REKLAMA
- Wynajem aut długoterminowy – co to za usługa?
- Leasing samochodu – abc
- Leasing a wynajem długoterminowy – co wybrać?
Wynajem aut długoterminowy – co to za usługa?
Wynajem długoterminowy auta, nazywany również usługą "auto na abonament", umożliwia jazdę wybranym samochodem przez konkretny okres w ramach opłaty abonamentowej. Umowa wynajmu trwa 12-48 miesięcy, a w tym czasie firma wynajmująca cały czas pozostaje właścicielem pojazdu.Kiedy okres trwania kontraktu dobiega końca, najemca może:
- wykupić samochód na własność;
- zwrócić auto do firmy wynajmującej;
- przedłużyć umowę z tym samym bądź całkiem innym modelem.
Auto w abonament może wziąć każdy, kto ukończył 18. rok życia i posiada stały, potwierdzony dochód oraz zdolność kredytową. Ta forma finansowania jest dostępna zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla osób prywatnych.
Podpisując umowę, przyszły najemca może wnieść tzw. opłatę na start, która pozwala obniżyć comiesięczny abonament – nie jest ona jednak wcale obowiązkowa.
Firmy wynajmujące oferują klientom różne pakiety usług abonamentowych. Przykładowo, Automarket pozwala najemcom wybrać wariant podstawowy Basic lub rozszerzony – Comfort. Decydując się na pakiet z dodatkowymi usługami, abonent musi pamiętać jedynie o tankowaniu samochodu czy wizytach na myjni.
Cała reszta – m.in. przeglądy, serwisowanie, niezbędne naprawy, a nawet wymiana opon, leży po stronie firmy wynajmującej. Jak podaje Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, na auto wynajem długoterminowy decyduje się już co trzeci polski przedsiębiorca, który nabywa nowe pojazdy.
Leasing samochodu – abc
Leasing samochodu to równie popularna forma finansowania, polegająca na korzystaniu z wybranego pojazdu w zamian za opłacanie rat leasingowych. Umowa leasingowa trwa zazwyczaj minimum 2 lata, a pod koniec tego okresu leasingobiorca ma podobne możliwości co najemca. Może bowiem kontynuować leasing z tym samym lub innym autem, zwrócić je firmie leasingowej lub wykupić pojazd.Choć przez długi czas usługa ta kojarzyła się nam tylko z przedsiębiorcami, obecnie jest ona przeznaczona także dla osób prywatnych, które nie chcą przeznaczać jednorazowo dużej kwoty na zakup samochodu.
Leasing dzieli się na:
- operacyjny;
- finansowy;
- konsumencki;
- zwrotny.
Leasing a wynajem długoterminowy – co wybrać?
Wynajem samochodu długoterminowy oraz leasing samochodowy to stosunkowo podobne usługi – każda z nich pozwala przedsiębiorcom na uwzględnienie opłat w kosztach prowadzenia działalności i każda jest dostępna także dla osób prywatnych.Bez względu na to, czy wybierzemy leasing, czy abonament, zawarcie umowy będzie znacznie łatwiejsze niż otrzymanie kredytu na samochód. Przewagą wynajmu długoterminowego może być jednak fakt, że koszty ubezpieczenia (OC, AC, NNW) auta wliczone są już w opłatę abonamentową.
Decydując się na leasing, leasingobiorca musi sam ubezpieczyć wybrany pojazd. Różnicę między tymi dwoma formami finansowania widać ponadto w miesięcznych kosztach – opłata abonamentowa jest często nawet o kilkaset złotych wyższa niż rata leasingu.
Wystarczy zwrócić uwagę na ofertę firmy Automarket, która umożliwia zarówno długoterminowy wynajem, jak i leasing. Co więcej, różni się nie tylko comiesięczna opłata, ale i kwota wykupu. Wykupując auto po abonamencie, trzeba ponieść koszty w podobnej wysokości co aktualna wartość rynkowa samochodu. W przypadku leasingu cena wykupu auta jest natomiast zaledwie niewielkim procentem jego całkowitej wartości.
Stojąc przed wyborem: "wynajem długoterminowy a leasing" nie da się jednoznacznie stwierdzić, która z tych form finansowania stanowi lepszą opcję. Usługi mają wiele podobieństw i każda z nich ma swoje plusy oraz minusy.
Jeśli chcemy wykupić auto po zakończeniu umowy, bardziej opłacalnym rozwiązaniem może się okazać leasing. Jeżeli natomiast zależy nam głównie na wygodzie i bezobsługowym rozwiązaniu, warto rozważyć wynajem długoterminowy samochodów. Wszystko zależy od osobistych potrzeb oraz możliwości finansowych.
źródło: artykuł sponsorowany | autor: Redakcja