Wybór opon letnich na jesieni - czy warto teraz się nimi interesować?

02 Lis 2022, 14:55

Ponieważ bieżnik moich letnich opon jest już niezbyt duży (3,5 mm od zewnątrz, 4,3 mm od wewnątrz), zaczynam myśleć nad zakupem nowego kompletu. Ponieważ ceny idą w górę, zastanawiam się czy nie lepiej kupić opony już teraz zamiast czekać do wiosny. Problem z tym, że obecnie wybór letnich w moim rozmiarze jest już ograniczony.
Moim pierwszym typem są Hankooki Ventus Prime 4, niby opinie mają dobre, martwi mnie tylko czy produkcja tych opon w Chinach nie odbija się na ich jakości (tak jak Nokiany z Rosji). Macie może jakieś doświadczenia z Hankookami z Chin, jak się sprawują po kilku latach eksploatacji?
Drugi typ to Goodyear Efficientgrip Performance 2, opony droższe, ale produkowane przeważnie w Polsce, także nie powinno być problemów z jakością.
Obecnie mam Micheliny Primacy 3 i jestem z nich bardzo zadowolony, ale obecnie ich nie mogę już znaleźć nowego modelu (Primacy 4+) z roku produkcji 2022.
Adek1
Nowicjusz
 
Posty: 29
Prawo jazdy: 03 03 1998
Przebieg/rok: 14tys. km
Auto: VW Golf VII Alltrack
Silnik: 1.8 TSI 180 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna

02 Lis 2022, 16:39

W jakim rozmiarze będą te opony? Masz jakiś ustalony budżet na nie?

Adek1 napisał(a):Ponieważ ceny idą w górę, zastanawiam się czy nie lepiej kupić opony już teraz zamiast czekać do wiosny. Problem z tym, że obecnie wybór letnich w moim rozmiarze jest już ograniczony.
Możesz szukać i teraz ale pamiętaj że taka opona będzie już miała pewnie z pół roku jak nie więcej, więc w przyszłym roku zakładając je jako nowe na sezon letni mogą mieć nawet 1,5 roku. Ja bym chyba się wstrzymał i poczekał do przedwiośnia ale miał na uwadze promocje przedsezonowe, no chyba że teraz by Ci się trafiał naprawdę fajna okazja.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

03 Lis 2022, 08:15

Rokiko napisał(a):W jakim rozmiarze będą te opony? Masz jakiś ustalony budżet


Rozmiar nie jest najpopularniejszy: 205/55 17 cali. Budżet myślę tak do 2200, 2300 zł max. za komplet.
Myślałem o kupnie opon nie starszych niż bieżący rok, i tak szybciej się zużyją niż dobiją to tych 7,8 lat. Wiem, że lepiej poczekać do wiosny, tylko patrząc na obecną inflację trochę obawiam się wysokich wzrostów cen w przyszłym roku.
Adek1
Nowicjusz
 
Posty: 29
Prawo jazdy: 03 03 1998
Przebieg/rok: 14tys. km
Auto: VW Golf VII Alltrack
Silnik: 1.8 TSI 180 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna

03 Lis 2022, 09:26

Decyzja należy do Ciebie ale przy takim budżecie na wiosnę na pewno wyrwiesz nowsze opony niż teraz. Patrząc na opony które możesz kupić to wychodzi że celujesz w segment premium i sprawdzą się tu np. Michelin E Primacy, Continental Eco Contact 6 (tu dobre opinie jeżeli chodzi o spalanie), Dunlop SP Sport Bluresponse (ostatnio używałem je co prawda w innym rozmiarze ale uważam, że to bardzo dobre opony).

Adek1 napisał(a):Obecnie mam Micheliny Primacy 3 i jestem z nich bardzo zadowolony, ale obecnie ich nie mogę już znaleźć
Widzę że są dostępne na oponeo w cenie 659zł za sztukę [link do Oponeo wygasł]

Adek1 napisał(a):nowego modelu (Primacy 4+) z roku produkcji 2022
Z tego co pamiętam ten nowszy model miał trochę gorsze opinie.

Adek1 napisał(a):Moim pierwszym typem są Hankooki Ventus Prime 4, niby opinie mają dobre, martwi mnie tylko czy produkcja tych opon w Chinach nie odbija się na ich jakości (tak jak Nokiany z Rosji). Macie może jakieś doświadczenia z Hankookami z Chin, jak się sprawują po kilku latach eksploatacji?
To średnia klasa opony więc wolałbym pójść w coś z klasy premium skoro budżet na to pozwala. Opony tej marki używałem i byłem z nich zadowolony ale nie były one produkowane w chinach jak dobrze pamiętam.

Adek1 napisał(a):Drugi typ to Goodyear Efficientgrip Performance 2, opony droższe, ale produkowane przeważnie w Polsce, także nie powinno być problemów z jakością.
To już lepszy wybór.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

03 Lis 2022, 12:48

Dzięki za sugestie, ale...
Rokiko napisał(a):Michelin E Primacy, Continental Eco Contact 6

To chyba modele opracowane pod kątem minimalizacji zużycia paliwa kosztem osiągów, z których nie chciałbym rezygnować

Rokiko napisał(a):Dunlop SP Sport Bluresponse

Również korzystałem z tego modelu i byłem zadowolony, ale to było z 9-10 lat temu, ciekawe czy to ten sam wzór bieżnika, czy nowy model ze starą nazwą

Rokiko napisał(a):Widzę że są dostępne na oponeo w cenie 659zł za sztukę

to akurat wersja runflat, a ja potrzebuje XL, ale udało mi się znaleźć model 4 z 2022 roku za 660 zł

Rokiko napisał(a):Opony tej marki używałem i byłem z nich zadowolony ale nie były one produkowane w chinach

kusi mnie ten nowy Hankook, generalnie ma bardzo dobre opinie, tylko martwi trochę ta chińska produkcja - żeby się nie okazało, że za 2-3 lata opona będzie to wyrzucenia.

Chyba poczekam jednak do wiosny, będę mieć lepszy wybór, a ceny może nie zwariują.
Adek1
Nowicjusz
 
Posty: 29
Prawo jazdy: 03 03 1998
Przebieg/rok: 14tys. km
Auto: VW Golf VII Alltrack
Silnik: 1.8 TSI 180 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna

03 Lis 2022, 13:03

Adek1 napisał(a):To chyba modele opracowane pod kątem minimalizacji zużycia paliwa kosztem osiągów, z których nie chciałbym rezygnować
Generalnie tak ale nie wiem jak musiałbyś jeździć ostro żeby zauważyć różnicę :wink:

Adek1 napisał(a):Również korzystałem z tego modelu i byłem zadowolony, ale to było z 9-10 lat temu, ciekawe czy to ten sam wzór bieżnika, czy nowy model ze starą nazwą
Jeździłem w tym roku na nich a opony z zeszłego roku, a czy to ten sam wzór bieżnika tego już nie wiem.

Adek1 napisał(a):to akurat wersja runflat, a ja potrzebuje XL
A jaki masz samochód jeżeli to nie tajemnica :sly:

Adek1 napisał(a):kusi mnie ten nowy Hankook, generalnie ma bardzo dobre opinie, tylko martwi trochę ta chińska produkcja - żeby się nie okazało, że za 2-3 lata opona będzie to wyrzucenia.
Dzisiaj większość opon jest robiona na 3-4 lata, niestety. Ja kilka lat temu jeździłem w SUVie na Nankangach (produkcja w Azji jak dobrze pamiętam chyba Wietnam) przez jakiś czas i byłem bardzo zadowolony z trakcji i z tego ze nie były głośne. Miały jeden spory minus, a mianowicie samochód palił na ich około pół litra więcej na 100km niż na poprzednim komplecie letnich opon. Przejechałem na nich jakieś 30tkm i dalej wyglądały dobrze. To tak na marginesie :) Ja jednak bym chyba zrezygnował z Hankook produkowanego Chinach jak bym miał taki wybór jak Ty.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

03 Lis 2022, 14:45

Rokiko napisał(a):A jaki masz samochód jeżeli to nie tajemnica

Jak przy nicku - Golf VII Alltrack, z fabryki wyszedł na XL-kach

Rokiko napisał(a):Dzisiaj większość opon jest robiona na 3-4 lata, niestety.

Czyli spadki jakościowe i tu dotarły niestety. Kiedyś na markowej oponie spokojnie można było jeździć 7-8 lat. Te Micheliny co mam obecnie mają 5 lat i oprócz bieżnika nic im nie brakuje, nie ma żadnych pęknięć, czy innych śladów zużycia wynikających z wieku.
Adek1
Nowicjusz
 
Posty: 29
Prawo jazdy: 03 03 1998
Przebieg/rok: 14tys. km
Auto: VW Golf VII Alltrack
Silnik: 1.8 TSI 180 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna

03 Lis 2022, 14:58

Adek1 napisał(a):Golf VII Alltrack, z fabryki wyszedł na XL-kach
No skoro tak to lepiej iść w takie jak oryginalne.

Adek1 napisał(a):Czyli spadki jakościowe i tu dotarły niestety. Kiedyś na markowej oponie spokojnie można było jeździć 7-8 lat.
Nawet i więcej :wink: Ja mam jeszcze w jednym mniejszym aucie opony Uniroyal jak dobrze pamiętam i mają ponad 10 lat. Brak spękań na oponach i pomimo tego że już pozostało trochę mniej bieżnika trzymają się całkiem nieźle. Mam takie dwa komplety jeden na zimę drugi na lato i w sumie przejechały jakieś 120tkm (letnie jakieś 70% tego dystansu).
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

03 Lis 2022, 15:01

Continental genialne opony, dobrze kleją, ciche i osiągi wręcz bardzo dobre, jedne z lepszych na rynku, chociaż ja osobiście poszedłbym w serie PremiumContact.
Michelin albo Continental wg mnie obydwie spoko marki.


Adek1 napisał(a):Kiedyś na markowej oponie spokojnie można było jeździć 7-8 lat.
Jeździć można zawsze nawet teraz, ale guma kiedyś jak i obecnie się starzeje więc masz niemal 200 konne auto, opony to podstawa, szczególnie że masz sporo momentu obrotowego z dołu, także liczenie na to że dekadę przejeździsz na jakiś oponach jest średnio rozsądne.
Edquar
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2007

04 Lis 2022, 09:47

Edquar napisał(a):Jeździć można zawsze nawet teraz, ale guma kiedyś jak i obecnie się starzeje więc masz niemal 200 konne auto, opony to podstawa, szczególnie że masz sporo momentu obrotowego z dołu, także liczenie na to że dekadę przejeździsz na jakiś oponach jest średnio rozsądne.


Oczywiście, że guma się starzeje, szczególnie jest to zauważalne w przypadku opon zimowych. Jeżeli chodzi o letnie, to kiedyś markowe opony nie starzały się bardzo szybko, jeżeli się o nie dbało to po tych 7-8 latach nie traciły wiele ze swoich właściwości. Ale 10 lat na oponach nie zawierzam jeździć, podejrzewam, że po 4-5 latach nie będzie już bieżnika. Ostatecznie będę wybierał pomiędzy Michelinem, Continentalem, a Goodyearem.
Adek1
Nowicjusz
 
Posty: 29
Prawo jazdy: 03 03 1998
Przebieg/rok: 14tys. km
Auto: VW Golf VII Alltrack
Silnik: 1.8 TSI 180 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna