Zostawienie samochodu w rozliczeniu i inne..

06 Sty 2016, 08:08

Cześć, już dużą pomoc otrzymałem z waszej strony odnośnie kupna samochodu to mam nadzieję, że i w tym dziale dostanę chcianą odpowiedź.

Tak więc samochód kupuję w sobotę komisie, zostawiam swój obecny w rozliczeniu i teraz mam pytania.
- Jak długo można jeździć na blachach samochodu(zarejestrowany w PL) poprzedniego właściciela?
- Samochód który kupuję ma wykupione ubezpieczenie komisowe w Liberty to będę musiał od razu w tym samym dniu wypowiedzieć je lub ew. przedłużyć czy jak?
- Kwestia mojego autka oddawanego w rozliczenie. Po podpisaniu umów muszę zgłosić tylko swojemu Towarzystwu Ubezpieczeniowemu o zmianie właściciela/sprzedaży samochodu(rozliczenie) czy jeszcze czeka mnie droga do urzędu komunikacji miejskiej?
- Co jeszcze będę musiał dopełnić w tej kwestii, żeby czasem się nie okazało, że czegoś zapomniałem?

Mam nadzieję, że otrzymam stosowne odpowiedzi. Z góry już dziękuję i liczę na was.
Pozdrawiam
TaTaRaK
Początkujący
 
Posty: 90
Prawo jazdy: 01 04 2013
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Seat Cordoba
Silnik: 1.6 75 KM/55 KW
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1997

06 Sty 2016, 13:01

TaTaRaK napisał(a):Jak długo można jeździć na blachach samochodu(zarejestrowany w PL) poprzedniego właściciela?
Twoim obowiązkiem jest zgłosić w WK wszelkie zmiany w ciągu 30 dni.Oczywiście jezeli tego nie zrobisz w tym terminie nie poniesiesz z tego tytułu zadnej kary.
TaTaRaK napisał(a):Kwestia mojego autka oddawanego w rozliczenie. Po podpisaniu umów muszę zgłosić tylko swojemu Towarzystwu Ubezpieczeniowemu o zmianie właściciela/sprzedaży samochodu(rozliczenie) czy jeszcze czeka mnie droga do urzędu komunikacji miejskiej?
Pewny nie jestem ale myślę ze swoje OC mozesz wypowiedzieć dopiero w momencie sprzedazy samochodu i potwierdzenia tego faktu przez WK...
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

06 Sty 2016, 15:29

Migi60 napisał(a):Twoim obowiązkiem jest zgłosić w WK wszelkie zmiany w ciągu 30 dni.Oczywiście jezeli tego nie zrobisz w tym terminie nie poniesiesz z tego tytułu zadnej kary.

Nie w WK, tylko ma poinformować o tym starostę :wink: Generalnie wystarczyłoby chyyba napisać list polecony do starosty, że kupiłem sobie autko :) Bo w przepisach nie ma sprecyzowane, że starostę mam poinformować za pośrednictwem WK?
A co do braku kary, to nie do końca tak jest - policja znalazła sposób jak temu zaradzić i wystawiają mandaty oraz zakazują dalszej jazdy nieprzerejestrowanym samochodem - pisaliśmy już o tym na forum :wink:
Co do ubezpieczenia - obecnie, OC możesz wypowiedzieć kiedy tylko chcesz. Jak kupujesz auto z ubezpieczeniem, to mozesz albo przy nim zostać ( robiąc tylko korektę u tego ubezpieczyciela ) albo wypowiedzieć i zawrzeć umowę u innego.
Musisz jednak pamiętać, że jak zostawiasz ubezpieczenie po poprzednim właścicielu, to jak się ono skończy, to się nie przedłuża automatycznie - musisz sam zadbać, żeby je przedłużyć. A potem to już będzie się automatycznie przedłużało.
więc reasumując - chcąc uniknąć kłopotów, po zakupie auta jedziesz je przerejestrować w ciągu 30 dni, a następnie idziesz do ubezpieczalni i i robisz aneks do umowy ze zmainą danych, albo piszesz wypowiedzenie i zawierasz umowę z innym ubezpieczycielem.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

06 Sty 2016, 19:48

MotoAlbercik napisał(a):Nie w WK, tylko ma poinformować o tym starostę
:?: :?:
MotoAlbercik napisał(a):Generalnie wystarczyłoby chyyba napisać list polecony do starosty, że kupiłem sobie autko
Moto-Al pierwszy raz szłyszę o takiej formie załatwienia sprawy ... :?: :o
Moto-Al jego interesuje wypowiedzenie umowy OC swojego samochodu ktory obecnie posiada a chce sprzedaz przez komis.Ja bynajmniej tak to zrozumiałem...
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

06 Sty 2016, 20:25

Migi60 - wiem, o co ci chodzi :wink: Nikt oczywiście nie pisze do starosty, że kupił samochód...No ale tak na chłopski rozum, to starosta jest poinformowany o kupnie samochodu. A w przepisach nie ma wskazane, w jaki sposób to zrobić - jest tylko napisane, że o tym fakcie należy poinformować starostę :) Więc jakby napisać do niego list polecony, albo maila, to też jest to forma poinformowania go o kupnie samochodu :) No sam powiedz- zgadza się czy nie?
Migi60 napisał(a):Moto-Al jego interesuje wypowiedzenie umowy OC swojego samochodu ktory obecnie posiada a chce sprzedaz przez komis.Ja bynajmniej tak to zrozumiałem..

Zgadza się. Ale zadał dwa pytania:
TaTaRaK napisał(a):- Jak długo można jeździć na blachach samochodu(zarejestrowany w PL) poprzedniego właściciela?

oraz
TaTaRaK napisał(a):Samochód który kupuję ma wykupione ubezpieczenie komisowe w Liberty to będę musiał od razu w tym samym dniu wypowiedzieć je lub ew. przedłużyć czy jak?

Tak więc na pierwsze pytanie odpowiedz jest w sumie dwojaka, ponieważ zależy od tego, z jakiego powiatu jest sprzedający, a z jakiego kupujący. Bo jak są z tego samego powiatu, to może jeździć cały czas, ponieważ przy przerejestrowywaniu blachy zostają te same. Natomiast jak jest z innego powiatu, to będzie miał inne blachy. Ale autorowi chodzi zapewne o to, ile ma czasu ma na przerejestrowanie samochodu na siebie. A wtedy odpowiedz brzmi - 30 dni od daty zakupu.
co do ubezpieczenia, to rozumiem, że pyta o ubezpieczenie samochodu, który kupuje :
TaTaRaK napisał(a):Samochód który kupuję ma wykupione ubezpieczenie komisowe w Liberty to będę musiał od razu w tym samym dniu wypowiedzieć je lub ew. przedłużyć czy jak?

Oczywiście warto wspomnieć, że ubezpieczenia, samochodu, który zostawia w rozliczeniu, nie może wypowiedzieć, tylko powinien poinformować ZU o sprzedaży samochodu, przedstawiając ubezpieczycielowi umowę KS.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

06 Sty 2016, 21:20

MotoAlbercik napisał(a):Więc jakby napisać do niego list polecony, albo maila, to też jest to forma poinformowania go o kupnie samochodu No sam powiedz- zgadza się czy nie?
Mozna powiedzieć ze kazdy sposób jest dobry byleby doprowadzil do celu... :ok: Jednak i tak będzie musiał udać się osobiscie z całą"papierologią"i na miejscu dokończyć rejestrację kupionego samochodu...
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

06 Sty 2016, 21:28

zarówno zbycie pojazdu jak i nabycie trzeba zgłosić staroście przez WK, jest to organ właściwy do tej czynności znajdziesz to w każdym starostwie w rozporządzeniu starosty,
mailowo nie możesz ze względów proceduralnych, no chyba że masz podpis elektroniczny akceptowalny przez urząd :mrgreen:
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

06 Sty 2016, 22:45

pocieszny napisał(a):mailowo nie możesz
Mozna,mozna....zapisać się w kolejkę do "paniusi"z okienka... :D
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

06 Sty 2016, 23:39

to przyjdź i powiedz żeś mejlowo w kolejce stał :mrgreen:
cóż ciekawi mnie reakcja przy zatłoczonym okienku :mrgreen:
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

07 Sty 2016, 10:25

pocieszny napisał(a):zarówno zbycie pojazdu jak i nabycie trzeba zgłosić staroście przez WK, jest to organ właściwy do tej czynności znajdziesz to w każdym starostwie w rozporządzeniu starosty,

pocieszny - a możesz zapodać ustawę i artykuł, który mówi, że kupno/sprzedaż należy zgłosić staroście przez WK? Jak jest takowy, to zapodaj proszę, bo to się przyda.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

07 Sty 2016, 16:04

idź do starostwa i zapytaj, każde starostwo ma wewnętrzny regulamin który reguluje kwestie nie ujęte w rozporządzeniu ministra
każde starostwo ma swoje rozporządenia, nie ma ujednolicenia przepisów
przykładowo
ZARZĄDZENIE Nr 2815/2014
PREZYDENTA MIASTA KRAKOWA
z dnia 03.10.2014 r.
w sprawie podziału na wewnętrzne komórki organizacyjne oraz szczegółowego zakresu działania Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców
paragraf 5
punkt6.
Przyjmowania zawiadomień o nabyciu lub zbyciu pojazdu, zmianie stanu faktycznego
wymagającego zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym oraz
dokonywanie tych zmian w karcie pojazdu.
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP
 
Posty: 6650
Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)

07 Sty 2016, 16:21

MotoAlbercik napisał(a): A w przepisach nie ma wskazane, w jaki sposób to zrobić - jest tylko napisane, że o tym fakcie należy poinformować starostę
MotoAlbercik napisał(a): a możesz zapodać ustawę i artykuł, który mówi, że kupno/sprzedaż należy zgłosić staroście przez WK?
MotoAlbercik napisał(a):Ale autorowi chodzi zapewne o to, ile ma czasu ma na przerejestrowanie samochodu na siebie. A wtedy odpowiedz brzmi - 30 dni od daty zakupu.

MotoAl-mozesz mi to wyjaśnić tak na "chłopski"rozum cały ten galimatias.. :?: Z tego co czytam to jedno twiedzenie przeczy drugiemu....Jezeli nie ma zadnego rozporządzenia,dzu.-bo faktycznie nie ma to jednak przeczytaj sobie objasnienia w DR pod literką I...Nie wiem jak Tobie ale dla mnie zmiana własciciela pojazdu jest sprawą istotną i powinno to być odnotowane w DR pojazdu...
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

07 Sty 2016, 19:28

Trochę pomieszane ale na chłopski rozum wszystko już wiem.
TaTaRaK
Początkujący
 
Posty: 90
Prawo jazdy: 01 04 2013
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Seat Cordoba
Silnik: 1.6 75 KM/55 KW
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1997

07 Sty 2016, 20:13

Migi60 napisał(a):to jednak przeczytaj sobie objasnienia w DR pod literką I..

Ps.Drobna oszybka... :D Pouczenie odnośnie zmian zapisane jest wewnątrz DR na ostatniej stronie...Sorrrrry... 8)
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

08 Sty 2016, 10:34

Migi60 - chodzi o to, że wg przepisów jak kupisz samochód, masz 30 dni na jego przerejestrowanie, a właściwie na poinformowanie starosty o tym fakcie. Jednak nigdzie nie ma napisane, w jaki sposób mam to zrobić - czy iść z tą informacją do starosty, czy wysłać do niego list, czy iść do WK...W ustawie o rejestracji pojazdów pisze, że chcąc zarejestrować pojazd, należy w organie rejestrującym złożyć wniosek o rejestrację pojazdu ( par.2.1 ). A z kolei organ rejestrujący wg tej samej ustawy to... starosta, a nie WK ( par.1.1 pkt 2 ustawy ). Mało tego - nie ma takiego czegoś, jak przerejestrowanie samochodu...czyli wychodziłoby, że jak sprzedaję samochód, to go musze wyrejestrować, a jak kupuję to zarejestrować. Ale z kolei wyrejestrować nie mogę ( tylko w określonych przypadkach ), tylko muszę o tym fakcie poinformować starostę...I koło się zamyka...
No chyba, że się zaplątałem i nic nie rozumiem. Ale ustawa mówi przeciez jasno.
Jak wiesz coś na ten temat, to wyjaśnij proszę ten galimatias. Jesteś bliżej tych przepisów, więc może ja przeoczyłem jakąś ustawę czy jakiś inny przepis, który to wyjasni.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000