Zbyt duże spalanie, benzyna 2.0 - Mazda CX-5

21 Gru 2021, 11:08

Witam wszystkich , mam problem z moją Mazdą cx5 z 2012 roku 2.0 w benzynie z silnikiem prawdopodobnie 165KM . Zacznę od początku niedawno zakupiłem go na aukcji w Stanach Zjednoczonych , niestety okazało się że silnik jest do wymiany ponieważ odpalał i zaraz gasł , mechanik stwierdził że lepiej wymienić silnik niż go naprawiać ze względu na ilość przejechanych kilometrów , zatem został zmieniony na pomoc mało używany z małym przebiegiem , podsumowując , silnik ładnie pracuje , równo ale niestety pali aż 11 litrów na 100 km , co może być tego przyczyną ?
adamos19935
Nowicjusz
 
Posty: 9
  • 21 Gru 2021, 11:14

    adamos19935 napisał(a):Zacznę od początku niedawno zakupiłem go na aukcji w Stanach Zjednoczonych , niestety okazało się że silnik jest do wymiany ponieważ odpalał i zaraz gasł , mechanik stwierdził że lepiej wymienić silnik niż go naprawiać ze względu na ilość przejechanych kilometrów
    Dobre :) a mogła to być jakaś błahostka która wymagała porządnej diagnozy. To że ma sporo km nie znaczy że trzeba go od razu wymieniać to nie są silniki mocno wysilone i one w Mazdach dobrze się sprawdzają nawet przy większych przebiegach. No ale mniejsza z tym.
    adamos19935 napisał(a):silnik ładnie pracuje , równo ale niestety pali aż 11 litrów na 100 km , co może być tego przyczyną ?
    Jakie robisz na co dzień trasy? Samochód jest garażowany? Obecnie jest zimno więc i spalanie będzie wyższej jak nie robisz długich tras.

    Takie spalanie jak podałeś jest jak najbardziej realne w tym samochodzie przy jeździe w mieście zimową porą.
    Rokiko
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 9756
    Zdjęcia: 34

    21 Gru 2021, 11:39

    Odnośnie wymiany o tym samym pomyślałem , diagnozę postawił taką że może być to coś poważnego bo tak mu komputer pokazał . Samochód garażowany , trasy 10-30 km , wiem że niska temperatura ma wpływ na podwieszone spalanie lecz wnioskuje z opinii innych użytkowników takich jednostek że spalanie wynosi max 9 litrów w zimę
    adamos19935
    Nowicjusz
     
    Posty: 9

    21 Gru 2021, 11:46

    Nie poruszam się po mieście i staram się łagodnie jeździć
    adamos19935
    Nowicjusz
     
    Posty: 9

    21 Gru 2021, 11:50

    adamos19935 napisał(a):Odnośnie wymiany o tym samym pomyślałem , diagnozę postawił taką że może być to coś poważnego bo tak mu komputer pokazał .
    Ciekawe co to takiego było :wink:

    adamos19935 napisał(a):Samochód garażowany , trasy 10-30 km , wiem że niska temperatura ma wpływ na podwieszone spalanie lecz wnioskuje z opinii innych użytkowników takich jednostek że spalanie wynosi max 9 litrów w zimę
    Ten wynik max 9 litrów to taki przesadzony bardziej bym powiedział średnio. ale jak nie poruszasz się po mieście tylko większość trasy jedziesz mniej więcej ze stałą prędkością to 11 litrów to sporo.

    Masz skrzynię automatyczną i napęd 4x4?
    Jaki rozmiar opon?
    Rokiko
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 9756
    Zdjęcia: 34

    21 Gru 2021, 12:06

    Automat ,napęd na przód felgi 19
    adamos19935
    Nowicjusz
     
    Posty: 9

    21 Gru 2021, 12:39

    Czyli koła w rozmiarze 225/55R19.

    Ok, a jakie masz spalanie w trasie?

    Czy jak jeździłeś wcześniej na tych samych dystansach jak było cieplej to paliła mniej?

