Zakup samochodu - zapytanie odnośnie polisy OC i współwłasności pojazd

Zakup samochodu - zapytanie odnośnie polisy OC i współwłasności pojazd

16 Paź 2016, 23:11

Witajcie,
Za tydzień kupuję samochód. OC za silnik 2,0 wyszło mi najtaniej 3800 zł (porównywarki) - świeżo po prawku, 24 lata, zero zniżek.
Chciałbym więc zakupić je wspólnie z wujkiem.

1. Czy w tym wypadku zarówno na umowie kupna/sprzedaży jak i w przypadku zakupu polisy OC wszystko musi być na wujka jako na głównego właściciela, czy też możemy figurować jako równoprawni współwłaściciele?

2. Czy taka umowa może być spisana z prostym pełnomocnictwem i bez obecności wujka?

3. Samochód ma OC wykupione do 02 grudnia. Czy zatem z zakupem OC możemy się wstrzymać do tego terminu, czy też musi to nastąpić wcześniej - tj. w ciągu 30 dni od momentu jego nabycia?

Co jeszcze powinienem wiedzieć i na co zwrócić uwagę, aby w gąszczu naszego chorego prawa się nie pogubić albo nie przepłacić?

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki.
Jacgues
Nowicjusz
 
Posty: 23
Rejestracja: 17 Wrz 2016, 22:52
Auto: Nie mam

Re: Zakup samochodu - zapytanie odnośnie polisy OC i współwłasności pojazd

17 Paź 2016, 11:28

No to po kolei ;)

1. Jeżeli chcesz korzystać ze zniżek wujka, a jednocześnie samemu budować swoją historię ubezpieczeniową, to musicie być jako współwłaściciele na wszystkich umowach. Nie wyróżnia się tu głównego współwłaściciela - oboje macie te same prawa. Kiedy ubezpieczyciel pyta o właściciela auta, podajecie obie osoby. Jedynie kiedy będzie pytał o głównego kierowcę, możecie podać wujka (niektóre towarzystwa wezmą to pod uwagę).

2. Przy jakiejkolwiek umowie związanej z autem, będzie wymagana obecność obu właścicieli lub ich pełnomocnictwo.

3. W chwili zakupu OC przechodzi na nowego właściciela, więc możecie korzystać z ubezpieczenia do 2 grudnia. Pamiętajcie jedynie, że nie ulegnie ono automatycznemu przedłużeniu, więc od 2 grudnia trzeba wykupić nowe.
Dodatkowo trzeba liczyć się z możliwością rekalkulacji składki. Jeśli ubezpieczyciel uzna, że niebezpieczeństwo wypadku jest większe, może podwyższyć składkę i kazać dopłacić różnicę za ten czas, kiedy będziecie używać starego OC.
Najlepiej więc po zakupie auta, zapytać się ubezpieczyciel, czy dokona rekalkulacji i jeśli tak, to sprawdzić, czy bardziej opłaca się dopłacać, czy od razu wypowiedzieć to OC i wykupić nowe w innym towarzystwie.

Pamiętaj jeszcze, że w przypadku współwłasności jeśli spowodujesz kolizję, to wujek także straci część swoich zniżek.

Powodzenia i śmiało pytaj, gdybyś miał jeszcze jakieś pytania. A aby sprawdzić wszystkie opcje i znaleźć najtańsze OC, zapraszamy do nas (link w podpisie).
Ubea
Początkujący
 
Posty: 117
Rejestracja: 06 Kwi 2016, 14:55
Miejscowość: Wrocław
Auto: Opel Astra
Paliwo: Benzyna

Re: Zakup samochodu - zapytanie odnośnie polisy OC i współwłasności pojazd

18 Paź 2016, 08:50

Dzięki za pomoc, a przede wszystkim za waszą porównywarkę.
Co prawda wyniki otrzymałem tylko od 3 ubezpieczycieli, ale znacznie korzystniejsze niż w innych tego typu systemach.
Przy takich samych ustawieniach, różnica w przypadku Axa Direct to 400 zł (1400 zamiast 1800 zł).


