REKLAMA
Co zrobić, żeby nie nudzić się podczas długiej podróży samochodem? Ten problem dotyczy szczególnie rodziców z małymi dziećmi, które źle znoszą długie godziny spędzone bez ruchu w aucie. Wielu kierowców w takiej sytuacji daje dziecku do zabawy tablet lub telefon, co w razie nagłego hamowania lub stłuczki może prowadzić do tragedii.
Kierowcy słusznie starają się zająć czymś dzieci podczas nużącej podróży samochodem. Najmłodsi pasażerowie są w stanie skutecznie rozpraszać uwagę kierowcy. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy opiekun siedzący za kierownicą w czasie jazdy odwraca się do dziecka, ponieważ przestaje wtedy śledzić, co dzieje się na drodze.
Aby uniknąć kłopotów, wielu rodziców decyduje się zająć uwagę dziecka, pozwalając mu bawić się smartfonem czy tabletem. Nie jest to jednak najlepszy wybór. Podczas nagłego hamowania smartfon działa jak pocisk. Jego masa zwiększa się i telefon waży tyle co dwie cegły – z taką siłą może uderzyć pasażera. Jeszcze bardziej niebezpieczny jest tablet, który ma większą masę. W razie nagłego hamowania czy kolizji bardzo trudno utrzymać go w dłoniach. Niestety, znane są już przypadki śmierci dziecka uderzonego w głowę przez tablet właśnie w takiej sytuacji.
Nie tylko niezabezpieczone urządzenia mogą być niebezpieczne. Przykładowo litrowa butelka wody pozostawiona na tylnej półce w chwili nagłego hamowania z prędkości 60 km/h może uderzyć w przednią szybę, deskę rozdzielczą lub pasażera z siłą ok. 60 kG.
Przed wyruszeniem w drogę kierowca powinien zawsze sprawdzić, czy wszyscy pasażerowie są przypięci pasami oraz czy w samochodzie nie znajduje się niezabezpieczony bagaż. Nie należy niczego lekceważyć, ale szczególnie groźne mogą się okazać przedmioty ciężkie, z ostrymi krawędziami czy wykonane z tłukących się materiałów.
POLECAMY Kamery wykrywają kierowców którzy używają telefonu w czasie jazdy
A jak w takim razie zapewnić dzieciom rozrywkę w czasie jazdy? Solidny uchwyt na tablet przymocowany do przedniego siedzenia pozwoli na przykład na bezpieczne oglądanie filmu. Dobrym pomysłem jest również wspólne słuchanie audiobooków czy słowne gry i zabawy, w których może uczestniczyć cała rodzina.
źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault