Zatrzymanie pojazdu w pobliżu przejścia dla pieszych

03 Wrz 2021, 00:17

Jako, że to mój pierwszy post tutaj, pragnę na początek przywitać się ze wszystkimi forumowiczami. :)

Robię aktualnie kurs kat. B i szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie z zakresu znajomości PoRD, a dokładnie kwestii prawidłowego zatrzymania pojazdu w pobliżu przejścia dla pieszych na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu. Załóżmy sytuację - jest sobie korek i samochody zatrzymują się jak na załączonym przez mnie obrazku (niebieskie strzałki to kierunek ruchu). Moje pytanie brzmi: Zakładając, ze przeciętny samochód ma 4-4,5m długości, które z tych samochodów (czerwone prostokąty na obrazku) zostały zatrzymane w sposób nieprawidłowy? Moim zdaniem B, C i D, ale gdy szukam na ten temat informacji, to nie potrafię znaleźć potwierdzenia i zastanawiam się czy aby na pewno dobrze interpretuję przepisy.

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

vegamir
Nowicjusz
 
Posty: 5
Zdjęcia: 0

03 Wrz 2021, 08:35

vegamir napisał(a):Moim zdaniem B, C i D, ale gdy szukam na ten temat informacji, to nie potrafię znaleźć potwierdzenia i zastanawiam się czy aby na pewno dobrze interpretuję przepisy.
No ale dlaczego tak? Jest korek więc zatrzymujesz się tak żeby nie stać na pasach i nie utrudniać przejścia pieszym. W tym przypadku źle zatrzymał się samochód D bo stoi bezpośrednio na pasach. Jeżeli nie ma wystarczającego miejsca do zatrzymania się za pasami powinien zatrzymać się przed nimi tak jak to zrobił E.

Zauważ że Ty tu nie zatrzymujesz pojazdu w pobliżu pasów z własnej potrzeby (wysadzanie lub zabieranie kogoś z chodnika) tylko jest to wymuszone przez korek.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

03 Wrz 2021, 16:39

vegamir napisał(a):Moim zdaniem B, C i D,

Mógłbyś przybliżyć nam swój tok rozumowania? Czym zawiniły pojazdy B i C :?: No bo D to wiadomo.
Wtedy łatwiej nam będzie wytłumaczyć Ci gdzie popełniłeś błąd.
Są dwa rodzaje zatrzymania pojazdu.
Jest zatrzymanie nie wynikające z warunków ruchu- i to tego zatrzymania dotyczą wszelkie zakazy i warunki.
Jest też zatrzymanie wynikające z warunków ruchu-korek, przejście dla pieszych, skrzyżowanie.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

03 Wrz 2021, 21:39

Juz tłumaczę:

Art 49, ust. 1 pkt 2. PoRD mówi, ze zabrania się zatrzymania pojazdu "na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości
mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze
dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem; "

ustęp 4, z kolei: "Zakaz zatrzymania lub postoju pojazdu nie dotyczy unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego"

Być może bardziej nie rozumiem dlaczego zatrzymanie pojazdu za przejściem w takiej sytuacji miałoby wynikać z warunków ruchu.

Powiedzmy, że chodzi mi o sytuację analogiczną do wjechania na skrzyżowanie gdy nie ma się możliwości jego opuszczenia

Załóżmy, że jadę w korku, zatrzymuję się przed przejściem, tak jak pojazd E na moim rysunku. Czy powinienem w tej sytuacji przejechać przez przejście od razu gdy odjedzie pojazd C, czy też poczekać aż zwolni się 10 metrów za przejściem? Przecież warunki ruchu nie zmuszają mnie do kontynuowania jazdy?
vegamir
Nowicjusz
 
Posty: 5
Zdjęcia: 0

03 Wrz 2021, 22:50

Albo od innej strony - jeżeli pojazd D złamał przepisy, a pojazdy B i C nie, to znaczy, że jego przewinienie nie dotyczy Art. 49 PoRD. Jeśli dobrze rozumuję, to chciałbym się dowiedzieć którego artykułu nie przestrzega kierujący pojazdem B.
vegamir
Nowicjusz
 
