Punto - Problem z bezstopniową automatyczna skrzynią biegów

30 Sty 2008, 20:45

Mam problem z bezstopniową automatyczna skrzynią biegów w Fiacie Punto II. Auto ma 7 lat i przejechane 104 tys. km. Do tej pory działało niezawodnie. Od momentu zakupu było serwisowane u autoryzowanego dilera Fiata w Krakowie. Około 2 tygodnie temu zauważyłem, że samochód ma problemy z ruszaniem do przodu. Początkowo były to niewielkie opóźnienia, które stawały sie coraz dłuższe. Teraz samochód rusza dopiero po kilkunastominutowym rozgrzaniu silnika i oleju skrzyni biegów(prawdopodobnie). Podłączony do komputera w autoryzowanym serwisie Fiata w Krakowie nie wykazało żadnych usterek elektrycznych ani elektronicznych. Pragnę dodać jeszcze, ze bieg wsteczny działa beż zarzutu, samochód cofa od razu. Gdy po nagrzaniu samochód ruszy, skrzynia także działa bez zarzutu. Czy ktoś może spotkał sie z podobnym przypadkiem? Czy ma ktoś jakiś pomysł, co z tym problemem zrobić? Proszę o odpowiedzi.
Wieczor
Nowicjusz
 
Posty: 8
  • 31 Sty 2008, 11:41

    Należy sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów.Jest on bardzo ważny.Nawet minimalny ubytek może spowodować takie objawy.Warto też zainteresować się kiedy ten olej był ostatnio wymieniany.
    Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 20285
    Zdjęcia: 1212
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

    31 Sty 2008, 16:33

    przed kupnem tego samochodu olej był zmieniany po przejechaniu 78 tys. km (2004 r.) jak zaczęły się problemy ze skrzynią biegów zmieniłem olej na nowy w autoryzowanym serwisie Fiata w Krakowie. Niestety nic sie nie polepszyło.
    Wieczor
    Nowicjusz
     
    Posty: 8

    31 Sty 2008, 20:06

    No to sprawdz jeszcze jaki jest poziom tego oleju.Nie może być ani za dużo ani za mało.
    Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 20285
    Zdjęcia: 1212
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

    02 Lut 2008, 20:52

    olej jest czysty, oryginalny i wymieniany był przez fachowców więc poziom jest odpowiedni, ani za dużo, ani za mało
    Wieczor
    Nowicjusz
     
    Posty: 8

    03 Lut 2008, 11:27

    Skoro poziom oleju jest prawidłowy,na testerze nie ma zadnych błędów i wszystkie parametry są prawidłowe(np. odczyty potencjometrycznego czujnika ołożenia pedału gazu,czujnika prędkości samochodu),to musisz niestety pojechać na warsztat i prawdopodobnie trzeba będzie zdemontować skrzynię z samochodu i ją sprawdzić,co uległo uszkodzeniu.W tej skrzyni jest wiele elementów,które mogą powodować takie objawy - możliwe,że siada hydrauliczny układ sterowania tą skrzynią,możliwe też jest,że nie działa prawidłowo elektrozawór sprzęgła hydrokinetycznego.
    W moim życiu warsztatowym takie objawy były powodem za małego poziomu oleju.Raz tylko zdarzyło sie,że trzeba było demontowac skrzynię.Dlaczego poziom oleju odgrywa taką ważną rolę,to musisz poszukac w googlach,ponieważ musisz zapoznać się z zasadą działania takiej skrzyni.A w przeglądy autoryzowanych serwisów to raczej nie wierz.Chyba,że zawsze byłeś obecny przy tym przeglądzie i patrzyłeś mechanikom na ręce...
    Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 20285
    Zdjęcia: 1212
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

    03 Lut 2008, 13:25

    A nie wiesz może gdzie czegoś takiego się podejmą? bo gadałem już z kilkoma fachowcami, ale jak usłyszeli o jaką skrzynie chodzi to rozkładali ręce i mówili że oni czegoś takiego nie robią. więc teraz szukam jakiegoś serwisu albo kogoś, kto sie na tym zna i się tym pasjonuje. Może on mi coś doradzi. Może znasz kogoś takiego. A co do tego serwisowania, to osobiście przy tym nie byłem, zostawiłem im samochód, a oni petem mi powiedzieli, że podpięty do komputera nie wykazał elektrycznych lub elektronicznych uszkodzeń.
    Wieczor
    Nowicjusz
     
    Posty: 8

    03 Lut 2008, 17:29

    Bieg wsteczny ma stałe przełożenie jak w zwykłej skrzyni.Sprzęgło jest elektromagnetyczne.Najpierw ściągnij miskę w niej znajduje się zespoł sterowania hydraulicznego.Sprawdź czy nie jest zatkany smok olejowy.Pompa olejowa znajduje się na końcu skrzyni w osi wału korbowego.Skrzynia ma bardzo prostą budowę skomplikowane jest elektryczne sterowanie tą skrzynią.Były robione dwa rodzaje skrzyń automatycznych do punto.
    andrzej_124
    Stały forumowicz
     
    Posty: 1704

    11 Mar 2008, 08:40

    MotoAlbercik napisał(a):Należy sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów.Jest on bardzo ważny.Nawet minimalny ubytek może spowodować takie objawy.Warto też zainteresować się kiedy ten olej był ostatnio wymieniany.


