Tani nowy sensowny samochód

29 Kwi 2022, 07:42

Witam,

Przymierzam się do zakupu nowego autka.
Niestety nie znam się za bardzo na motoryzacji, dlatego nie chce kupować auta z komisu, aby nie wpakować się w jakiegoś ulepa. Chciałbym autkiem pojeździć pewnie z 10 lat.
Ceny aut cały czas idą w górę, więc chyba nie ma na co czekać.

Obecnie jeżdżę seatem ibizą IIFL 1,4 2001r.

Przede wszystkim zależy mi na bezawaryjności, kosztach serwisowania i sensownym spalaniu (tu może mniej, bo robię rocznie 10kkm). Dodatkowo chciałbym sobie poprawić komfort jazdy, a nie pogorszyć. Wielkościowo ibiza jest ok.

Wybrałem 3 autka:
Kia Rio 1.2 DPi (wersja M + pakiet smart) - 66 400zł
Dacia Sandero Comfort 1.0 TCe 90KM - 64 800zł
Skoda Fabia AMBITION 1.0 MPI - 65 500zł

Pytanie do Was, któryś z tych samochodów jest lepszy? Mniej awaryjny? Ma lepsze blachy? A może są lepsze opcje, może warto dopłacić kilka tys. i znajdę coś znaczenie lepszego?

Z góry dzięki za odpowiedzi
mkowal
Obserwowany
 
Posty: 2
Auto: Seat Ibiza
Silnik: 1,4
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

29 Kwi 2022, 08:04

Ja brałbym z tych 3 chyba jednak Škode. Dacia wydaje mi się będzie najgorzej wykończona.
Miro12
Początkujący
 
Posty: 133
Miejscowość: Wrocław
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Peugeot 307 SW
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

29 Kwi 2022, 08:17

Fabia chyba wyjdzie najtaniej w eksploatacji w tej konfiguracji, aczkolwiek ja bym się zastanowił nad Kią lub Hyundai i20 zerknij sobie tu nowe-auto-miejskie-na-lata-hyundai-i20-czy-kia-rio-vt103837.htm silnik DPi nie powinien również sprawiać problemów.

Ma określony maksymalny budżet? Może lepiej poszukać jakiegoś auta 2-3 letniego z ASO z gwarancją.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9741
Zdjęcia: 34

29 Kwi 2022, 08:18

Przejedź się każdym i weź ten, który ci się najbardziej spodoba. Technicznie każdy spełni wymagania.
Dacia przez ostatnie kilka lat zrobiła duży progres i nie jest gorzej wykonana od fabii. Będzie za to miała też najprzyjemniejszy w codziennym użytkowaniu silnik
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2419
Przebieg/rok: >50tys. km

29 Kwi 2022, 08:22

Jeździłem co prawda Dacia Duster, niby fajnie ale jednak na dłuższą metę widać, że to tańsze auto. Może coś z Renault skoro patrzyłeś właśnie na Dacie?
Miro12
Początkujący
 
Posty: 133
Miejscowość: Wrocław
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Peugeot 307 SW
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

29 Kwi 2022, 08:27

Sandero możesz mieć z LPG przy tym silniku tam chyba nie ma dużej różnicy w dopłacie, a późniejsza eksploatacja wychodzi taniej. Choć dzisiaj z tymi cenami paliw rożnie bywa.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9741
Zdjęcia: 34
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW w leasingu – o czym warto pamiętać?
    Luksusowe modele BMW cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Korzystne rozwiązanie stanowi szczególnie BMW leasing. Na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę finansowania? ...

29 Kwi 2022, 08:35

Miro12 napisał(a):Jeździłem co prawda Dacia Duster, niby fajnie ale jednak na dłuższą metę widać, że to tańsze auto.


A po Fabii nie widać? Chyba że mówisz o wyglądzie zewnętrznym...
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

29 Kwi 2022, 08:55

@Miro12 Nie wiem którym Dusterem jeździłeś ale ten nowy, a ten z pierwszej wersji czyli z przed 2017 roku to spora przepaść.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9741
Zdjęcia: 34

29 Kwi 2022, 09:46

Rokiko napisał(a):Ma określony maksymalny budżet? Może lepiej poszukać jakiegoś auta 2-3 letniego z ASO z gwarancją.


Myślałem o jakiś 60-70tys.
Jeżeli chodzi o używki to taki był na początku zamysł. Myślałem o kupnie na stronie w stylu dasweltauto, czy kia używane. Niestety ceny tych aut... Np. Kia Rio 2019r. 17tys przebiegu 57 tys; Skoda Fabia 2018; 70k przebiegu; 50tys zł. Chyba jednak wolę dołożyć te 10-15tys. zł i mieć nowy. Szczególnie, że po tych 60tys. km już wypadałoby wymienić pewnie świece, klocki, itd. Więc oszczędności jeszcze mniejsze.

Rokiko napisał(a):Sandero możesz mieć z LPG przy tym silniku tam chyba nie ma dużej różnicy w dopłacie, a późniejsza eksploatacja wychodzi taniej. Choć dzisiaj z tymi cenami paliw rożnie bywa.

Co do LPG, jakoś z tego się wyleczyłem, u znajomiej w c3 co roku wydaje kilka stówek na serwis, przeglądy i nie chodzi to tak jak powinno. W obecnej ibizie zdarzały się wybuchy gazu, silnik potrafił zgasnąć na skrzyżowaniu nic przyjemnego. Co jakiś czas trzeba było jeździć na serwis instalacji. Dodam, że montowana była w ASO.

Teraz tak patrzyłem na tą skodę i ma ona bardzo krótki 5 bieg. Kilka razy w miesiącu robię odcinki autostradą, czy jazda z prędkością 120 km/h nie będzie męcząca dla mnie, jak i dla samochodu? Może warto dołożyć 3500zł do wersji 95KM TSI, wtedy jest dłuższa 5. Tylko pytanie jak z żywotnością tego TSI?

Kia ma już dłuższy 5 bieg, dłuższą gwarancję 7 lat, skoda 2 lata (bardzo krótka, awaryjna?), skodę później łatwiej sprzedać, części popularniejsze. A może Dacia silnik renault, gwarancja 3 lata (lepiej od skody), ale różnie piszecie.
mkowal
Obserwowany
 
Posty: 2
Auto: Seat Ibiza
Silnik: 1,4
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

29 Kwi 2022, 09:55

mkowal napisał(a):Szczególnie, że po tych 60tys. km już wypadałoby wymienić pewnie świece, klocki, itd. Więc oszczędności jeszcze mniejsze.


:lol:

mkowal napisał(a):skodę później łatwiej sprzedać, części popularniejsze.


:lol:

Mamy 2022 rok, nie 1990.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

29 Kwi 2022, 09:59

Jeździłem Dusterem z 2021r. Środek może ok i 0.9 jakoś jechało ale zewnątrz dla mnie tragedia. Zamek w drzwiach kierowcy jak w maluchu, nadkola tył goła blacha. Nie dla mnie takie coś. Już zdecydowanie lepszy był wizualnie Renault Captur. Niestety przy Skodzie mało, który mechanik będzie marudził.
Miro12
Początkujący
 
Posty: 133
Miejscowość: Wrocław
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Peugeot 307 SW
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

29 Kwi 2022, 10:32

mkowal napisał(a):dłuższą gwarancję 7 lat, skoda 2 lata (bardzo krótka, awaryjna?),


Sobie doczytaj na co jest ta gwarancja
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2419
Przebieg/rok: >50tys. km

02 Maj 2022, 20:16

Wołałbym jednak jakąś kilkuletnią toyotę w benzynie niż takie budżetowe jednorazówki, dzisiaj z nowymi downsizaingowymi silnikami to co niektóre nie dożejżdżają 100 000km, a taka avensis robi 600 tys i nic się dziać nie będzie. pozatym po kilku latach taka jednorazówka będzie warta ułamek tej ceny a toyotka dalej będzie miała wartość, no ale to jest oczywiście decyzja od kupującego, gyby nie było klientów na tego typu auta to by ich po prostu nie produkowali, jednak jest inaczej.
toyman40
Stały forumowicz
 
Posty: 1286

02 Maj 2022, 20:29

Tak tak, milion robi i "nic się nie dzieje" :mrgreen:
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2419
Przebieg/rok: >50tys. km

02 Maj 2022, 21:30

toyman40 napisał(a):taka avensis robi 600 tys i nic się dziać nie będzie.

Nie przesadzajmy :mrgreen:
Nowe trójki pb na rynki eu w porównaniu do starych są :no:
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10319
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe