Załamanie pogody za kierownicą

09 Cze 2022, 10:48

Z powodu zmiany klimatu może wzrastać częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Gwałtowne burze, ulewy czy grad – takie warunki na drodze są zagrożeniem dla kierowcy i wiążą się z koniecznością sprawnego reagowania przy mocno ograniczonej widoczności.

 1. Uważaj na wodny poślizg
 2. Gdzie przeczekać burzę?
 3. Przy bardzo zmniejszonej widoczności
 4. Prędkość i odstęp
Załamanie pogody za kierownicą Kiedy prowadzimy, a pogoda nagle się pogorszy, jest to sygnał, że musimy być gotowi do zmiany stylu jazdy, zwłaszcza jeśli znajdujemy się na drodze szybkiego ruchu, gdzie rozwijane przez kierowców prędkości są spore. Na co zwrócić uwagę, aby zareagować adekwatnie do zmieniającej się aury?

Uważaj na wodny poślizg
Czasem zdarza się, że choć wyjeżdżamy przy pięknej pogodzie, podczas dalszej jazdy jesteśmy zmuszeni prowadzić w bardzo trudnych warunkach, takich jak ulewny deszcz. Musimy wtedy uwzględnić zwiększone ryzyko poślizgu. I to już przy pierwszych opadach, ponieważ woda deszczowa miesza się z pyłem i pozostałościami olejów czy smarów znajdującymi się na drodze, co sprawia, że robi się bardzo ślisko. Po pewnym czasie zanieczyszczenia te są spłukiwane, jednak na drodze może powstać warstwa wody oraz kałuże, a wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że bieżnik nie będzie nadążać z odprowadzaniem zbyt dużej ilości wody spod opon.

"Jadąc za szybko po mokrej nawierzchni, ryzykujemy, że wpadniemy w poślizg i stracimy kontrolę nad autem. Gdy kierownica kręci się zbyt luźno, a tył samochodu „ucieka” na boki, oznacza to, że właśnie doświadczamy zjawiska akwaplanacji, czyli poślizgu wodnego. Nie możemy wtedy gwałtownie naciskać na hamulec. Należy poczekać, aż samochód wytraci prędkość i ponownie odzyska sterowność" mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Gdzie przeczekać burzę?
Niektórzy kierowcy sądzą, że podczas burzy z piorunami czy gradu mogą schronić się pod wiaduktem, aby przeczekać najgorsze momenty, jednak zatrzymywanie się w miejscach niedozwolonych może grozić karambolem. Jeśli trudne warunki atmosferyczne rzeczywiście uniemożliwiają nam dalszą jazdę, a znajdujemy się na drodze szybkiego ruchu, bezpieczniej jest skorzystać z miejsca obsługi podróżnych (MOP) czy pasa awaryjnego. W tym ostatnim przypadku nie wolno zapominać o włączeniu świateł awaryjnych i odpowiednim oznakowaniu unieruchomionego auta. Przed opuszczeniem auta w celu ustawienia trójkąta ostrzegawczego upewnijmy się, czy możemy to zrobić w sposób niezagrażający naszemu bezpieczeństwu. Zanim wysiądziemy z samochodu, załóżmy kamizelkę odblaskową, którą warto trzymać w schowku wewnątrz auta, a nie w bagażniku.

Jeżeli poruszamy się po innym rodzaju drogi, możemy zatrzymać się na poboczu. Pamiętajmy jednak, by w czasie burzy czy ulewnego deszczu nie parkować w zagłębieniu terenu, ponieważ może on ulec zalaniu, jeśli dojdzie to tzw. powodzi błyskawicznej. Najlepiej unikać też postoju w pobliżu rzek czy zbiorników wodnych. Niebezpieczeństwo stanowi także sąsiedztwo drzew, które w warunkach silnego wiatru mogą przewrócić się na samochód.

Przy bardzo zmniejszonej widoczności
Przy naprawdę silnych opadach pomocą mogą być światła przeciwmgłowe. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby tylnych nie włączać zbyt szybko, a dopiero wtedy, gdy widzimy na odległość nie większą niż 50 m. Gdy tylko przejrzystość powietrza się poprawi, wyłączmy te światła, gdyż mogą one oślepiać pozostałych uczestników ruchu.

Prędkość i odstęp
W czasie ekstremalnej pogody dostosowanie prędkości do panujących warunków jest absolutnie kluczowe dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nie wystarczy przestrzegać panującego na danym odcinku ograniczenia prędkości – trzeba uwzględnić wydłużoną drogę hamowania, kiepską widoczność, a także fakt, że kierowcy jadący przed nami mogą z powodu trudnej sytuacji na drodze zachowywać się w sposób nieprzewidywalny. Również z tego powodu jeszcze większe znaczenie niż zwykle ma zachowanie odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3747
Zdjęcia: 13014
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

29 Wrz 2022, 16:39

Niestety, realia na naszych drogach są takie jakie są. Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z takiego zagrożenia. Najbardziej niebezpiecznie jest jak zaczyna padać i droga robi się mokra. Wtedy jest najbardziej śliska, ale o tym mało kto wie. Mało który kierowca też zwalnia jak wjedzie w opady deszczu.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20114
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

27 Lis 2022, 14:59

Ja chciałem powiedzieć że zauważyłem że dużo kierowców jeździ "z okienkiem" na przedniej szybie a reszta rozmraża się podczas jazdy.

Chciałbym zaproponować mój ostatni zakupu, osobą które z rana nie mogą znaleźć skrobaczki, odmrażacz bio i jestem w szoku bo szybko działa :) i jest bezpieczny dla gum

[reklama]

SZEROKOŚCI
Ostatnio edytowany przez MotoAlbercik, 27 Lis 2022, 21:37, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Reklama
largoini
Nowicjusz
 
Posty: 3

27 Lis 2022, 15:21

largoini napisał(a):Ja chciałem powiedzieć że zauważyłem że dużo kierowców jeździ "z okienkiem" na przedniej szybie a reszta rozmraża się podczas jazdy.
Faktycznie są tacy ale w lato ciężko o zmrożone szyby w samochodzie kiedy mamy opady deszczu, burze itd. :D co do zimy to chyba inny temat ale warto pamiętać że za nieodśnieżony samochód możemy zaliczyć mandat no i odmrażacz sprawdzi się tylko przy oszronionych szybach.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9320
Zdjęcia: 33

27 Lis 2022, 15:34

fakt podłączyłem się tu ale bardziej chodziło mi o bezpieczeństwo :)

pozdrawiam
largoini
Nowicjusz
 
Posty: 3
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Alkohol przyczyną 25% ofiar na drogach
  Około 25% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Unii Europejskiej ma związek ze spożyciem alkoholu − wynika ze statystyk przedstawionych w raporcie Europejskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu ...
  Oznaczenia tablic rejestracyjnych Policji
  Sprawdź, jak rozpoznać auto po numerze rejestracyjnym Policji. Poniżej przedstawiamy aktualne tablice rejestracyjne używane na terenie naszego kraju. HPA – Komenda Główna Policji HPL – Wyższa Szkoła Policji ...