ad 1. Na pewno będę chciał budować własną historię.
Ponad to czytałem, że przynajmniej część ubezpieczycieli się wycwaniła i w przypadku gdy kieruje osoba niewspomniana w umowie ubezpieczeniowej,
część (na ogół połowę kosztów) dla osób trzecich musi ona pokryć z własnej kieszeni.

ad 3. Czy w przypadku gdy współwłaścicielem będzie osoba doświadczona, z długą bezszkodową historią (reasumując - max wszelkich zniżek), istnieje realne, istotne prawdopodobieństwo, że ubezpieczalnia będzie się chciała tak wycwanić i nawet na okres raptem 1,5 miesiąca wykonać rekalkulację?

W przypadku spowodowania kolizji, ile zniżek na ogół się traci? Czy można uznać za regułę 10% na rok, czy też jest tutaj brana pod uwagę znaczna ilość czynników jak chociażby wysokość szkody? Ile może mniej więcej wynosić za jakąś drobną stłuczkę (pomijając już fakt, że każdy ubezpieczyciel może do tego podchodzić nieco inaczej, proszę o jakieś uśrednienie) ?
Jacgues
Nowicjusz
 
Posty: 23
Rejestracja: 17 Wrz 2016, 22:52
Auto: Nie mam

Re: Zakup samochodu - zapytanie odnośnie polisy OC i współwłasności pojazd

19 Paź 2016, 09:27

Jeżeli chcesz, to prześlij nam na PW numer swojej kalkulacji. Sprawdzimy jeszcze, czy nie znajdzie się jeszcze czegoś lepszego.

Ad. 1
Spowodowanie wypadku przez osobę niewspomnianą w polisie nie uprawnia towarzystwa ubezpieczeniowego do regresu części odszkodowania. Może jednak dokonać rekalkulacji składki i kazać dopłacić zwyżkę.
Dodatkowo ubezpieczyciele rozróżniają pytania o właścicieli samochodu i kierowców danego pojazdu. Zniżki / zwyżki posiadane przez właścicieli są tymi ważniejszymi.
Jednak jeżeli chcesz budować własną historię ubezpieczeniową, to współwłasność jest najlepszym rozwiązaniem.

Ad. 3

Ze względu na młodego współwłaściciela lekka rekalkulacja jest możliwa, ale przy tak krótkim okresie polisy, który pozostał, praktycznie na pewno nie będzie ona zbyt dotkliwa.

Każdy ubezpieczyciel ma swoją tabelę bonus-malus na podstawie której określa dokładne zwyżki za szkody. Mniej więcej można przyjąć, że szkoda w danym roku spowoduje zwyżkę o ok. 10%, jednak najlepiej sprawdzić po prostu przed wykupieniem polisy oferty poszczególnych ubezpieczycieli. Niektórzy traktują łagodniej, inni surowiej.
Ubea
Początkujący
 
Posty: 117
Rejestracja: 06 Kwi 2016, 14:55
Miejscowość: Wrocław
Auto: Opel Astra
Paliwo: Benzyna
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jak bardzo szybkie mogą być minivany? Jak bardzo szybkie mogą być minivany?
  Minivan to z założenia rodzinny samochód, który ma za zadnie przewieźć rodzinę, psa i całkiem pokaźny bagaż z punkt A do punktu B. Takie samochody nie budzą emocji wśród miłośników sportowej jazdy ...
  Targi Pojazdów 4x4 OFFROAD SHOW POLAND 2013 / relacja Targi Pojazdów 4x4 OFFROAD SHOW POLAND 2013 / relacja
  Targi Pojazdów 4x4 w Warszawie to prawdziwa uczta dla fanów aut z napędem 4x4 i miłośników jazdy w terenie. W hali wystawowej MT Centrum, przy ul. Marsa 56C odbyła się wystawa ponad 120 aut terenowych ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • 12
   60
   Leszek
   Wyprawa do Moab 2012, 1