500, AT 71 Magnum, AT 72 Magnum - około 1,5 m
Sirtel Linea
Alan PC-6
Sirio Super Carbonium

4,5 - Sirio SG CB 1000 - około 1 m

5 - Lemm AT 1200 , AT 550 Winchester - około 1,3 m
Wilson Mini
Alan PC-4
Sirio AS-100

6 - President Iowa , Washington - około 0,85 - 1,0 m
Sirio Snake 27, Omega 27 , Carbonium
Sirtel S-90 , Force 27

7 - President kentucky ,Mississippi ,Hawaii ,
Lemm AT 900 , AT 106 - około 0,75 m
Valor & Hustler magnet. (100cm)

8 - President Florida, Ohio ,Missouri, Michigan (Florida najskuteczniejsza)
Alan 18-244 , Mini Mobile - około 0,65 m
Sirio Mini Mag 27
Sirtel S-60

9 - President Carolina , Georgia - około 0,4 m
Alan Supermini

10 - President New York - około 0,3 m

Wszystkie anteny mocowane w ten sam sposób , tak aby był jeden niezmienny punkt odniesienia.

Będe aktualizować ten ranking gdy ocenię inne anteny.

Pozdrawiam i życzę łatwego wyboru.

Jeżeli chodzi o konfigurację z radiami to nie ma to znaczenia antenę dobiera się do własnych potrzeb jeżeli chodzi o zasięg i samochód bo na jednym samochodzie antena zestroi się elegancko a na innym nie będzie się dało zestroić albo na jednym nie będzie zakłóceń wchodzących od anteny a na innym zaś będą. Jeżeli chodzi o SQ to nie ma reguły, że ma być ustawiony tak czy inaczej wszystko zależy od ilości obecnych zakłóceń w eterze i od anteny.
PrezesArtek
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1848
Miejscowość: Sosnowiec
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Audi S8 i Wp11-144
Silnik: AVP, QG18DE
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2001

25 Gru 2009, 11:56

A ja mam pytanko (jeśli chodzi o CB jestem TOTALNYM laikiem). Dostałem na gwiazdkę CB Intek M-790 Plus oraz antenę Cobra HG A1500 czy jakoś tak. Już wszystko skręciłem, rozpakowałem itp, a teraz jak mam to zamontować na samochodzie tak by odbierało i czy jeśli nie odbiera to jest jakaś regulacja którą mogę dokonać we własnym zakresie, np. przestawiając antenę w inne miejsce...? Dodam że radyjko ma chyba funkcję mierzenia SWR, ale problem w tym, że nawet jeśli mi coś wyświetli - załóżmy pokaże 4,5 - to i tak mi to nic nie powie... :grin:
ACSznycel
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 848
Zdjęcia: 12
Miejscowość: z nienacka

26 Gru 2009, 09:48

To radio nie ma funkcji mierzenie SWR więc udajesz się do serwisu i oni Ci zestroją antenę do jak najniższego SWR-u (SWR nie powinien byś większy niż ok 1,5). Postaw antenę na środku dachu SQUELCH skręć na maksa w lewo i włącz kanał 19 radio powinno szumieć, jak już szumi to skręcaj pomału SQUELCH w prawo aż przestanie szumieć i możesz spytać czy ktoś Cię słyszy. Bez zestrojonej anteny nie wykonuj żadnych rozmów bo może się to skończyć spaleniem końcówki mocy.
PrezesArtek
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1848
Miejscowość: Sosnowiec
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Audi S8 i Wp11-144
Silnik: AVP, QG18DE
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2001

10 Sty 2010, 19:00

Sprawa "konfiguracji anten z radiami" i odwrotnie:

NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO!!!

Radio kupujemy biorąc pod uwagę pojemność kieszeni, walory estetyczne, funkcjonalne, użytkowe, sentymentalne bądź gabaryty?, etc.
Jak nas nie stać na dobre radio, to kupujemy w markecie "biedronkobodobnym" za 120 zeta i cieszymy się szumofonem. :lol:

Anteny jednak należy wybierać pod kontem możliwości montażu (oprócz finansowych) i zawsze możliwie najdłuższą - z pewnymi wyjątkami (o tym potem).
Antenę zawsze należy sprawdzić u fachowca (nigdy u "p. Kazia" w garażu :lol: ) i w razie potrzeby zestroić. Nie zestrojona antena grozi nam (nie zawsze ale? uszkodzeniem nadajnika) wydatkiem na serwis i większym poziomem szumów odbiornika :shock: - im bardziej odstrojona antena, tym wyższe szumy :grin:
Antena jest składowym elementem odbiornika (nie tylko - nadajnika też) i dla tego radio z rozstrojoną anteną zachowuje się tak, jakby ktoś włożył "łapy" do środka i pokręcił czym się da :lol:
Dla nadajnika jest jeszcze gorzej, bo moc wytworzona przez nadajnik zamiast być wypromieniowaną przez antenę, wraca (odbita od rozstrojonej anteny) do nadajnika
i odkłada się na elemencie wytwarzającym tę moc (tranzystor) i w wyniku przegrzania - przepala się :twisted:

