Seat Ibiza do 6-7k

06 Maj 2019, 22:14

Cześć. Niedawno sprzedałem swój samochód i szukam czegoś nowego. Budżet niewielki, mam teraz inne wydatki i nie chce ładować w auto jakiejś grubszej kasy. Właściwie szukam konkretnie Seata Ibizy III za 6-7 tys. Wiem, że przy tej kwocie to bardziej patrzymy na stan pojazdu, niż konkretny model, ale miałem kiedyś taką Ibizę i po prostu chętnie bym wrócił do tego modelu. Oczywiście nic na siłę - jak nic nie znajdę ciekawego, to poszerzę zakres poszukiwań.
Jedyny wymóg to 5 drzwi (niestety dużo jest 3d), klimatyzacja mile widziana, ale przeżyję i bez. Kwestia tylko konkretnego egzemplarza i silnika. Ja miałem zwykłe benzynowe 1.4 i ten najbardziej by mi odpowiadał, natomiast wbrew pozorom tych nie ma tak dużo - przeważają 1.2 (te odpuszczam) i sporo diesli - tutaj pojawia się chociażby 1.4 TDI. Z tego co wiem, ten 1.4 TDI jest bez dwumasy i filtra DPF. Co w tym silniku może jeszcze sprawić problemy? Pompowtryski? Jest tam coś, co się często chrzani i powoduje grubsze wydatki, na co zwrócić uwagę? :roll: Wiem, że 3 cylindry, że głośny, że niezbyt dynamiczny itd. - akceptuję to :wink: Pytam o ten silnik, bo wpadła mi w oko ta oferta: [link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Ja w ogóle jestem z Pomorza, więc zupełnie nie ten region, ale będę w tym tygodniu dosłownie 10km od tego salonu/komisu i mógłbym go obejrzeć, dlatego pytam konkretnie o ten silnik. Nie wiem jak ten konkretny egzemplarz technicznie wygląda, jutro będę dzwonił, może coś więcej uda mi się dowiedzieć. U mnie w okolicach akurat nic ciekawego nie widzę, wiem nawet nie mam co podesłać do oceny.
Mam nadzieję, że będziecie w stanie coś doradzić :wink:
Pozdrawiam
grotx
Nowicjusz
 
Posty: 31
0

06 Maj 2019, 22:18

Ibiza to wdzięczne auto i tanie naprawy, co do 1.4 to zależy do czego poszukujesz bo jak tak kręcić się dookoła komina to spoko ale gdzieś na jakieś trasy to w sumie nie za bardzo się sprawdza
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16207
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4
0

06 Maj 2019, 22:33

Tak jak mówisz - auto wdzięczne i faktycznie naprawy były stosunkowo niedrogie. Fajnie się prowadzi, ma dobre hamulce i świetnie trzyma się drogi. Zawieszenie sztywne strasznie, ale coś za coś. Dużo osób marudzi, a ja jakoś fajnie to auto wspominam :yes:

Potrzebuję go głównie dojazdy do pracy ok. 20 km w jedną stronę, do tego niedługie trasy pozamiejskie po 70-80km (głównie w sezonie letnim). Mało jazdy typowo autostradowej - wiem, że tutaj sprawdza się średnio. :wink: Tak naprawdę diesla nie szukam, nawet chciałbym uniknąć - wiem że 1.9 SDI był dosyć mało problematyczny, ale to dość rzadki silnik, dlatego pytam choćby o to 1.4 TDI - czy warto się w to ładować, czy lepiej odpuścić i szukać jednak zwykłej benzyny...?
grotx
Nowicjusz
 
Posty: 31
0

06 Maj 2019, 22:39

Albo 1.9 albo benzyna to moje zdanie :yes:
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16207
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4
0

06 Maj 2019, 23:33

Daj sobie spokój 3 cylindrowa wydmuszka która nie jedzie, kultura pracy masakra i ogólnie bezsens.
Osiągi niewiele lepsze niż w 1,9 sdi, ale serwis droższy.
Jak chcesz turbo-diesla z prawdziwego zdarzenia to idź w 1,9 tdi 101, a jak masz kupować takie coś to lepiej 1,9 sdi bez turbiny tam się nie ma co zepsuć a i spali mniej.
Tylko na osiągi nie licz, z resztą w 1,4 tdi tez nie masz co liczyć.

