Rejestracja auta jako minie przesiedleńcze bez umowy kupna-sprzedaży

15 Cze 2020, 23:28

Witam może mi ktos pomoże. Mieszkałem w Holandii 8 lat. 4 Lata temu kupiłem auto w NL w komisie który automatycznie dokonał rejestracji na moje nazwisko. I nie wydał żadnej faktury zakupy auta oraz żadnej umowy kupna sprzedaży. Jedynie dokumenty przeniesienia własności. Tydzień temu wrocilem do Polski i ściągnąłem auto jako mienie przesiedlenicze a w Urzedzie skarbowym wołali ode mnie umowy kupna lub fakturę a wiadomo ze w Nl nie ma czegoś takiego jak umowa kupna sprzedaży. I teraz pytanie czy auto zarejestruje normalnie w wydziale komunikacji ?? Bez umowy kupna sprzedaży bądź faktury zakupu?
Piosurv
Nowicjusz
 
Posty: 3

16 Cze 2020, 07:44

Piosurv napisał(a):kupiłem auto w NL w komisie który automatycznie dokonał rejestracji na moje nazwisko. I nie wydał żadnej faktury zakupy auta oraz żadnej umowy kupna sprzedaży. Jedynie dokumenty przeniesienia własności.
To jest dokument potwierdzający że jesteś właścicielem tego samochodu więc nie powinno być problemu z rejestracją tym bardziej, że jest on twoją własnością już od czterech lat.

Zanim jednak wywieziesz samochód który jest zarejestrowany na Ciebie powinieneś go wyrejestrować w RDW. Tam pojazd zostaje odmeldowany i oddajesz żółte tablice.

Teraz w zależności od tego czy posiadasz plastikową kartę czy papierowe dokumenty otrzymujesz:
1. papierowy model rejestracji:
- Vrijwaringsbewijs - świadectwo zwolnienia z holenderskiej rejestracji,
- Tenaamstellingsbewijs, część (deel) IB - świadectwo przepisania na nazwisko
2. masz nowy, plastykową kartę:
- Vrijwaringsbewijs - dowód zwolnienia z holenderskiej rejestracji,
- Kentekencard - róg karty plastykowej zostaje odcięty przez pracownika RDW (w tym momencie karta jest ważna tylko na czas wywozu z Holandii),
- Kentekenbewijs część (deel) II - papierowy dokument rejestracyjny jaki RDW wydaje po 2014 r. Znajdują się tu dane osoby wywożącej samochód.

Teraz żeby poruszać się samochodem potrzebne będą numery eksportowe i ubezpieczenie.

Do rejestracji potrzebne będą dokumenty:
- dowód tożsamości,
- kopia wyciągu z Izby Gospodarczej (uittreksel KvK) tylko w wypadku jednostki gospodarczej,
- tablice rejestracyjne (kentekenplaten),
Przy dowodzie papierowym (kentekenbewijs):
- tenaamstellingsbewijs, część IB - świadectwo przepisania na nazwisko,
- overschrijvingsbewijs (świadectwo przepisania) - nie wymagane ale wówczas musi to świadectwo załatwić poprzedni właściciel,
Przy plastykowej karcie rejestracji (kentekencard):
- tenaamstellingscode - świadectwo przepisania na nazwisko
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9722
Zdjęcia: 34

16 Cze 2020, 07:49

Auto juz jest od tygodnia w Polsce na tablicach zjazdowych. Ma już polski przegląd i polskie ubezpieczenie bo zjazdowe sie już skończyło. Dokumenty już tez przetłumaczone. Tylko sęk w tym ze urzędniczka sie czepia braku dokumentu zakupu czyli umowy lub faktury
Piosurv
Nowicjusz
 
Posty: 3

16 Cze 2020, 08:06

Piosurv napisał(a):Tylko sęk w tym ze urzędniczka sie czepia braku dokumentu zakupu czyli umowy lub faktury
No ale auto było zarejestrowane na Ciebie za granicą więc przecież ty go teraz nie kupowałeś i jest on twoją własnością od kilku lat.
Powiedziała Ci co w tym przypadku zrobić?

Samochód przecież nie zmienił właściciela tylko kraj w którym będzie zarejestrowany.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9722
Zdjęcia: 34

16 Cze 2020, 08:16

Ale wiesz jak to jest z urzedasami... im nie przetłumaczysz . Oni i tak wiedza po swojemu.
Piosurv
Nowicjusz
 
Posty: 3

18 Sie 2021, 19:23

I jak wybrnąłeś? Mam teraz podobną sytuację
mac73
Obserwowany
 
Posty: 2