W jakich butach najlepiej prowadzić samochód?

16 Lut 2023, 13:48

Niejeden kierowca myśląc o bezpieczeństwie jazdy i zachowaniu ostrożności na drodze, pomija dobór odpowiedniego obuwia. Tymczasem wsiadając za kierownicę w butach na koturnie, wysokim obcasie czy w klapkach, może doprowadzić do sytuacji, w której bezpieczne prowadzenie samochodu okaże się znacznie utrudnione albo niemożliwe.

 1. W jakich butach nie wsiadać za kierownicę
 2. Buty odpowiednie do jazdy samochodem
W jakich butach najlepiej prowadzić samochód? Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, że jednym z istotnych czynników wpływających na bezpieczeństwo jazdy są buty, w których wsiadamy za kierownicę. Choć oczywiste wydaje się, że należy zrezygnować z obuwia utrudniającego prowadzenie samochodu, wielu kierujących tego nie robi. Do wyboru odpowiednich butów do jazdy samochodem powinniśmy przywiązywać większą wagę. Zwłaszcza w gorące dni jazda w klapkach czy sandałach może być kusząca, ale czy jest bezpieczna?

W jakich butach nie wsiadać za kierownicę

Często od wyboru butów do jazdy samochodem zależy bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Niewłaściwa siła nacisku na pedały czy ześlizgiwanie się butów z pedałów mogą być dodatkowymi czynnikami powodującymi stres i rozproszenie uwagi kierowcy, a nawet utratę kontroli podczas prowadzenia samochodu.

Niefortunnym wyborem za kierownicą okazują się klapki czy sandały, ponieważ mogą zsunąć się ze stopy, spaść pod pedały albo zahaczyć o nie paskiem czy zaklinować się między nimi. Jazda boso również może skutkować niebezpiecznymi konsekwencjami, m.in. zmniejszoną siłą hamowania, doprowadzając do zagrożenia na drodze.

POLECAMY Jazda w klapkach lub boso - to niebezpieczne!

Z kolei zbyt ciężkie buty mogą utknąć między pedałami, a przy zbyt masywnych może pojawić się ryzyko wciśnięcia dwóch pedałów jednocześnie. Za kółkiem należy zdecydowanie unikać butów na koturnie, trekkingowych czy na grubej podeszwie, która uniemożliwia ocenę, z jaką siłą naciskamy na pedały.

Podczas prowadzenia auta nie sprawdzą się również szpilki, ponieważ oprócz tego, że mogą okazać się niewygodne i szybciej odczujemy w nich zmęczenie nóg, taki obcas może zaczepić o dywanik w aucie bądź utknąć w macie, unieruchamiając nogę kierowcy. Przy butach o zbyt wysokich obcasach naciskanie pedałów także może być znacznie utrudnione, poza tym cały nacisk na pedały skupiamy wówczas na palcach, gdy optymalnie ciężar powinien być przenoszony ze śródstopia na place.

Buty odpowiednie do jazdy samochodem

Do prowadzenia auta najlepiej zdecydować się na miękkie buty z cienką i dodatkowo nieśliską podeszwą, dzięki której będziemy mogli w pełni kontrolować, z jaką siłą naciskamy na pedały. Podczas jazdy sprawdzą się na przykład mokasyny czy buty sportowe, które nie usztywniają kostek. Z kolei w eleganckim obuwiu za kierownicą ważnym kryterium jest mały, stabilny obcas i brak wydłużonych nosków.

"Nie musimy rezygnować z chodzenia w ulubionych butach. Dobrym pomysłem jest wożenie w samochodzie dodatkowej pary butów do jazdy, które możemy założyć, gdy wsiadamy za kierownicę. Zapasowe obuwie sprawdzi się także w sytuacji, gdy buty, w których chodzimy, na przykład w deszczową pogodę nasiąkną wodą i mogą nie nadawać się do prowadzenia auta, ponieważ mokra podeszwa będzie ześlizgiwać się z pedałów" mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3646
Zdjęcia: 12864
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

17 Lut 2023, 09:50

Ja jestem facetem więc najczęściej prowadzę auto w jakiś adidasach i tu uważam, że jest najwygodniej. W zimowych butach z trochę grubszą podeszwą nie ma problemu ale nie w takich traperach z podwójną czy potrójną grubością podeszwy...

Patrząc na buty u tej kobiety ze zdjęcia nie wydaje mi się żeby były one wygodne do prowadzenia auta.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 7940
Zdjęcia: 26

16 Mar 2023, 12:01

Kobiety które dużo jeżdżą ale poza samochodem chodzą w jakimś nietypowym obuwiu które utrudnia prowadzenie auta powinny mieć w samochodzie jakieś zastępcze wygodne adidasy typowo do prowadzenia auta. Wtedy trzeba tylko poświęcić chwilę na ich zmianę, będzie wygodnie i bezpiecznie.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 7940
Zdjęcia: 26
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Droga hamowania vs droga zatrzymania
  Droga hamowania to odległość przebyta przez samochód od momentu uruchomienia hamulca do całkowitego zatrzymania auta. Natomiast aby poznać drogę zatrzymania, trzeba doliczyć odcinek, który przejedzie samochód ...
  BMW Concept Z4 Coupé 2005
  BMW Concept Z4 Coupé zostało stworzone z myślą o kierowcach ze sportowym "zacięciem", którzy cenią wysokie osiągi, dlatego samochód zapewnia podróżującym uczucie przebywania tuż nad nawierzchnią, ...