    Mam jeszcze jedno pytanie: czy mógłbym prosić o podanie poziomu(ilości oleju), jaki należy wlać do takiej skrzyni w Punto? Bo wychodzi na to, ze skrzynia została "załatwiona" przez warsztat, została prawdopodobnie wlana zbyt mała ilość oleju. Gdzie mógłbym uzyskać oficjalne informacje na temat poziomu oleju, w celu ewentualnego procesu sądowego z warsztatem? Z góry dziękuje za odpowiedź
    Wieczor
    Nowicjusz
     
    Posty: 8

    11 Mar 2008, 10:44

    W takim przypadku osobiście polecam ci pojechać na inny serwis Fiata i nic im o twoich podejrzeniach nie mówić.Oni sprawdzą,czy skrzynia jest zalana odpowiednim olejem(nie można wlewać byle jakiego oleju - do tych skrzyń są specjalne oleje) i czy jego wymiana była przeprowadzona prawidłowo - od tej prawidłowości zależy poziom tego oleju.Jezeli serwis stwierdzi jakieś uchybienia warsztatu przy wymianie tego oleju,powinieneś poprosić o pisemną opinię.Oczywiście do walki z tym warsztatem musisz mieć dokumentację oraz rachunki za wykonane prace(w tym przypadku wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów).Warto tez skorzystać z opinii rzeczoznawcy samochodowego(np. z PZM).Jego opinia w ewentualnym sądzie będzie miała wielkie znaczenie.
    Warto też zapytać w tym serwisie w jaki sposób wymieniali ten olej.A sposób wymiany jest bardzo ważny.
    Co do takiej skrzyni w Puncie,to jeszcze nie miałem z nią do czynienia i nie wiem niestety jak sprawdza się w niej poziom oleju.Ale zazwyczaj jest bagnet,podobny do bagnetu w silniku.Jak nikt ci nie napisze,to podjedz lub zadzwoń na serwis i poprostu zapytaj.Ale żeby sprawdzić stan tego oleju musisz wiedzieć jak to zrobić.Nie wystarczy tylko,że odkręcisz bagnet i zerkniesz na skalę.
    Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 20285
    Zdjęcia: 1212
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000

    13 Mar 2008, 17:29

    MotoAlbercik napisał(a):W takim przypadku osobiście polecam ci pojechać na inny serwis Fiata i nic im o twoich podejrzeniach nie mówić.Oni sprawdzą,czy skrzynia jest zalana odpowiednim olejem(nie można wlewać byle jakiego oleju - do tych skrzyń są specjalne oleje) i czy jego wymiana była przeprowadzona prawidłowo - od tej prawidłowości zależy poziom tego oleju.Jezeli serwis stwierdzi jakieś uchybienia warsztatu przy wymianie tego oleju,powinieneś poprosić o pisemną opinię.Oczywiście do walki z tym warsztatem musisz mieć dokumentację oraz rachunki za wykonane prace(w tym przypadku wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów).Warto tez skorzystać z opinii rzeczoznawcy samochodowego(np. z PZM).Jego opinia w ewentualnym sądzie będzie miała wielkie znaczenie.
    Warto też zapytać w tym serwisie w jaki sposób wymieniali ten olej.A sposób wymiany jest bardzo ważny.
    Co do takiej skrzyni w Puncie,to jeszcze nie miałem z nią do czynienia i nie wiem niestety jak sprawdza się w niej poziom oleju.Ale zazwyczaj jest bagnet,podobny do bagnetu w silniku.Jak nikt ci nie napisze,to podjedz lub zadzwoń na serwis i poprostu zapytaj.Ale żeby sprawdzić stan tego oleju musisz wiedzieć jak to zrobić.Nie wystarczy tylko,że odkręcisz bagnet i zerkniesz na skalę.



    Problem w tym, ze samochód jest juz w naprawie. Sa z tym duze problemy. Wlasnie została wymieniona skrzynia biegów i dostrajany jest komputer. Nie bylo to robione we Ficie, bo tam rozlozyli rece;/... Operacja trwa, a pieniadze lecą;/ jako i czas
    Wieczor
    Nowicjusz
     
    Posty: 8

    13 Mar 2008, 18:04

    a podobno fiat to dobre i tanie auto........
    :lol:
    74
    Początkujący
     
    Posty: 114

    13 Mar 2008, 19:19

    Fiat nie jest ani dobrym,ani tanim samochodem.Samochody te są robione nie na jakość,ale na czas.Dlatego wiele modeli szybko ulega awariom.I właściciel,zamiast cieszyć się jazdą,jeździ po serwisach.
    Ciekawostką jest to,że już w kilkudziesięciu Fiatach 500,były problemy z komputerami.Chłopcy na serwisie wymienili do końca lutego aż 130 takich komputerów.Są tez problemy Z ABS-em - siada sterownik,a zdarzają się awarie czujników predkości koła.Są też problemy z poduchami - często uszkodzeniu ulegaja czujniki zajęcia foteli przez kierującego lub pasażera.
    I niby npowe autko,a już trzeba szwędać się po serwisach.Naprawy są oczywiście bezpłatne,ale najgorsze jest to,że Fiat nie widzi w tym żadnego problemu...
    We Fiatach punto również siadały komputery.Coś na tym Fiacie mają chyba słabych elektroników...
    Ale jak mi opowiadają szwagier i szwagierka,którzy pracują na Fiacie w Tychach na lini montażowej,jak tam leci robota,to nigdy w życiu nie kupię Fiata - jak pisałem - tam się pracuje na czas,nie patrząc na jakość.Byle jak najwięcej modeli poskładać.
    Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 20285
    Zdjęcia: 1212
    Miejscowość: Tychy
    Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
    Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Terenowy
    Skrzynia biegów: Automatyczna
    Rok produkcji: 2000