A nie lepiej iść w jakieś A3 8L? niewiele cięższe ale bardziej normalne auto, uniwersalne, kompaktowe? no chyba że podróże tylko i wyłącznie w pojedynkę.
Pionek
Stały forumowicz
 
Posty: 1640
Auto: Honda Accord / VW Scirocco
Silnik: 1,4 TSI 122@150
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe
Skrzynia biegów: Manualna
0

07 Maj 2019, 15:08

Car Outlet w Jaworniku ma takie sobie opinie więc ja bym uważał i ja osobiście w tym budżecie nie pakowalbym się w diesla bo nawet benzynę ciężko znaleźć w rozsądnym stanie.

A może taka?
[link do oferty na Olx wygasł]
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012
0

07 Maj 2019, 17:34

@Pionek: Ok, jeśli chodzi o osiągi czy kulturę pracy (albo jej brak) to wiem - chodzi mi głównie o awaryjność tego silnika. SDI faktycznie wydaje się w miarę bezproblemowy, ale szukając w moim regionie tak do 200km to są dosłownie dwa egzemplarze. Jeden ma każdy element nadwozia w innym kolorze, a drugi wydaje się dość zadbany, tylko wersja totalna bieda i 3 drzwi. No i trochę dziwne, że tyle części wymienionych jeszcze w kwietniu, a teraz auto wystawione i to za naprawdę niedużą kasę? -> [link do oferty na Olx wygasł]
Jeśli chodzi o Audi A3 - spoko, jak już będę na etapie że naprawdę nic sensownego nie znajdę, to i Audi styknie :wink:

@Barol: No czytałem opinie o komisie/salonie i faktycznie są różne, byle była możliwość prześwietlenia auta, niekoniecznie u nich w serwisie. Szkoda, że odradzacie te 1.4TDI, myślałem że po prostu to taki ''muł, ale solidny'' :D Dzięki za linka - widziałem to ogłoszenie, gdyby nie to, że 3 drzwi to już bym jechał zobaczyć. Nie zawsze jeżdżę sam, czasem do tego wożę różne graty i wersja 3 drzwiowa jest strasznie upierdliwa. Miałem fajne dwie Ibizy 5d upatrzone, ale zanim sprzedałem swoje auto, to już zdążyły zniknąć, a widzę że upolowanie 1.4 benzyna 5d to ciężki temat, nawet patrząc na trochę droższe, to niewiele jest ofert.

Oczywiście nie będę się na siłę upierał przy Ibizie w nieskończoność, ale po prostu znam to auto, trochę przy nim 'dłubałem' i jest to dla mnie wygodna i sprawdzona opcja. Ale jak nic nie znajdę w ciągu tygodnia czy dwóch to poszukam czegoś innego, kierując się bardziej stanem technicznym i tyle.
grotx
Nowicjusz
 
Posty: 31
0

07 Maj 2019, 18:39

Co do komisów/salonów, opinie zawsze będą różne bo tak naprawdę sami nie wiedzą co sprzedają a po drugie odbiorcy też są różni, są tacy co potrafią mieć pretensje za przepaloną żarówkę po tyg użytkowania. Zauważ że w tym salonie jest dużo aut, samych Ibizek III jest kilka, są i za 7 a są i za 17, nie bez powodu
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16207
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4
0

07 Maj 2019, 19:49

Co do komisów/salonów, opinie zawsze będą różne bo tak naprawdę sami nie wiedzą co sprzedają a po drugie odbiorcy też są różni, są tacy co potrafią mieć pretensje za przepaloną żarówkę po tyg użytkowania.


No tak, ja akurat mam średnie doświadczenia z prywatnymi sprzedawcami, przez to jakoś nie jestem aż tak uprzedzony do komisów - bo może faktycznie rzadko wiedzą co dokładnie sprzedają, ale o ile odbywa się to w normalnych warunkach, a ja mam możliwość solidnego sprawdzenia auta, to czemu nie? Tylko faktycznie, te 7 tys wydaje się trochę tanio, oni raczej mają z reguły dość pozawyżane ceny, patrząc po innych ogłoszeniach.
grotx
Nowicjusz
 
Posty: 31
0

16 Maj 2019, 15:12

No i kilka dni temu kupiłem Ibizę, troszkę przekraczając budżet 7k :roll:
Tak jak radziliście, odpuściłem 1.4 TDI, skończyłem na zwykłym benzynowym 1.4 75KM. Wychaczyłem dość zadbany egzemplarz, przez kilka lat używany jako drugie auto (przejechał 20 tys km w 5 lat) . diagnostyka przed zakupem bez żadnych większych zastrzeżeń, mam nadzieję że będzie się dobrze sprawował :wink: Dzięki wszystkim za pomoc.
grotx
Nowicjusz
 
Posty: 31
0