Asymetryczne kierunkowe czy normalne?

24 Sie 2011, 09:18

kupilem nie dawno vectre gts obecnie na przodzie mam opony kierunkowe 225/45/17 a tyl ten sam rozmiar jednak tam sa asymetryczne no i prawdemowiac opony sa mocno zdarte wiec trzeba kupic nowe...mniejszych zakladal raczej nie bede bo koszty felg...wiec moje pytanie czy oplaca sie kupic takie same jak byly czy moze zwykle symetryczne moga byc?i zastanawiam sie czy moze nie zalozyc troszke wiekszego profilu np 55?
adolf206
Początkujący
 
Posty: 69
Miejscowość: wieruszów

24 Sie 2011, 10:35

W zamiennikach sprawdź sobie jakie inne rozmiary pasują - nie możesz sobie zmieniać profilu bo zwiększy się średnica koła ..
Asymetryki są bardziej uniwersalne - kierunkowych nie zamienisz w aucie stronami .
Ceny pewnie są podobne - sam musisz zdecydować jakie chcesz .
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

24 Sie 2011, 12:27

Nie chcę nikogo reklamować, ale zajrzyj na oponeo.pl - tam wybierasz opony, które pasują do Twojego auta i jednocześnie podają Ci rozmiary alternatywne do tych opon. Nie musisz tam kupować, po prostu sprawdź rozmiary, które będą pasować.
Pozdr!
smarekxy
Początkujący
 
Posty: 219
Miejscowość: podkarpacie
Prawo jazdy: 29 09 2000
Auto: Chevrolet Cruze 2.0 VCDI 175KM

24 Sie 2011, 21:47

jesli mi sie zwiekszy srednica kola to oprocz tego ze auto bedzie trosze szybsze sa jeszcze inne skutki?
adolf206
Początkujący
 
Posty: 69
Miejscowość: wieruszów

25 Sie 2011, 12:33

Zwiększenie średnicy koła (a właściwie opony), to w pewnym zakresie nic się nie stanie, ale oczywiście chodzi o zakres przewidziany fabrycznie przez producenta auta. Na pewno będziesz miał błąd pomiaru prędkości - bo on chyba bierze się z prędkości obrotowej kół, a nie rzeczywistej auta, więc większe koła = większa prędkość rzeczywista, niż ta, pokazywazna Ci prędkościomierzem... Poza tym zwiększenie rozmiaru opony ponad jakąś sensowną granicę może spowodować np. uszkodzenie gumy przy większych prędkościach (i oczywiście może być niebeczne przy dużej prędkości), podobnie, jak przekraczamy prędkość ponad tą podaną w indeksie opony - jazda nawet kilka minut z większą prędkością może spowodować pęknięcie opony... co przy 200km/h raczej będzie przykre). Wydaje mi się, że wszystko rozbija się o bezpieczne warunki użytkowania opon, żeby ich nie wykończyć, albo żeby nie pękły w skrajnych sytuacjach (np awaryjne hamowanie), może się zdarzyć nawet, że opona spadnie z felgi, jeśli będzie za duża, chociaż to rzadkość pewnie. Na tej stronie, którą podałem, znajdziesz rozmiary alternatywne dla Twojego auta, powinno Ci wystarczyć do wyboru odpowiedniego rozmiaru. Oczywiście różnica o te 5 cali (np zamiast 205/55 R16 kupisz 205/60 R16) nie będzie duża, nie powinna mieć wpływu na bezpieczeństwo, ale chyba to jest maksymalna dopuszczalna różnica rozmiarów (tzn 5 cali w tę lub drugą stronę) oczywiście na tej samej feldze. Inny rozmiar felgi i możesz zakładać większą/mniejszą oponę.
smarekxy
Początkujący
 
Posty: 219
Miejscowość: podkarpacie
Prawo jazdy: 29 09 2000
Auto: Chevrolet Cruze 2.0 VCDI 175KM

25 Sie 2011, 13:14

Rozpędziłeś się z tymi calami - profil to %, stosunek wysokości do szerokości ..
W calach jest podana średnica felgi - 16, oraz szerokość felgi np. optymalna dla 16- ki jest 7 "
Szerokość opony podana jest w cm.
Inne skutki założenia opon o większej średnicy to ryzyko obcierania gumy o rant lub nadkole ..
Jeżeli 225/45R17 to fabryczny rozmiar dla tej Vectry to możesz założyć - 205/50R17

rozmiary/
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW w leasingu – o czym warto pamiętać?
    Luksusowe modele BMW cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Korzystne rozwiązanie stanowi szczególnie BMW leasing. Na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę finansowania? ...
    Toyota silniki 1UZ-FE i 3UZ-FE
    Układ V8 z dwoma wałkami rozrządu. Pojemność: 4 i 4,3 litra. Zalety: dobra baza do tuningu, niewielka masa. Wyprodukowane przez Toyotę silniki V8 1UZ-FE i 3UZ-FE zdobyły szacunek i popularność wśród entuzjastów ...