Sprzedaż samochodu.

12 Lis 2006, 20:22

Mam już podpisaną umowę darowizny (na razie tylko przez brata). Teraz zachciało mi się sprzedać ten samochód.
Jak lepiej zrobić czy przekonać brata do podpisania umowy kupna-sprzedaży z potencjalnym klientem czy sporządzić umowę kupna-sprzedaży na podstawie umowy darowizny.
Dodam że samochodu jeszcze nie przerejestrowałem na siebie.
Jak sprawa wygląda z opodatkowaniem. Wartość samochodu 2tyś. zł.
maxiimus
Nowicjusz
 
Posty: 1

16 Lis 2006, 23:31

a barat zaplacil podatek od darowizny?? jesli nie to niech zaplaci bo bedziecie miec klopoty!!
becia
smerfetka
Początkujący
 
Posty: 55
Miejscowość: Gogolin

13 Gru 2006, 14:22

Pewnie nie zapłacił i nie zapłaci - w pierwszym kręgu (a rodzeństwo do niego należy) kwota wolna od opłaty wynosi chyba więcej niż 2 tys (należy jednak to sprawdzić - nie mam już od dawna do czynienia z żywym prawem).
Łatwiejsza jest opcja sprzedaży przez brata ponieważ formalnie - do dnia zarejestrowania samochodu przez Ciebie, to on figuruje w dokumentach jako właściciel. Jak sądzę, również i umowy darowizny nie pokazałeś w urzędzie, nie wie więc on, że nastąpiło przewłaszczenie. Pytanie, czy darczyńca nie poczuje się urażony, że tak potraktowałeś jego darowiznę? W innym przypadku powinieneś najpierw dokonać wszystkich formalności a dopiero później sprzedawać samochód. Można oczywiście sprzedać go dołączając legalizowaną w biurze notarialnym umowę darowizny, jednak cały ambaras z dokumentami składasz wtedy na barki kupującego - jeśli godzi się on na to, nie ma sprawy. Ja bym się nie zgodził na takie rozwiązanie ....lolo
lolo05
Nowicjusz
 
Posty: 11
Miejscowość: Algieria
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Sztuka jazdy w warunkach zimowych
    Opady śniegu mają ogromny wpływ na warunki panujące na drodze – do tego stopnia, że niektórzy mało doświadczeni kierowcy zimą wolą zostawić samochód w garażu. Taki krok nie jest jednak konieczny, choć ...