    Silnik na tych 10km łapie temperaturę 90*C? Przy garażowanym samochodzie to powinna ona być już taka na pewno po przejechaniu połowy tego dystansu mając na uwadze ujemne temperatury zewnętrzne.
    Rokiko
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 9756
    Zdjęcia: 34

    21 Gru 2021, 13:44

    Mam go od dwóch tygodni więc nie mogę odpowiedzieć Ci na jedno pytanie , odnośnie nagrzewania się teraz to w tym krótkim dystansie prawie dochodzi do 80 stopni
    adamos19935
    Nowicjusz
     
    Posty: 9

    21 Gru 2021, 13:56

    Najpierw sprawdziłbym termostat. Choć spalanie nie jest jakieś powalające.
    Hydrokinetyk swoje musi spalić. Outlander w manualu na moich 20-25km wolnych trasach palił mi około 7l/100km, latem nawet trochę mniej, a zimą odpowiednio więcej. Jak dostałem zastępczego 4x4 w automacie, spalanie zbliżyło się do 9l(latem). A przypominam, że moje trasy sprzyjają oszczędnej jeździe-jednostajna jazda w sznurze pojazdów, gdzie prędkość dyktuje ciężarówka. Więc jeżeli Twoja trasa jest szybsza, to te 11l zimą nie jest jakimś mocnym przegięciem.
    Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
    yeti65
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika
     
    Posty: 3679
    Zdjęcia: 15
    Miejscowość: Dobre Miasto
    Prawo jazdy: 29 11 1984
    Przebieg/rok: 30tys. km
    Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
    Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: SUV
    Skrzynia biegów: Manualna

    21 Gru 2021, 14:01

    adamos19935 napisał(a):Mam go od dwóch tygodni więc nie mogę odpowiedzieć Ci na jedno pytanie
    No to nie dużo jeździsz może chodzi tu bardziej o samą technikę jazdy.
    adamos19935 napisał(a):odnośnie nagrzewania się teraz to w tym krótkim dystansie prawie dochodzi do 80 stopni
    Dla mnie jak na benzynę i auto garażowane to trochę mało. Jak się nagrzeje do 90 stopni to trzyma już tak temperaturę cały czas?

    Zobacz czy jak silnik nagrzewa się to górna rura od chłodnicy jest dalej chłodna. Powinna być chłodna praktycznie aż do osiągnięcia prawie 85-90 stopni kiedy otworzy się termostat.
    Rokiko
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 9756
    Zdjęcia: 34

    21 Gru 2021, 14:06

    Trzyma 90 stopni i nie schodzi , dodam że termostat był wymieniany i otwiera się przy 82 stopniach , ponoć jak zaleca producent
    adamos19935
    Nowicjusz
     
    Posty: 9

    21 Gru 2021, 14:20

    Nie sądzę że chodzi o technikę jazdy , zawodowo jestem kierowcą ale jak już wcześniej wspomniałem , staram się nim jeździć łagodnie i płynnie
    adamos19935
    Nowicjusz
     
    Posty: 9

    21 Gru 2021, 14:41

    Ok, zatem pozostaje Ci sprawdzić ile będzie paliła np. w trasie przy 120km/h i na takiej drodze przy 90 km/h (tu powinno być najoszczędniej). Daj znać jakie wyjdą pomiary.

    Zerknij jeszcze czy ma lekkość toczenia.
    Rokiko
    Forumowicz VIP
     
    Posty: 9756
    Zdjęcia: 34

    21 Gru 2021, 14:51

    Dzięki za podpowiedzi , posorawdzam wszystko i się odezwę .
    adamos19935
    Nowicjusz
     
    Posty: 9

    10 Lut 2022, 06:53

    Witam po dłuższej nieobecności, spalanie unormowało się w granicach 9 L, więc chyba nie najgorzej ale teraz mam inny problem , zaczęło coś mi stukać przy prawnym przednim kole , najczęściej przy zjeżdżaniu z górki i skręcaniu w lewo lub po wjechaniu w większą dziurę lub wybuj . Wymieniłem wachacz bo była guma popękana , sworzeń , łącznik stabilizatora , gumy mocujące drążek poprzeczny , łożysko Macphersona i dalej nic , zero poprawy .. może ktoś wie co może być przyczyną
    adamos19935
    Nowicjusz
     
    Posty: 9