Kupno anteny i instalacja

W zależności od warunków w jakich będziemy użytkowali Radia-CB (miasto, trasy) wybieramy dłuższą na trasy a na miasto krótszą, ale niekoniecznie. Anteny długie mają zwykle większy zysk (zdolność odbioru słabych sygnałów - moje luźne tłumaczenie) a krótsze mniejszy zysk, ale za to mniejszy poziom odbieranych zakłóceń, szumów.
Oczywiście nie mówię tu o skrajnościach - "TIR" i antena na dachu np. "Lemm Turbo 2001", bo ją zostawimy na pierwszym drzewie albo na pierwszym wiadukcie, lub taki przypadek - osobówka sedan z anteną "President New York" :sad:
Dobór musi być rozsądny i i ze świadomością wszystkich konsekwencji.
Tak więc jeśli tylko warunki nam na to pozwalają (i kieszeń :grin: ) wybierzmy najdłuższą do naszych wymagań, oczekiwań i możliwości, ale montowana na uchwyt a nie magnesową. Anteny magnesowe (wygoda i szybkość montażu) to zło konieczne, czyli rozwiązanie kompromisowe, a za kompromisem zawsze idzie jakaś strata (w tym przypadku wyższa odbita - SWR, której często nie da się już obniżyć; mniejsze zasięgi; wyższe szumy, i.t.d.), oczywiście są wyjątki, ale za te wyjątki trzeba sporo zapłacić.
W śród anten montażowych jest właśnie jeden wyjątek, antena DV 27 - nie najdłuższa ale tak jak kol PrezesArtek pokazał w rankingu - antena mało popularna i nie doceniana, a z jakim potencjałem :grin:
Teoria mówi byśmy montowali antenę na środku pojazdu (nie środek dachu- środek dachu "malucha nie jest środkiem pojazdu :lol: )
W praktyce sytuacja wymusza na nas montaż anteny tam gdzie możemy (nie każdy od razu chce wiercić dziurę w dachu :roll: )
Podpowiem, większość aut (osobowych - ciężarowe to osobny temat) posiada na dachu antenę radiową :idea: . Nie jest ona idealnie na środku pojazdu ale jest już "dziura" :grin:
Montujmy w to miejsce antenę CB a antenę do radioodtwarzacza zamontujmy np. w klapę bagażnika (kombi) czy naklejaną na szybę (przednią, tylną :?: ) lub na błotniku (dla odbiornika radiowego nie ma to większego znaczenia - co najwyżej naszą ukochaną stację radiową stracimy zamiast po 40 km, to po 30 km).
Antena CB na dachu nie toleruje innych anten czy konstrukcji i będzie bardzo trudną ją zestroić lub nawet będzie to niemożliwe.

=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=+

Od wielu już lat używam Radia-CB (różne radia) i różne miałem anteny (i te krótkie i te długie) i obecnie od 4 lat w mojej Omedze kombi wożę Alana 28 (dosyć mocno zmodyfikowanego - ale to moja fobia) i antenę DV 27 na dachu w miejscu radiówki a ta poszła w klapę bagażnika (oczywiście specjalna, a nie ta sama, wokół szyby). Czasami w dni wolne czy w nocy (mało stacji i niskie poziomy zakłóceń) łapię się na tym, że sprawdzam czy mam jeszcze antenę na dachu, bo mam ciszę jak "makiem zasiał" :razz:
Nie płacz kiedy odjadę ...
Piotr trzeci
Nowicjusz
 
Posty: 1
Miejscowość: Wrocław
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Co zrobić kiedy auto odmawia posłuszeństwa?
    Patrząc na samochód w pierwszym momencie zachwycamy się jego linią, doceniamy parametry silnika, cieszą nas wygodne fotele i niesamowity dźwięk wydobywający się z zestawu audio. Wszystkie te elementy wpływają na komfort ...

16 Lip 2014, 20:31

Kupujac cb radio nie warto inwestować w tanie ,później możemy żałować decyzji
ewaq5
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 05 03 2000
Przebieg/rok: 9tys. km
Auto: Du
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2000

30 Mar 2015, 10:33

Zapraszam do naszego wątku na forum czy-aplikacje-mobilne-wygryza-cb-radio-vt83385.htm

Piszcie o co Wy pytacie przez CB? Jakie tematy najczęściej Was interesują?

Urszula Zimnoch
mfind
Aktywny
 
Posty: 488
Zdjęcia: 4
Auto: Volvo S40