Kto jest winny tej kolizji na rondzie dwupasmowym?

21 Mar 2021, 19:51

Dzień dobry. Chciałbym Was zapytać, kto Waszym zdaniem jest winny kolizji na zdjęciach. Ja jechałem czarnym fordem i moim zdaniem, to kierowca srebrnego auta nie ustąpił mi pierwszeństwa chcąc zjechać z ronda z wewnętrznego pasa. Policja uznała mnie za winnego, twierdząc, że mam ustąpić pierwszeństwa wszystkim na rondzie, jeśli na nie wjeżdżam. Moim zdaniem jestem już na rondzie i to kierowca srebrnego auta powinien zachować ostrożność i mnie zauważyć. Co o tym myślicie? Dziękuję za odpowiedzi.
Kto jest winny tej kolizji na rondzie dwupasmowym?
pszebury
Obserwowany
 
Posty: 1
Zdjęcia: 1

22 Mar 2021, 08:16

Ze zdjęcia wygląda, że kierowca w srebrnym aucie zjeżdżał z ronda, czyli już był na nim od pewnego czasu. Więc nawet jeśli skręcił z lewego pasa (a w sumie mógł to zrobić, jeśli za nim na prawym pasie lub obok nie było aut, bądź auto obok kierowało się w ten sam zjazd), to Ty powinieneś był się upewnić czy możesz bezpiecznie wjechać, widząc auto poruszające się po tym skrzyżowaniu. Szczególnie jeśli miało włączony kierunkowskaz, a zakładam że tak było, skoro policja nie przyczepiła się do niego. Widać tylko wasze auta, więc policja spokojnie mogła uznać, że kierowca w srebrnym upewnił się, że na rondzie może wykonać manewr, a Ty wjeżdżając na skrzyżowanie spowodowałeś kolizję.
squealer666
Nowicjusz
 
Posty: 9
Miejscowość: ŁDZ/KRK
Prawo jazdy: 08 03 2021

22 Mar 2021, 09:00

Oba samochody są na rondzie więc w tym przypadku srebrny musi się upewnić że może przejechać bezpiecznie przez prawy pas skręcając w prawo. Jeżeli znajdują się na nim jakieś samochody musi je przepuścić.

Kierowca samochodu srebrnego chcąc zjechać z ronda bezpiecznie powinien wcześniej zmienić pas i jeżeli by tak zrobił to kierowca Forda nie wjechałby na rondo bo na wysokości jego wjazdu srebrne auto by przejeżdżało na pas zewnętrzny ronda.

squealer666 napisał(a):Ty wjeżdżając na skrzyżowanie spowodowałeś kolizję
On nie wjeżdżał na skrzyżowanie w momencie kolizji tylko był już na nim, a to zupełnie inna sytuacja. Rondo jest dosyć duże przez co kierowca srebrnego auta mógł jechać dosyć szybko i wymusić pierwszeństwo przed spokojnie jadącym fordem. Tu możemy się tylko domyślać jak oni jechali z jaką prędkością ale jedno jest pewne srebrne auto nie może zjechać na prawy pas jeżeli jest on zajęty bo samochody na nim mają pierwszeństwo.

Dla przykładu pierwszeństwa załączam obrazek (zielony ma pierwszeństwo).

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9766
Zdjęcia: 34

22 Mar 2021, 09:35

Serio nie widzisz czarnej strzałki, pokazującej skąd wyjeżdża samochód autora tematu? Przecież oni nie jechali razem na rondzie, tylko autor wjechał na skrzyżowanie gdy srebrne auto zaczęło zjazd z ronda, a to ogromna różnica. To co pokazujesz na obrazku, to 100% prawdy, ale to nie jest ta sytuacja.
squealer666
Nowicjusz
 
Posty: 9
Miejscowość: ŁDZ/KRK
Prawo jazdy: 08 03 2021

22 Mar 2021, 10:28

Tutaj może warto zacząć od tego co to jest rondo...A jest to nic innego jak skrzyżowanie...A jakie są zasady skręcania na skrzyżowaniu? Ano takie, że z prawego pasa jedziemy albo w prawo, albo prosto. Z lewego z kolei jedziemy albo w lewo albo prosto.
Dlatego też, samochód jadący lewym pasem na rondzie nie ma prawa z niego zjechać...Prawidłowo, powinien przed zjazdem zmienić pas na prawy i dopiero zjechać z ronda.
Kolejna sprawa to zmiana pasa. I tu już nie ma znaczenia, gdzie - czy to jest skrzyżowanie, czy też prosta droga. Zmieniając pas, należy ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdowi, który znajduje się na pasie, na który zamierzamy wjechać.
Tak więc kierowca srebrnego auta popełnił dwa wykroczenia - zjechał ze skrzyżowania z lewego pasa oraz nie ustąpił pierwszeństwa przy zmianie pasa.
JA bym mandatu nie przyjął i poprosił o skierowanie sprawy do sądu.
Należy mieć zawsze na uwadze to, że rondo to również skrzyżowanie.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

22 Mar 2021, 18:29

Rondo na zdjęciu jest dużo mniejsze od tego na Twoim obrazku. Tył auta jest tuż za linią warunkowego zatrzymania, więc moim zdaniem policja postąpiła słusznie karząc kierowcę wjeżdżającego na rondo. U mnie w Zegrzu jest podobne małe rondo dwupasmowe, a stłuczki częste i policja tak samo interpretuje takie stłuczki.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3679
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

23 Mar 2021, 14:00

squealer666 napisał(a):Serio nie widzisz czarnej strzałki, pokazującej skąd wyjeżdża samochód autora tematu? Przecież oni nie jechali razem na rondzie, tylko autor wjechał na skrzyżowanie gdy srebrne auto zaczęło zjazd z ronda, a to ogromna różnica.
Nie zgodzę się z Tobą. Jak by srebrne auto zaczęło zjazd z ronda wcześniej sygnalizując to kierunkowskazem to pewnie nie doszło by do takiej sytuacji. Masz tu dwa pasy i obstawiam ze było tak że srebrne auto jechało sobie wewnętrznym pasem i nie sygnalizowało zamiaru zjazdu na prawy pas więc skoro tak było to ciemne auto może wjechać na pas zewnętrzny, a będąc na rondzie zasady już się zmieniają. U siebie widzę bardzo często takie zachowanie że kierowcy z wewnętrznego pasa włączają kierunek w momencie zmiany pasa (a raczej przecięcia go) i nie patrzą czy ktoś jest po ich prawej stronie. Kierowca srebrnego samochodu pas powinien zmienić na wysokości gdzie wjeżdżał ciemny samochód. Oczywiście wszystko zależy jeszcze od tego z jaką prędkością jechali itd. ale patrząc na samą kolizję to srebrny wymusił pierwszeństwo.

yeti65 napisał(a):Tył auta jest tuż za linią warunkowego zatrzymania
Nie tak blisko musiał przejechać prawie długość swojego auta od tej linii :)

To teraz tak hipotetycznie wyobraźcie sobie sytuację taką wjeżdża czarne auto na rondo bo srebrny jest jeszcze z drugiej strony (jedzie też innym pasem), pomału przyspiesza i w pewnym momencie zajeżdża mu drogę srebrne auto?

Kilka razy widziałem taką sytuację że ktoś przejeżdżał przez rondo prawie na wprost ze sporą prędkością praktycznie je przecinając co tu jest możliwe widząc gabaryty tego ronda i zjazdy. Więc mogło być tak że oba samochody wjechały na rondo w tym samym czasie :)

Ja bym nie przyjął mandatu bo sytuacja nie wskazuje jednoznacznie na to że winny jest tu kierowca ciemnego auta.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9766
Zdjęcia: 34