Sprzedaż samochodu sprowadzonego zza granicy

19 Mar 2021, 00:58

Cześć wszystkim.
Za kilka dni sprzedaję (a dokładniej wymieniam) samochód który jest aktualnie zarejestrowany na mnie w Niemczech. Samochód w Niemczech wyrejestrowuje i kupuję tablice zjazdowe (5 dniowe z ubezpieczeniem).
W Polsce jestem już umówiony z innym panem na wymianę samochodów, jak i również umówiliśmy się że to On opłaca akcyzę za mój samochód.
Czy powinienem złożyć w urzędzie oświadczenie, że jestem importerem samochodu czy lepszym rozwiązaniem będzie sporządzenie umowy K-S z miejscem wpisanym jako Niemcy i to kupujący wystosuje oświadczenie, że jest importerem?
Jeśli złoże oświadczenie do urzędu, że jestem importerem to na mnie będzie spoczywał obowiązek opłacenia akcyzy, prawda?
Zastanawiałem się też nad sporządzeniem umowy zamiany (polsko-niemieckiej) ale czy wtedy koszta opłacenia akcyzy i innych związanych z rejestracją kosztów spoczną na drugiej stronie? Czy jednak ja będę musiał wszystko opłacić ponieważ nie jako importuje samochód?
Zależy mi na jak najmniejszej papierologii.
skejcikk1
Nowicjusz
 
Posty: 5

19 Mar 2021, 08:46

skejcikk1 napisał(a):czy lepszym rozwiązaniem będzie sporządzenie umowy K-S
dla Ciebie to najlepsza opcja.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16131
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

19 Mar 2021, 08:49

Czyli sporządzić umowę K-S z miejscem podpisania na terenie Niemiec?
skejcikk1
Nowicjusz
 
Posty: 5

19 Mar 2021, 08:51

No tak, jeżeli zgłosisz się jako importer i odrazu sprzedasz auto będziesz potraktowany jako handlarz chodź w Twoim przypadku nie niesie to za sobą żadnych konsekwencji.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16131
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

19 Mar 2021, 08:54

Rozumiem, no to dziękuję za odpowiedź.
skejcikk1
Nowicjusz
 
Posty: 5

19 Mar 2021, 21:27

Kao napisał(a):chodź w Twoim przypadku nie niesie to za sobą żadnych konsekwencji.

prywatnie nie
jakby miał jako firma która zrobiła taki import to już nie jest tak kolorowo.
andrewb25
Stały forumowicz
 
Posty: 2145
Miejscowość: małopolskie
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW w leasingu – o czym warto pamiętać?
    Luksusowe modele BMW cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Korzystne rozwiązanie stanowi szczególnie BMW leasing. Na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę finansowania? ...
    Dobry wzrok to podstawa naszego bezpieczeństwa na drodze!
    Dobry wzrok ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy. Ważne jest nie tylko to, gdzie patrzymy, ale także jak widzimy. Stąd niesłychanie istotne jest dbanie o nasze oczy. Parametry układu wzrokowego, istotne dla ...

19 Mar 2021, 21:31

Wszystko prywatnie, nie nam firmy. Sporządzimy umowę K-S z tym, że on ode mnie w Niemczech a ja od niego w Polsce. Nie powinno być problemów w urzędzie?
Pierwszy raz bede rejestrowal i sprzedawał samochód. I to zza granicy.
skejcikk1
Nowicjusz
 
Posty: 5

19 Mar 2021, 21:34

nie będzie
andrewb25
Stały forumowicz
 
Posty: 2145
Miejscowość: małopolskie

19 Mar 2021, 21:36

Nie wiem dlaczego ale się obawiam że coś pójdzie nie tak. Jak 14latek zapraszający dziewczynę do domu pierwszy raz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
skejcikk1
Nowicjusz
 
Posty: 5

20 Mar 2021, 09:55

Przepisy w pl jeżeli chodzi o branże moto sa od dawna chore, szczególnie jeżeli chodzi o takie kwestie jak rejestracja i akcyza. Urzędnicy zamiast pomóc jak masz zrobic to szukaja jak cie ukarać. Jeżeli sporzadzicie umowę w Polsce to teoretycznie ty powinienes akcyzę opłacić bo to Ty jesteś wprowadzającym towar do obrotu. Wydział komunikacji sie nie przyczepi bo oni chcą mieć tylko potwierdzenie zapłaty akcyzy, ewentualnie jakies Ale może mieć KAS, ale raczej nie czepiają się..jedynie czasami o kwotę akcyzy , bo każda jest sprawdzana.
andrewb25
Stały forumowicz
 
Posty: 2145
Miejscowość: małopolskie