Samochód po śmierci Taty i kończące się OC

08 Maj 2021, 09:44

Po śmierci taty otrzymalismy samochod , byl tylko zarejestrowany na tate. Za kilka dni skonczylo sie oc , wiec poszlismy do ubezpieczyciela spytac sie co dalej , powiedzial zebysmy napisali upowaznienie dla mamy ze sie zgadzamy na przepisanie oc na mame i akt zgonu . Wiec to zrobilismy . Czy musimy cos zglaszac do wydzialu komunikacji i czy musimy miec papiery jakies . Spadkobiercow jest żona , 3 dorosłych dzieci i małoletni brat. Co mamy dalej robić ?
Gość114815
 

08 Maj 2021, 11:01

Wszystko musi być potwierdzone dokumentami sądowymi, aby teraz zmienić dokumenty na Twoja mamę musicie we 3 zrzec się spadku w postaci auta wtedy ona będzie miała 100% praw do auta, nie wiem czy nie trzeba będzie zapłacić drobnego podatku w US i wtedy będzie mogła przerejestrować auto na siebie.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 12830
Zdjęcia: 90
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: e36, M3, C5 x7

08 Maj 2021, 11:44

A czy u notariusza możemy sie zrzecz prawa do samochodu ? A co z małoletnim ?
No dobrze a co teraz mamy zrobic jesli oc jest juz przepisane na nasza mame , wiec czy cos musimy zglaszac do wydzialu komunikacji czy narazie nie , dopoki nie zalatwimy sie zrzeczenia tego samochodu ?
Bo nie wiemy co dalej mamy robic ?
Gość114815
 

08 Maj 2021, 18:02

Ubezpieczenie musi być zapłacone i nie może być ani jednego dnia przerwy. Nie ważne jest to, kto zapłaci to ubezpieczenie. Może to być nawet sąsiad. Ważne, żeby było zapłacone, bo w przeciwnym razie UFG nałoży karę na spadkobierców, czyli was, bo wy jesteście spadkobiercami po ojcu.
OC nie jest przepisane na waszą mamę - jeżeli to ona płaciła ubezpieczenie, to na formularzu ubezpieczeniowym widnieje jako ubezpieczająca. A ubezpieczonym jest pojazd. A ojciec jest właścicielem. Czyli jest ubezpieczony, ubezpieczający i właściciel.
Jeżeli chcecie się zrzec swoich części samochodu na rzecz jednego, to najpierw musicie złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, czyli sąd musi orzec kto ile dostał z tego samochodu. Jak już będzie orzeczenie sądu, które się uprawomocni, to wtedy każdy z was, musi się zrzec swojej części spadku na rzecz tej jednej osoby - to możecie już spisać na kartce, bez sądu i notariusza w postaci umowy darowizny. I dopiero wtedy ta osoba z tymi dokumentami idzie do WK i przerejestrowuje samochód. Z ewentualną sprzedażą czy też złomowaniem jest to samo. Oczywiście sprawa się komplikuje, jeżeli ojciec kogoś wydziedziczył, napisał testament itd. Ale to wszystko będzie wyjaśnione w sądzie w postępowaniu o nabycie spadku.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 17490
Zdjęcia: 1188
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

08 Maj 2021, 20:00

Na tej polisie wpisana jako ubezpieczajacy jest nasza mama wpisana , a pierwszy wspołwłaściciel pojazdu jest wpisany zmarły tata i jako drugu współwłaściciel jest wpisana mama. Bo jak byliśmy u ubezpieczyciela to powiedział nam że OC przepisze na mame i będzie ona widniała , więc chcemy się dowiedzieć czy teraz musimy to zgłaszać czy nie . Za życia taty to on płacił OC więc było zapłacone ale w tym miesiącu się skończy ważność OC więc musieliśmy zawrzeć nowe OC na samochód i wszystkie rabaty przeszły na mame. Oczywiście my chcemy i będziemy płacić OC za ten samochód . A sprzedać to nie chcemy bo brat tym samochodem jeździć chce . Ale wolimy sie upewnić czy musimy zgłaszać czy nie żebyśmy jakieś kary nie zapłacili w wydziale komunikacji. Pozdrawiam
Gość114815
 

09 Maj 2021, 11:26

Ubezpieczenie może płacić kto tylko chce. Jest on wtedy ubezpieczającym. Może to być nawet sąsiad. Trzeba jednak pamiętać, że w razie szkody, odszkodowanie będzie wypłacone ubezpieczającemu. Mama może płacić to ubezpieczenie bez problemu, tym bardziej jak jest współwłaścicielem.
Co do reszty - nie musicie przerejestrowywać tego samochodu w WK, ale warto tą sprawę załatwić od razu - wiem to z doświadczenia. Bo kiedyś, jak już samochód będzie nadawał się na złom lub kiedyś będziecie chcieli go sprzedać, to będzie kłopot. Samochód będzie stał zepsuty, nie nadający się do jazdy, a ubezpieczenie będzie trzeba płacić. Załatwcie sprawę spadkową, póki jest w miarę spokojnie i wszyscy żyją.
Obecnie, samochód jest podzielony na was wszystkich - pierwsza połowa samochodu jest mamy, jako współwłaściciela. Druga połowa jest dzielona na was wszystkich, czyli mamę oraz wszystkie dzieci waszego taty. Musicie w sądzie złożyć wniosek o nabycie spadku po tacie. Jak już sąd wyda orzeczenie jaka część spadku do kogo należy, to wtedy możecie zrobić umowę darowizny swoich części tego samochodu na jednego z was ( np. na mamę lub brata ). I z tą umową idzie się do WK i przerejestrowuje pojazd na jednego właściciela. Jeżeli teraz tego nie zrobicie, to kiedyś mogą być kłopoty, jak jedno z was umrze. Wtedy jego część przejmują kolejni spadkobiercy. I potem znowu kolejni itd. I będzie coraz trudniej. Można to też załatwić u notariusza. Wtedy jest to notarialne p[oświadczenie spadku. Oczywiście wszystko to załatwia się, jeżeli tata nie zostawił po sobie testamentu.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 17490
Zdjęcia: 1188
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jakie systemy zautomatyzowanej jazdy znajdziemy w samochodach?
  Science fiction czy całkiem nieodległa przyszłość? Samochody autonomiczne fascynują miłośników technologii od lat, a Ci, w żyłach których płynie benzyna, patrzą na nie sceptycznie. Pewnym jest jednak, że zaawansowane ...
  Wyścigowe Lexusy - pewnie o nich nie słyszałeś
  Torowa wersja modelu LFA, RC F GT3 i LC GT500 - sportowe Lexusy dobrze wpisały się wyścigowy krajobraz na całym świecie. Ale Lexus ścigał się również luksusową limuzyną GS, hatchbackiem CT 200h, a nawet hybrydowym ...

 • 09 Maj 2021, 13:56

  Nie tata nie zostawił testamentu , ale byliśmy u notariusza i przyjeliśmy spadek . Co do OC to samochod był tylko na tate i w dowodzie był tylko on wpisany . Mame jako wspołwłaściciela to wpisał nam agent ubezpieczeniowy zeby przeszly taty skladki na mame i zebysmy mieli tansze OC , kazał nam dorosłym napisać upoważnienie ze sie zgadzamy aby OC przepisać na mame i tyle. Chcemy sie dowiedziec czy jak teraz mama zawarla OC tu czy musimy to zglosic w wydziale czy nie . Tak bo chcemy wszczyscy sie zrzecz tego samochodu i go sprzedac , bo tak to traci wartosci i malo z niego dostaniemy.
  Gość114815
   

  09 Maj 2021, 19:44

  krynek93 napisał(a):Mame jako wspołwłaściciela to wpisał nam agent ubezpieczeniowy

  Coś tu jest nie tak, albo coś źle zrozumieliście, albo źle piszecie.
  Agent ubezpieczeniowy nie ma możliwości wpisać kogokolwiek jako współwłaściciela pojazdu. Taki wpis może tylko i wyłącznie zrobić WK, po spisaniu wcześniejszej umowy darowizny części pojazdu przez jego właściciela.
  krynek93 napisał(a): ale byliśmy u notariusza i przyjeliśmy spadek

  No i ok. Teraz pytanie, kto i w jakich częściach przejął w tym spadku samochód?
  Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
  MotoAlbercik
  Moderator
  Awatar użytkownika
   
  Posty: 17490
  Zdjęcia: 1188
  Miejscowość: Tychy
  Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
  Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
  Paliwo: Benzyna + LPG
  Typ: Terenowy
  Skrzynia biegów: Automatyczna
  Rok produkcji: 2000

  09 Maj 2021, 21:44

  Spadek : 1/4 części żona oraz 3/16 części dzieci - tak nam notariusz przekazała co do części spadku .

  OC : gdy poszliśmy do niego spytać się co dalej mamy robić to on żebyśmy przyszli dwa dni przed kończącą się polisą zawartą na zmarłego , to wyśle akt zgonu i zawrzemy nową polisę OC . Później się spytał ilu jest spadkobierców , to my : żona , małoletni syn i 3 dorosłych dzieci . I przekazał żebyśmy napisali upoważnienie że zgadzamy się aby przepisać OC na mamę i takie upoważnienie napisaliśmy. I agent powiedział nam że będziemy mieć tańsze OC jak przeniesie składki taty do mamy polisyi będziemy płacić taniej OC . Wydrykował polise i powiedział żebyśmy opłacali składki w terminie i tyle w temacie .

  A my żadnej umowy darowizny nie pisaliśmy , i w wydziale też jeszcze nic nie robiliśmy .
  Więc się zastanawiamy , czy coś zgłaszać mamy czy nie , czy w chwili kiedy wszyscy spadkobiercy przepisą samochód na jedną osobę.
  Gość114815
   

  09 Maj 2021, 22:23

  krynek93 napisał(a):czy coś zgłaszać mamy czy nie
  Na chwilę obecną nie macie nic do szukania w WK.
  krynek93 napisał(a): czy w chwili kiedy wszyscy spadkobiercy przepisą samochód na jedną osobę.
  Tak dopiero kiedy ta sprawa zostanie załatwiona to wtedy trzeba udać się z całą "papierologią" do WK i zakończyć całe postępowanie.....
  Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
  Nie odpowiadam na PW.
  Migi60
  Forumowicz VIP
   
  Posty: 6069
  Miejscowość: Polska
  Prawo jazdy: 10 07 1979
  Auto: OPEL CORSA
  Silnik: 60KM
  Paliwo: Benzyna
  Typ: Hatchback
  Skrzynia biegów: Manualna
  Rok produkcji: 2014

  10 Maj 2021, 08:07

  Bardzo dziękuje za pomoc.
  Gość114815