Skrzynie automatyczne w używanym aucie, drogi bajer?

04 Maj 2021, 21:53

Jakie są wasze opinie na temat skrzyń automatycznych? Chodzi mi raczej o używane samochody. Czy kupilibyście np 10 letni samochód z automatem, czy raczej manual? Czy koszty ewentualnej naprawy skrzyni automatycznej są warte tej wygody?
Przyznam, że sam nigdy samochodu z automatem nie kupiłem. Znam osoby, które nimi jeżdżą, ale są to zwykle nowe lub prawie nowe samochody, na gwarancji.
Wiem, że te osoby już manuala nigdy nie kupią.
Znam też osobę, co kupiła samochód w automacie (Mondeo mk 4 2.0 Tdci) i niestety po przejechaniu kilku tysięcy skrzynia padła, pewnie miała prawo się już zepsuć z racji przebiegu, który zbliżał się do 250 tys. Koszty ogromne i zgrzytanie zębami.
Ja sam zastanawiałem się nad kupnem Civica VIII w automacie, zwłaszcza że opinie ma raczej dobre. Jednak wizja konieczności wydania 1/3 wartości pojazdu na naprawę/wymiany skrzyni skutecznie mnie zniechęciła.

Oglądałem ostatnio też Lagunkę 3 w automacie z silnikiem 2.0T, w sumie przypadkiem bo w ogłoszeniu było napisane, że to manual. Od razu auto skreśliłem, że przebieg ponad 200 tys, więc pewnie niedługo ta skrzynia się sypnie, nie wiadomo czy olej ktoś kiedyś w tej skrzyni wymienił, jak jeździł... Nie wiem czy to uzasadniona obawa.
Jakby człowiek miał na zbyciu 100k na auto to by brał w automacie, bo gwarancja. A tak to nie uważacie, że jak ktoś szuka używki, w miarę bezawaryjnej i liczy się dla niego każdy zaoszczędzony tysiąc, to powinien unikać skrzyń automatycznych?
hoderi145
Aktywny
 
Posty: 275
Auto: Dacia Duster II FL
Silnik: 1.0 tce 100km + lpg
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

04 Maj 2021, 22:23

Sprawa w tej skrzyni ma się tak że producent nawet nie przewiduje wymiany (aż do śmierci) oleju jednak specjalizujący się w tym mechanicy z odpowiednim sprzętem to robią i nie ma problemu. 2 podobne auta sprzedałem znajomym... i wciąż jesteśmy znajomymi zatem przyklepię taki wybór jak egzemplarz zadbany. To jest ok auto. Tylko wczesne roczniki mają drgania na bodajże jałowym biegu czy jak się wrzucało D(rive) i trzymało hamulec. Taki urok, nie świadczy to o wadzie.


aha tylko CVT skrzynie odrzucamy na przedbiegach raczej.
Japońskie skrzynie to chyba najmniejsze ryzyko. Mondeo z Powershiftem to już inna bajka, jak nie ma śladu wpisów wymiany oleju to się tego nie kupuje, koniec kropka.
Nie angażuję się w polemikę. Każdy jest inny, wszystko opiera się na kompromisach. Doradzam optymalne rozwiązania w oparciu o rzeczywistość, doświadczenie i zdrowy rozsądek.
lasagne
Początkujący
 
Posty: 138

04 Maj 2021, 22:49

lasagne napisał(a):aha tylko CVT skrzynie odrzucamy na przedbiegach raczej.


Bo?


Do każdego modelu trzeba podejść indywidualne. Z grubsza? Im skrzynia bardziej zaawansowana technologicznie (dsg, powershift itd) tym trwałość niższa a koszty napraw wyższe (zwykle bo wiadomo że są wyjątki).
A jak się liczy każdy zaoszczędzony tysiąc to gdzie do laguny z turbo? Regeneracja turbo z wymianą koło 2, dwumasa koło 3.
Nie rób sobie jaj, chcesz automat to sobie kup. W używanym samochodzie paść może wszystko, nie tylko skrzynia. A jak się boisz kosztów to może seicento?

Akurat automatowi w lagunie nic nie można zarzucić
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

05 Maj 2021, 00:01

CVT nie bo Twoja odwrotna opinia do mojej ma na celu być tylko odwrotna do mojej dla zasady xD

10 lat i więcej koleżko zastanów się zanim poszukasz konfliktu opinii.
Nie angażuję się w polemikę. Każdy jest inny, wszystko opiera się na kompromisach. Doradzam optymalne rozwiązania w oparciu o rzeczywistość, doświadczenie i zdrowy rozsądek.
lasagne
Początkujący
 
Posty: 138

05 Maj 2021, 06:17

Po prostu jestem ciekaw dlaczego "mamy odrzucać" używane cvt kiedy niewiele słychać o spektakularnych awariach tego typu skrzyń (a na pewno nie są to częstsze przypadki niż przy klasycznych automatach) a takie Subaru daje na swoje cvt 10 lat gwarancji. Już o trwałości u Toyoty/Lexusa nie wspominam
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km