Poradnik iParts.pl. Co należy robić z oponami letnimi po sezonie?

30 Wrz 2022, 11:07

Standardowo z opon letnich korzystamy przez tych kilka ciepłych miesięcy, kiedy to średnia temperatura dobowa przekracza 7-8℃. Co jednak, gdy temperatura zaczyna spadać? Kiedy nadchodzi jesień i wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że nadciąga czas "zimowek", opony letnie zyskują niejako drugie życie? Na czym ono polega? Oto 4 rzeczy, które każdy kierowca powinien, a przynajmniej może robić z oponami letnimi po zakończonym sezonie.

  1. Wymienić na opony zimowe
  2. Umyć i zakonserwować
  3. Przechować do kolejnego lata
  4. Kupić!
Poradnik iParts.pl. Co należy robić z oponami letnimi po sezonie? Wymienić na opony zimowe
O tym jednym, jak pokazują statystyki, każdego roku kierowcy w większości pamiętają. Kto zaś nie wymienia opon letnich na zimowe, używa opon całorocznych. Desperatów próbujących jakoś przemknąć się przez zimowe miesiące na oponach letnich jest w Polsce niewielu i oby zniknęli całkowicie, ponieważ jedynym efektem takiego postępowania jest stwarzanie realnego i poważnego zagrożenia na drodze.

Opony letnie w żaden sposób nie nadają się do jazdy zimą, nawet gdyby była to zima całkowicie bezśnieżna. O tym, że nie powinny być stosowane w miesiącach zimowych, decyduje zarówno ich bieżnik – stworzony z myślą o nawierzchni suchej lub zalewanej opadami deszczu – jak i rodzaj mieszanki dostosowany do temperatur powyżej 10℃. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką każdy powinien zrobić ze swoimi oponami letnimi, gdy jesień na dobre już rozgości się na naszych drogach, jest wymiana ich na dobrej jakości "zimówki".

Umyć i zakonserwować
Macie już wymienione opony, na kołach lśnią piękne "zimówki", a co z oponami letnimi? Najgorszym rozwiązaniem jest zapakowanie ich do jakiegoś worka i rzucenie gdzieś w kąt na strychu lub w piwnicy. Jeśli naprawdę zależy Wam na swoich oponach letnich i chcecie, aby woziły Was bezpiecznie przez kilka długich lat, zaraz po ich zdjęciu powinniście je przede wszystkim dokładnie umyć.

Mycie opon letnich można przeprowadzić jeszcze przed wymianą ich na "zimówki", ale tak czy inaczej warto obejrzeć je ponownie, gdy będziecie mieć już swobody dostęp do wszystkich ich zakamarków. Opony letnie myjemy standardowo, ale dokładnie. Oczyszczenie ich z zabrudzeń to dobry początek, ale bardzo ważne jest również to, aby następnie usunąć z bieżnika wszelkie wbite pomiędzy klocki kamyki, szkło czy inne ciała obce. Przy okazji zbadajcie oponę w poszukiwaniu pęknięć lub innego typu uszkodzeń. Zwróćcie uwagę na stan barków oraz ścian bocznych. Być może podczas wymiany doszło do uszkodzenia opony, o czym również powinniście jak najprędzej się dowiedzieć. A co z konserwacją opon letnich? Czy używanie na nich specjalnych kosmetyków ma teraz sens? Być może, choć nie ma z tym co przesadzać. Najważniejsze i tak będzie ich prawidłowe przechowywanie.

Przechować do kolejnego lata
Opony letnie – jeśli nie są już zużyte i nie trzeba ich zastąpić nowym kompletem – przydadzą Wam się dopiero na wiosnę. Do tego czasu musicie je jakoś przechować. W zasadzie to nie „jakoś”, a prawidłowo, co oznacza przestrzeganie następujących zasad:

  • opony umieszczamy w szczelnych workach lub specjalnych pokrowcach;
  • opony należy przechowywać w miejscu, w którym nie będą narażone na oddziaływanie słońca, zwłaszcza promieni UV;
  • wilgotność w pomieszczeniu, w którym przechowywane są opony, nie może przekraczać 70%;
  • przechowywane opony nie mogą znajdować się w pobliży źródeł ciepła, a temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić od 5 do 25℃;
  • podczas przechowywania opon, należy trzymać je z dala od wszelkich substancji chemicznych oraz od urządzeń mogących wytwarzać ozon, takich jak silniki elektryczne generatorów czy sprężarek.
No i ułożenie opon również nie pozostaje bez znaczenia. Przypominamy, że opony letnie oraz zimowe mogą być przechowywane przez kilka miesięcy w pozycji stojącej, ułożone poziomo w stosie lub zawieszone na hakach bądź stelażach (tylko opony założone na felgi).

Kupić!
Ten punkt wielu z Was może najbardziej zaskoczyć. Kupować opony letnie jesienią? Po co? Otóż po to, aby zapłacić za nie mniej. Gdy kończy się sezon, zaczynają się przeceny i wyprzedaże. Producenci i hurtownie starają się pozbyć niesprzedanego do tej pory towaru, żeby przygotować miejsce na kolejne partie. Ten moment to prawdziwe żniwa dla każdego kierowcy, który szuka opon naprawdę dobrej jakości, ale po cenie niższej niż przez większość roku. Kupując opony letnie jesienią lub zimą (o ile zimą są jeszcze zapasy interesujących Was modeli), macie okazję dostać opony klasy premium w cenie opon klasy średniej. A kupując je u nas, na iParts.pl (kliknij: https://www.iparts.pl/opony/opony,LETNIE,sezo.html), macie również gwarancję jakości, pewność szybkiej dostawy i najlepszą możliwą obsługę. Nic, tylko korzystać!

źródło: artykuł sponsorowany | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

30 Wrz 2022, 12:07

Ja zawsze opony czy to letnie czy też zimowe myję i odkładam na specjalnie dla nich przygotowane miejsce w garażu. Nie trzymam ich w workach i fajnie sobie zimują. Raz na jakiś czas jak pamiętam przekręcam je o pewien kąt bo są przechowywane w pozycji pionowej.
Moskito
Początkujący
 
Posty: 189
Zdjęcia: 15

30 Wrz 2022, 15:24

A ja od wielu wielu lat jeżdżę na wielosezonowych i nie muszę się o to martwić. Tylko raz do roku jadę na wyważenie.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

20 Paź 2022, 09:46

MotoAlbercik napisał(a):A ja od wielu wielu lat jeżdżę na wielosezonowych

Jak one się sprawują nie wyją w lato? Trzymają przyczepność przy niekorzystnej pogodzie w zimę?
kubik817
Nowicjusz
 
Posty: 11

20 Paź 2022, 13:43

kubik817 napisał(a):Jak one się sprawują nie wyją w lato?

Szczerze powiedziawszy, mam auto z klimą, więc nie jeżdżę z uchylonymi czy otwartymi szybami, więc nie wiem. Ale podczas jazdy w środku nic nie słychać. Nikt też nic mi nie mówił, że mam głośne opony.
kubik817 napisał(a):Trzymają przyczepność przy niekorzystnej pogodzie w zimę?

Od razu powiem, że nie jestem demonem szybkości. Po mieście jeżdzę góra 60 na liczniku, po dwupasmówkach, autostradach max 120, w porywach 130. Opony radzą sobie bardzo dobrze i na śniegu i na błocie pośniegowym. Mam je już chyba 4 lata i jak narazie nie zdarzyło się, żeby "ujechać" na zakręcie ani w lato podczas deszczu, ani w zimie na śniegu. Chyba trzy lata temu byłem na Salmopolu w zimie ( ci co znają drogę wiedzą o czym piszę ). Jadąc pod górkę ( droga cały czas biała ) są zakręty nawet 120 stopni i też pod górkę. Opony dały radę bez najmniejszego problemu. Wyjazd z parkingu tak samo - ruszenie pod górkę po śniegu też bez problemu. Oczywiście wtedy, nie ufając do końca całosezonówkom, w bagażniku miałem opaski na opony w razie czego. Ale nie musiałem ich na szczęście zakładać. Opony mam Nexen.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000