Zakup używanego automatu, czy to w ogóle możliwe? Jaką taktykę obrać?

31 Sty 2021, 14:34

Cześć,

Planuje zmianę auta, jednym z głównych warunków jest automatyczna skrzynia biegów i budżet do 35tyś. Po przejrzeniu Internetu doszedłem niestety do wniosku, że jest to nie lada wyczyn. Z różnych rankingów w stylu "polecane skrzynie automatyczne" próżno szukać tam skrzyń, które są montowane we współczesnych autach (załóżmy np. po 2010, bo jest to też jeden z wymagań, żeby auto nie było bardzo leciwe). Mam wrażenie, że ciężko też znaleźć konkretne informacje, na temat skrzyń automatycznych dla konkretnych modeli, bo albo montowane są tam różne rodzaje, albo jak się już znajdzie jakiś model to ciężko coś na jego temat znaleźć. Dochodząc do sedna, poszukuje pomocy w obraniu taktyki jaka obrać:
1. Czy może od swojego aktualnego budżetowego maksa odjąć z 10tyś i szukać czegoś ze średnim przebiegiem i liczyć, że w najbliższej przyszłości nadejdzie czas na regeneracje/naprawę skrzyni z zaoszczędzonych pieniędzy.
2. Szukać jakiegoś rodzynka po 1 właścicielu i zrobić rekonesans w jaki sposób używał skrzyni i czy był wymieniamy olej.
3. Może jednak istnieją jakieś auta, które są warte uwagi, uwzględniając moje wymagania, i automaty w nich montowane nie są obarczone dużym prawdopodobieństwem kilkunastotysięcznej naprawy w przyszłości?

Chyba tyle z moich "automatycznych" obaw, prosiłbym o podzielenie się Waszymi doświadczeniami jeżeli chodzi o automaty, co omijać, w co warto iść. A jeżeli chodzi o resztę wymagań to:
- 30-35 tyś
- chętniej hatchback, mniej chętnie sedan
- lwia część po mieście - od święta i urlopu trasa - benzyna
- moc tak myślę 120-150KM

Z modeli aut które mi się podobają wizualnie:
- Citroen C4/DS4 (ale chyba nie są te modele polecane)
- Kia Ceed
hotsnow
Obserwowany
 
Posty: 1

31 Sty 2021, 17:43

Rozumiem że ma to być samochód z silnikiem benzynowym i skrzynią automatyczną która powinna być w miarę trwała?

Skrzyń automatycznych jest dużo na rynku i są takie które częściej się psują od innych ale przy takich skrzyniach najważniejsza jest odpowiednia ich eksploatacja i regularna wymiana oleju bo taki serwis znacznie przedłuża żywotność skrzyni.

Samochodem który jest w miarę oszczędny, potrafi też szybciej pojechać i całkiem nieźle się prowadzi jest Honda Civic 1.8 VTEC i tu masz skrzynię automatyczną która spisuje się nieźle (nie mylić z i-Shift). Przykładowe ogłoszenie [link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Generalnie kupując automat jak nie jesteś pewien jego stanu najlepiej udać się takim samochodem do warsztatu który zajmuje się naprawą tylko automatów. Oni powinni go zdiagnozować i wykryć ewentualne problemy często też błędy których nie wykryjesz zwykłym interfejsem podłączanym do złącza OBD .
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9788
Zdjęcia: 34

01 Lut 2021, 12:03

Auta azjatyckie zawsze technologia i postępem czasu były mocno do tyłu więc teraz to na + bo możesz kupić w miarę świeży rok z technologią - 5-10 lat.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16271
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    MINI E (od 2008) - samochód elektryczny
    BMW Group po raz pierwszy zaprezentowała MINI E w 2008 roku, wprowadzając flotę ponad 600 zasilanych wyłącznie elektrycznie pojazdów do codziennego, prywatnego użytku. Zapoczątkowano szeroko zakrojony projekt pilotażowy, ...