Posty: 5
Zdjęcia: 0

04 Wrz 2021, 08:13

vegamir napisał(a):Załóżmy, że jadę w korku, zatrzymuję się przed przejściem, tak jak pojazd E na moim rysunku. Czy powinienem w tej sytuacji przejechać przez przejście od razu gdy odjedzie pojazd C, czy też poczekać aż zwolni się 10 metrów za przejściem?
Jedziesz wtedy jak będziesz miał miejsce na zatrzymanie pojazdu poza pasami no i jak na pasach nie będzie pieszych.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

04 Wrz 2021, 09:33

Jedziesz wtedy jak będziesz miał miejsce na zatrzymanie pojazdu


Tak, tak mówią mi wszyscy, a ja szukam wyjaśnienia dlaczego Art 49 nie ma wtedy zastosowania, ale wygląda na to, że ma zastosowanie gdybym zatrzymał się na pasach. Tylko nikt nie potrafi mi wyjaśnić dlaczego.
vegamir
Nowicjusz
 
Posty: 5
Zdjęcia: 0

04 Wrz 2021, 10:41

vegamir napisał(a):Tak, tak mówią mi wszyscy, a ja szukam wyjaśnienia dlaczego Art 49 nie ma wtedy zastosowania, ale wygląda na to, że ma zastosowanie gdybym zatrzymał się na pasach. Tylko nikt nie potrafi mi wyjaśnić dlaczego.

Myślałem, że akurat to wyjaśniłem w miarę dokładnie.
Jest zatrzymanie wynikające z warunków ruchu-jest korek w tunelu, nie masz możliwości jazdy, musisz się zatrzymać.
A w tym samym tunelu nie możesz się zatrzymać , np. by się odlać, czy rozprostować kości. To samo tyczy innych miejsc, gdzie jest zakaz zatrzymywania.
Np jedziesz ulicą gdzie jest zakaz zatrymywania się i postoju.
Nie możesz się zatrzymać by wyskoczyć po fajki-zatrzymanie nie wynikające z warunków ruchu.
Ale jeżeli jest korek, czy przejście dla pieszych(przepuszczasz pieszego)-to takie zatrzymanie wynika z warunków ruchu i jest na takiej ulicy całkowicie normalne.
Na Twoim rysunku pojazd D zatrzymał się nieprawidłowo, nie ze względu na art 49, tylko z powodu możliwości tamowania ruchu pieszego.
https://prawojazdy.top/b/zatrzymanie-po ... ejsciu-dla
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

04 Wrz 2021, 17:05

Tamowanie ruchu to jak rozumiem artykuł 90 kodeksu wykroczeń? Czy ten artykuł może mieć zastosowanie gdy nie łamie się przepisów PoRD?

Najogólniej rzecz ujmującą „tamowanie ruchu” oznacza takie zachowanie (sprzeczne z przepisami ruchu drogowego), które doprowadza do zatrzymania lub zakłócenia płynności ruchu.


Źródło: https://www.infor.pl/prawo/wykroczenia/ ... owego.html
vegamir
Nowicjusz
 
Posty: 5
Zdjęcia: 0

10 Wrz 2021, 09:32

Sprawa jest prosta - jazda w korku i zatrzymanie się przed pasami czy też za nimi, to unieruchomienie pojazdu ( czyli jego zatrzymanie ) wynikajace z warunków ruchu drogowego. Bo korek to właśnie warunki ruchu drogowego. Tak więc jadąc w korku nie obowiązuje art. 49 w którym jest mowa o tych 10 metrach.
Kolejna sprawa - pojazdy ABC stoja ZA przejściem, a w art. 49 jest mowa o zatrzymaniu pojazdu PRZED przejściem. Pojazd D stoi nieprawidłowo, bo stoi na pasach uniemożliwiając pieszym przejście przez jednię, natomiast pojazd E stoi prawidłowo, ponieważ zatrzymał sie w odległości mniejszej niz 10 metrów PRZED pasami, ponieważ wynika to z warunków ruchu drogowego. Gdyby nie było korka, nie było zakazu zatrzymywania się postoju przed tym przejściem, a ty byś chciał sie zatrzymać, aby wysadzić pasażera, to musiałbyś się zatrzymać 120 metrów przed tym przejściem.
Jak zatrzymaujesz sie przed pasami, by przepuścić pieszego, to zatrzymujesz się 10 metrów przed pasami, czy na wyznaczonej linii, kóra jest namalowana 1 metr od przejscia? Przepuszczanie pieszych, to również zatrzymanie wynikajaće z warunków ruchu drogowego. Dlatego nie oboeizuje cię wspomniany art. 49.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000