Xenon wszystko co o nim wiecie!

12 Gru 2008, 20:57

właśnie oglądam sobie allegro
i znalazlem
[link do oferty na Allegro wygasł]
ja mam w aucie zwykłe żarówki i mozecie mi powiedziec jakie mam kupic żaróki xenonowe?
czym one sie od siebie różnią
jestem juz prawie zdecydowany na zestaw za 12zł
[link do oferty na Allegro wygasł]
co o nich myslicie?
widze na drodze coraz wiecej światel ksenonowych, ja tez je chce miec
czy to są xenony? czy one będą lepiej świecic i an bialo-niebiesko?
czym one sie różnią od xenonów za 150zł? i czy te prawdziwe xenony mozna zamontowac tak od tak czy trzeba wymieniac całą lapmpe i montować spryskiwacze?

pozdro
piotrauto
Stały forumowicz
 
Posty: 1931

12 Gru 2008, 21:14

Po pierwsze nie są to żarówki xenonowe te prawdziwe,tylko zwykłe podróby i nie mają nic wspólnego z prawdziwymi żarówkami xenonowymi.
Po drugie z całą pewnością nie mają homologacji,bo są za mocne.Żarówki do świateł mijania/drogowe mają moc 55/60W.
Po trzecie napewno nie będą one świeciły tak jak to widać na tym obrazku.
W sumie,to można zarzucić temu alegrowiczowi,że sprzedaje nielegalny towar i co ważniejsze,wprowadza ludzi w błąd,a nawet odważę się napisać,że oszukuje.
Żeby mieć prawdziwe xenony,to trzeba kupić inne reflektory z przetwornikiem napięcia oraz układem samopoziomowania i spryskiwaczami.No i żarówki ksenonowe mają napięcie 80V.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

12 Gru 2008, 21:44

aha ale czy te xnenony będa mi lepiej oświetlały droge niz te zwykle co mam teraz
na prawdziwe mne nie stac a na te za 12-15zł jak najbardziej tak, jesli będą świecic na bialo-niebiesko to chyba wiecej zobacze na drodze?
a co do diód led to co powiecie? warto kupic diody led np biale do postojówek?
piotrauto
Stały forumowicz
 
Posty: 1931

12 Gru 2008, 23:54

Kolego, to że coś świeci na niebiesko to nie znaczy że jaśniej. Kiedyś kupiłem takie żarówki za 15 zł, które miały świecić o 30% lepiej niż zwykłe. Okazało się że świecą gorzej niż zwykłe. Pieniądze wywalone w błoto. Sensowne żarówki zaczynają się od 40 zł wzwyż, reszta to niebieski badziew. Ze światłem to jest tak, że żeby coś świeciło np na niebiesko, to jest potrzebny niebieski filtr i to dla wszystkich jest jasne. Jednak w praktyce jak nazwa mówi, filtr filtruje wszystkie barwy i przepuszcza tylko jedną, w tym przypadku niebieską. Efekt jest taki, że większość promieniowania zostaje pochłonięte przez filtr tylko po to żeby niebieska barwa mogła przejść. Niebieska barwa jest niewydajna energetycznie, żeby uzyskać tę samą wartość natężenia światła barwy niebieskiej(słabo widzialne) co białej(dobrze widzialne) trzeba zużyć o wiele więcej energii. Jeżeli 80% dobrze widzialnego promieniowania zostaje pochłonięte co w takim razie oświetla drogę??? Sam sobie odpowiedz czy warto...
karlone
Zaawansowany
 
Posty: 675
Miejscowość: Śląsk

13 Gru 2008, 14:41

tak ale chyba 90% aut z xnenonami mają wlasnie te pseudo xnenony a nie oryginalne
moje światla bardzo slabo oswietlają czy te "xnenony" nie pmogą chociaz troszke?
a co myslicie o białych diodach led jako postojówki?
piotrauto
Stały forumowicz
 
Posty: 1931

13 Gru 2008, 16:47

Białe diody w postojówkach - niby można je założyć,bo nie wpływają one aż tak bardzo na bezpieczeństwo,ale generalnie są one bez homologacji,czyli nie wolno ich zakładać.Tyle tylko,że przy włączonych światłach mijania,tych postojówek nie widać.A domyślam się,że chodzi ci o oszczędność energii akumulatora.
Co do tych ksenonów(a właściwie żarówek pseudo ksenonowych),to z całą pewnością nie będą ci świeciły lepiej.A dlaczego? Najważniejsze że nie mają homologacji,czyli nie są przez nikogo sprawdzane,a ich produkcja odbywa się nie renomowanej firmie i nie mają one takich parametrów jakie mają normalne żarówki homologowane.Wynikiem tego jest całkiem inny strumień światła,który zamiast świecić w określonym kierunku,czyli na drogę,w odpowiedniej odległości przed samochodem,to świecą zazwyczaj w górę albo w bok i naprawdę skutecznie oślepiają innych kierowców.Strumień światła nie jest skupiony w jednej wiązce,tylko jest rozproszony.I mimo,że mają one większą moc niż tradycyjne żarówki,to będą gorzej oświetlać drogę,ale za to bardzo dobrze będą świecić w niebo.Dodatkowo ich większa moc szybko spowoduje wypalenie odbłyśnika(dużo większa temperatura) i reflektory zrobią się ciemne i będą gorzej świecić.A wtedy jedyną formą ich naprawy to wymiana.Najlepiej kup żarówki jakiejś znanej firmy(Philips,Osram itp) a z pewnością będą ci dobrze świecić.Za 100 zł można kupić naprawdę dobre żarówki philipsa Blue Vision - mają one delikatnie niebieskawą bańkę,ale świecą na biało i jasno z delikatną błękitną poświatą..W zestawie są dwie żarówki 5W5 do postojówek (z niebieskawą bańką,ale dają białe światło).Są też żarówki za 15 zł/szt, Philipsa,Osram itd.Wszystko zależy od tego,ile kasy masz na nie przeznaczone.Ale na tym elemencie raczej nie warto oszczędzać.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

13 Gru 2008, 17:30

to jeszcze ja dorzucę swoje 3 grosze ;) jak będziesz wybierał żarówki to najlepiej wybierz o temperaturze barwowej nie większej niż "3700 K" to są właśnie takie jak napisał MotoAlbercik. Maja jedynie delikatnie niebieską bańkę, a barwa światła doskonale oświetla drogę i jest przyjemna dla oka.
karlone
Zaawansowany
 
Posty: 675
Miejscowość: Śląsk

13 Gru 2008, 17:57

a co myslicie o żarówkach h4 55/60W z bańką lekko niebieskawą z efektem xnenon
sprzedają takie na w marketach za 11,99zł
one mająwkońcu 55 czy 60W?
piotrauto
Stały forumowicz
 
Posty: 1931

14 Gru 2008, 12:29

w h4 sa dwa żarniki- światła mijania 55W, światła długie 60W, sądząc po cenie, wiele nie ma się co spodziewać ale spróbowac można, daj znać jak ci to świeci i jak długo ;)
karlone
Zaawansowany
 
Posty: 675
Miejscowość: Śląsk

14 Gru 2008, 19:01

Ale z tego co czytałem w różnych czasopismach to jak zmienia się samą żarówkę to traci się homologację(trzeba zmienić też odblask bo świeci w niebo i szkło czy jak to się tam zazywa też trzeba wymienić bo zmienia kąt padania światła).Więc trzeba zmieniać całą lampę,a jak się nie domontuje spryskiwaczy to też można stracić homologację.

P.S.Dodaję że to wyczytałem w gazetach.
motorro
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 651
Miejscowość: Ziemia Lubuska/Dolny Śląsk

14 Gru 2008, 21:21

jaki odblask?
piotrauto
Stały forumowicz
 
Posty: 1931

14 Gru 2008, 21:29

Chodziło mi o taki odblask:
[link do oferty na Allegro wygasł]
motorro
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 651
Miejscowość: Ziemia Lubuska/Dolny Śląsk

15 Gru 2008, 00:07

Ja bym radził kupić żarówki Philipsa +30% z homologacją, a nie jakieś żarówki przy których w nocy nic nie będziesz widział. Są tanie, żywotne i bardzo dobrze świecą.
Requiem for a Dream.
Piter
Stały forumowicz
 
Posty: 2942
Zdjęcia: 239
Miejscowość: Kłodzko
Prawo jazdy: 15 03 2007
Auto: Audi A6 C5
Silnik: 1.9 TDI 131KM
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

15 Gru 2008, 10:09

ale tez kosztują ponad 50zł a nie 12zl
piotrauto
Stały forumowicz
 
Posty: 1931

15 Gru 2008, 11:06

no to kup takie na jakie Cię stać, byleś dał znać jak to się sprawuje, może coś uda się odkryć ;) Ja np. sposobem prób i błędów odkryłem wycieraczki polskiej firmy motgum. To najlepsze wycieraczki jakie miałem poza boschem tyle że kosztują połowę :D
karlone
Zaawansowany
 
Posty: 675
Miejscowość: Śląsk