Skoda Fabia, problem z zapłonem i elektryką

Skoda Fabia, problem z zapłonem i elektryką

29 Lis 2014, 12:06

Witajcie, zacznę od tego że jestem laikiem samochodowym. Ostatnio otrzymałem w darowiźnie samochód Skoda Fabia z 2003 roku.

Samochód stał około miesiąca bez ruchu, w wyniku stłuczki i braku funduszy na naprawę parę elementów. Nie chciał odpalić, podładowałem wiec akumulator prostownikiem. Po podłączeniu wszystko było w porządku, działało oświetlenie kontroli na desce rozdzielczej itp. Jednak po próbie przekręcenia kluczyka w stacyjce samochód zaczął wariować. Silnik nie odpalił, deska rozdzielcza nie wyświetlała niczego, a lampy w samochodzie zaczeły samoistnie mrugać, nawet po wyciągnięciu kluczyka ze stacyjki.

Szanowni Państwo co robić? Nie wiem nawet jak dotransportować samochód do najbliższego warsztatu? Co może powodować takie zachowanie ? Jakie będą ewentualne koszty naprawy ?
PWedKR
Nowicjusz

Auto: Skoda

Re: Skoda Fabia, problem z zapłonem i elektryką

30 Lis 2014, 11:56

JAkie było napięcie na aku po jego naładowaniu? JAk naładujesz aku, to należy go odłaczyć od prostownika i odczekać pół godziny, a następnie zmierzyć napięcie.
Kolejna rzecz, to jak auto było po stłuczce, to warto posprawdzać wszystkie przewody, czy któryś nie robi zwarcia. Ewentualnie powyjmować bezpieczniki z obwodów, które mogły zostać uszkodzone. Warto też zainteresować się miejscem, gdzie przewód minusowy jest przykrtęcony do karoserii samochodu - często pojawia się tam rdza lub śniedz. No i same klemy jak i bolce na aku - warto oglądnąc i jak jest potrzeba to przetrzeć drobnoziarnistym papierem ściernym.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

30 Lis 2014, 13:02

Dzięki za rady, naładuje akumulator jeszcze raz prostownikiem i sprawdzę napięcie. To nie wina stłuczki bo pojechałem potem do domu i wszystko działało elegancko. Co do pozostałych rzeczy, czy masz jakieś źródła gdzie i jak wykonać te wszystkie czynności samochodowe?
PWedKR
Nowicjusz

30 Lis 2014, 17:40

PWedKR napisał(a):Co do pozostałych rzeczy, czy masz jakieś źródła gdzie i jak wykonać te wszystkie czynności samochodowe?

Jeżeli tego sam nie potrafisz ogarnąć, to każdy mechanik, kóry choć troszkę zna się na elektryce powinien ci to zrobić za parę złotych. A jak nie mechanik to poprostu elektryk. I nie musi to być od razu samochodwy - może jakiś kolega jest elektrykiem i da radę ci pomóc. Dla każdego elektryka coś takiego to bułeczka z masełkiem.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

30 Lis 2014, 18:16

Ok dzięki za pomoc!
PWedKR
Nowicjusz

29 Sty 2015, 01:51

w mojej fabi wymieniłem pół instalacji , grzebałem kabelek po kabelku , podobne objawy były :) gasł , sam trąbił , światła swieciły jak na dyskotece :) okazało sie kilka przetartych i zgnitych kabli w okolicy klapy bagażnika ( bo to sedan) no i ustało
davespace
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 18 12 2012
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Seicento i Fabia
Silnik: 0,9 i 1,2 HTP
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Ubezpieczenie samochodu krok po kroku Ubezpieczenie samochodu krok po kroku
    Stając się właścicielem pojazdu, niezależnie od tego, czy jest to auto nowe czy używane, zachodzi konieczność wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. W przypadku zakupu auta używanego, które jest już zarejestrowane ...
    Wymiana filtra powietrza - Toyota Yaris (P9) II 1.3 VVTi [porady] Wymiana filtra powietrza - Toyota Yaris (P9) II 1.3 VVTi [porady]
    Jak wymienić filtr powietrza w samochodzie Toyota Yaris II? Oznaczenie tego modelu to (P9), a produkowany był w latach 2005-2010. Sama wymiana jest bardzo prosta wystarczy odpiąć dwa zatrzaski na obudowie filtra i jedno mocowanie ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Motor z napędem odrzutowym, 7
      passat b5 german style
      Autosacrum 2009
      Subaru Impreza STI