Samochód po ponad dwóch latach postoju - Opel Astra 1.6

09 Lip 2012, 16:42

Witam, mam okazję kupić Opla Astrę 1.6 Combi z 1998r, rodzina tanio sprzedaje, tylko jest 1 problem:
samochód od kwietnia 2010r stał nieużywany na parkingu, nic w nim nie było zepsutego po prostu wujek wyjechał do Austrii i tak sobie stał, dziwne że nie ukradli ;)

Wychodzę z pytaniem, ile kosztowałoby doprowadzenie do porządku ten samochód, właściwie co by trzeba było wymienić?
qwerty2
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 08 06 1991
Auto: OPEL

18 Lip 2012, 14:52

A to akurat loteria. na pewno będzie trzeba przejrzeć układ hamulcowy i pewnie jakieś tłoczki będą do wymiany.Oczywiście nie ma co też liczyć ,że działa ręczny...linki mogą się po prostu urwać lub nie wracać do swojego właściwego położenia. kolejnym problemem może być zawieszony rozrusznik.,Następnie gumy ...wszystkie od uszczelek w zawieszeniu po silnik mogą być stwardniałe.Po 2 latach mogą (choć nie sądzę) pojawić się problemy z nalotem na gładziach w silniku. Niesmarowany silnik i para wodna która się skrapla...więc gotowe!
Tak czy inaczej jeśli się to auto ruszy,to tylko delikatnie. Jeśli zapali silnik to należy obchodzić się jak z jakiem z pedałem gazu. Wszystko musi się "nasmarować" i "spasować' od nowa.
Moim zdaniem ,to auto powinno wrócić do normalnej kondycji. :)
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5789
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

19 Lip 2012, 21:46

ale za jaką kwotę?
opłaci się naprawiać?
qwerty2
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 08 06 1991
Auto: OPEL

20 Lip 2012, 08:03

Na tę chwilę,to uruchomiłbym auto sprawdzając wcześniej wszystkie płyny czy jest ich dosyć ,czyli olej w silniku,płyn hamulcowy,płyn w chłodnicy i we wspomaganiu.Wszystko kupisz w jakimś tam dużym markecie typu Auchan (nawet na dolewkę do wspomagania do Astry -przekładniowy HIPOL). Wszystko jest na wierzchu... Jeśli czegoś brakuje,to koniecznie trzeba uzupełnić. Jak auto zapali po naładowaniu akumulatora (wcześniej zobacz ile ma elektrolitu w środku -uzupełnić wodą demineralizowaną),to tak jak napisałem wcześniej,można zacząć je eksploatować na próbę. Zanim rozpocznie się jazdę,to warto poprosić kogoś o pomoc i ruszyć autem na luzie kilka metrów popychając je bez zapalania silnika.Następnie z naładowanym akumulatorem w krótkich cyklach starać się zakręcić rozrusznikiem (są szanse,że po 2 latach ruszy). Kiedy silnik zapali,to nie jechać tylko podnieść maskę i poczekać obserwując silnik,czy dochodzi do temperatury i załącza się wentylator chłodnicy (w Astrze F-to będzie prawie 100st. na wskaźniku przy prędkościomierzu). Jak z silnikiem będzie wszystko ok,to można bardzo delikatnie ruszyć i wypróbować układ kierowniczy i delikatnie hamulce.Te ostatnie muszą przejść kilka cykli hamowania,żeby się pozbyć nalotów i hamować skutecznie. Jeśli auto będzie się zachowywało normalnie,to cały czas obserwując jego zachowanie,trzeba się wziąć za doprowadzenie go do normalności.Mam na myśli wymianę oleju i filtra oleju (razem 70zł). Filtr powietrza (22zł),filtr kabinowy(25zł),pewnie świece ok 80 zł...i w sumie to wszystko. Oczywiście koszty się zwiększą jak będziesz musiał wymieniać coś przy hamulcach itd np: tłoczek hamulcowy ok 35 zł,linki ręcznego ok 120 zł za całość. Pewnie za jakiś czas przyjdzie pora na rozrząd z pompą wody części ok 170 zł. Największe wątpliwości mam co do akumulatora czy będzie trzymał prąd. Jeśli nie, czeka cię wydatek w granicach 200 zł -najtańszy nowy (stary trzeba zdać przy zakupie,bo inaczej doliczą ci kasę za recykling...)
Moim zdaniem gra jest warta świeczki o ile masz wiedzę,że przed tymi dwoma lata,twój krewny pozostawił auto w miarę zadbane i sprawne. Jeśli zaś pozostawił "złom",to nic nie warto wkładać w takie auto.
Napisz o efektach!!! Bo jestem ciekawy. :)
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5789
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna