To już przeszło 30 lat Volkswagen Poznań

29 Gru 2023, 13:26

Volkswagen Poznań, który obecnie jest gigantycznym pracodawcą zatrudniającym 9 500 osób i jednym z głównych producentów samochodów w Polsce, narodził się przed trzydziestu laty jako skromny zakład montażowy z niewielką załogą liczącą zaledwie 48 pracowników. To było 26 listopada 1993 roku, kiedy Grupa Volkswagen i Fabryka Samochodów Rolniczych Polmo, producent maszyn rolniczych, postanowiły utworzyć spółkę Volkswagen Poznań (VWP). Na początku, na jednej linii produkcyjnej, te 48 pracowników z pasją montowało Transportera czwartej generacji. Później rozszerzono produkcję o pojazdy marki Škoda, a w 1996 roku otworzono odlewnię.
To już przeszło 30 lat Volkswagen Poznań W 1996 roku nastąpił kolejny przełom, kiedy to VWP stał się spółką córką potężnego koncernu Volkswagen AG. Kolejne lata przyniosły znaczne rozszerzenia i modernizacje zakładu, szczególnie w okresie 2001-2003, kiedy to zaczęto produkcję Volkswagena Caddy. Obecnie, już piąta generacja tego modelu jest produkowana. Kolejnym kamieniem milowym w historii Volkswagen Poznań była budowa fabryki we Wrześni, gdzie od 2016 roku seryjnie wytwarzane są modele Crafter oraz MAN TGE. Oto droga, którą przeszedł Volkswagen Poznań, stając się potęgą przemysłu samochodowego w Polsce.

"Przez trzy dekady przyczyniamy się do rozwoju kraju i regionu. Volkswagen Poznań stanowi trwały element przemysłowego i ekonomicznego krajobrazu Polski i Wielkopolski" podkreśla Stefanie Hegels, Prezeska Zarządu Volkswagen Poznań. "W ciągu tych lat osiągnęliśmy liczne sukcesy, a kluczową rolę odegrała nasza załoga. To wysoce wykwalifikowani i zaangażowani pracownicy stanowią główny motor sukcesu naszej firmy. Chciałabym serdecznie podziękować każdemu z nich. Bez ich wkładu Volkswagen Poznań nie osiągnąłby obecnego statusu" jednego z najważniejszych pracodawców i zakładów przemysłowych w Polsce.

Josef Baumert, Członek Zarządu Marki VWN odpowiedzialny za Produkcję i Logistykę, zauważa, że "Volkswagen Poznań przeszedł dynamiczny rozwój w ciągu ostatnich 30 lat: od małego zakładu montażowego do jednego z największych i najnowocześniejszych zakładów motoryzacyjnych w Polsce. Atrakcyjne produkty, nowoczesne metody produkcji samochodów i zmotywowani pracownicy to podstawy naszego sukcesu, który teraz kontynuujemy w przyszłość."
To już przeszło 30 lat Volkswagen Poznań Piotr Olbryś, Przewodniczący OMNSZZ Solidarność Volkswagen Poznań, wyraża dumę załogi: "W imieniu całego zespołu Volkswagen Poznań chciałbym powiedzieć, że jesteśmy niezwykle dumni z osiągnięć, jakie wspólnie udało nam się zdobyć przez 30 lat istnienia spółki. Sekret naszego sukcesu tkwi w kompetencjach i zaangażowaniu pracowników, zdolności do współpracy i zrozumieniu. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim za zaufanie i dotychczasową współpracę. To, gdzie obecnie znajduje się Volkswagen Poznań, to nasze wspólne osiągnięcie!"

Liczne aktywności w roku jubileuszowym

W trakcie całego 2023 roku Volkswagen Poznań celebrował 30-lecie swojego istnienia. Pracownicy i leśnicy zaangażowali się w akcję sadzenia 30 000 drzew zarówno w Poznaniu, jak i we Wrześni. W duchu wspierania lokalnych organizacji pozarządowych firma przekazała "Niebieskie Granty", które mają służyć inicjatywom społecznym i ochronie środowiska. Dodatkowo, w czerwcu pracownicy wraz z rodzinami uczestniczyli w jubileuszowym pikniku letnim zorganizowanym na terenie zakładu Crafter.
To już przeszło 30 lat Volkswagen Poznań

Podstawowe informacje dotyczące Volkswagen Poznań


  • Utworzenie spółki: 1993 jako Joint Venture pomiędzy Volkswagen AG i Fabryką Samochodów Rolniczych Polmo
  • Początek działalności: Montaż samochodów, 48 pracowników
  • Spółka córka: Od grudnia 1996 Volkswagen Poznań jest 100% spółką-córką koncernu Volkswagen AG
  • Pracownicy: ok 9.500
  • Zarząd: Stefanie Hegels (Prezeska Zarzadu, od 07/2023), Jolanta Musielak (Członkini Zarządu ds Personalnych i Organizacji) i Agnieszka Olenderek (Członkini Zarządu ds. Finansów, Zakupów i IT)
  • Zakłady: 4 lokalizacje – Poznań-Antoninek, Poznań-Wilda (Odlewnia),Września, Swarzędz
  • Aktualnie produkowane modele: Caddy, Caddy Maxi, Caddy California, Transporter T6.1, Crafter, MAN TGE, Grand California
  • Liczba wyprodukowanych samochodów: ponad 4 miliony pojazdów i 95 mln komponentów

źródło: VGP | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3789
Zdjęcia: 13089
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

29 Gru 2023, 13:42

Jak ten czas szybko leci pamiętam jak otwierali tą fabrykę. Wtedy jeszcze jeździło się na giełdę do Poznania za samochodami :mrgreen:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9804
Zdjęcia: 35