Auto dla rodziny 2+2, głównie do miasta, cena do 100-120tys

25 Lip 2023, 09:08

Cześć,
chciałem się zapytać o polecane auta dla rodziny 2+2. Auto praktycznie 90% trasy po mieście (zawożenie dziecka do przedszkola, zakupy, itp). Dalsze trasy mniej więcej raz-dwa razy w roku. Auto raczej używane na krótkich dystansach (przedszkole w odległości około 3km od domu). Obecnie jeżdżę Mazdą 6 2.0 benzyna z 2011 roku, jednak zastanawiam się nad zmianą (przy okazji Mazda w mieście potrafi spalić w okolicy 12l). Czy jest coś co miałoby sens kupna, czy biorąc pod uwagę to jak auto jest użytkowane (plus roczny przebieg rzędu 5-8 tys km)? Przede wszystkim zależałoby mi na względnie taniej eksploatacji (plus kosztach z tym związanych) no i przede wszystkim aby swobodnie weszły 2 foteliki, plus w przypadku wyjazdu na wakacje, aby się spakować biorąc pod uwagę dwójkę małych dzieci?
LPG osobiście nie brałem pod uwagę, wydaje mi się że są pewne ograniczenia (nie wszędzie można wjechać, plus nie wszystkie silniki tolerują LPG). Zastanawiałem się nad hybrydą (Toyota Corolla przede wszystkim) albo zwykłą benzyną, ale kompletnie nie mam pojęcia czy jest sens, czy to się opłaca.
Z góry dzięki za wszelkie wskazówki.
trawel
Nowicjusz
 
Posty: 14

25 Lip 2023, 10:13

plus nie wszystkie silniki tolerują LPG


Raczej prawie żadne nie tolerują



Corolla jest spoko ale jeśli szukasz praktycznego auta dla rodziny do jeżdżenia po mieście to chyba wolałbym się rozejrzeć za jakimś minivanem

BTW jeśli masz gdzie ładować auto to zastanowiłbym się poważnie nad pług in, przy tak małych przebiegach będziesz sobie ciągle na elektryku śmigał
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2423
Przebieg/rok: >50tys. km

25 Lip 2023, 10:31

A polecasz coś z plug in? Mieszkam w domku, nie mam co prawda dostępu do żadnych "szybkich" ładowarek. Nie wiem też w sumie jak wyglądałyby koszty takiego ładowania w domu (porównując z tankowaniem na stacji). Co do corolli/minivanów, to gdzieś tam z tyłu głowy zastanawiałem się nad minivanem, ale wydaje mi się, że przy rodzinie 2+2 taka corolla by wystarczyła (w najgorszym wypadku trumna na dach).
trawel
Nowicjusz
 
Posty: 14

25 Lip 2023, 12:33

Weź pod uwagę zamiast modelu Corolla model Prius+ to lepsze rozwiązanie pod względem przestrzeni a hybryda spokojnie Ci wystarczy będziesz miał w miarę tania eksploatcje no i nawet znajdziesz coś fajnego za mniejsza kasę.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

25 Lip 2023, 14:08

Rokiko napisał(a):Weź pod uwagę zamiast modelu Corolla model Prius+

Widzę, że ogólnie mało jest tych modeli dostępnych i jak dobrze zauważyłem to ich produkcja zakończyła się w 2021 roku. Niby na pierwszy rzut oka wygląda ciekawie, ale mały wybór, więc raczej nie pchałbym się w to (nie wiem też jak z dostępnością części, bo zakładam, że nie jest to w 100% to samo co inne jeszcze produkowane modele).
trawel
Nowicjusz
 
Posty: 14

25 Lip 2023, 14:50

trawel napisał(a):bo zakładam, że nie jest to w 100% to samo co inne jeszcze produkowane modele
Napęd taki sam więc tu nie ma się czym przejmować :D ale miejsca więcej, a ciężko kupić bo ludzie nie chcą ich za bardzo sprzedawać i tu jest problem ...
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

26 Lip 2023, 10:05

Sprawdziłem tego priusa+ i obawiam się trochę jego osiągów, z tego co widzę to nie ma za dużo KM co może w mieście nie będzie większym problemem, ale na trasie już gorzej (biorąc pod uwagę jego masę). No i ta dostępność o której pisałem - na otomoto są pojedyncze sztuki, a chcąc wybrać trochę młodsze egzemplarze, to zostałby prawie żaden wybór.
trawel
Nowicjusz
 
Posty: 14

26 Lip 2023, 10:14

Osiągi będą po prostu przeciętne, ot zwykł kompakt z 1.6. Bardziej irytują wrażenia z jazdy, głównie akustyczne.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

26 Lip 2023, 13:03

franccc napisał(a):BTW jeśli masz gdzie ładować auto to zastanowiłbym się poważnie nad pług in, przy tak małych przebiegach będziesz sobie ciągle na elektryku śmigał

Pytanie czy to w praktyce się opłaci, tzn plug in jest chyba często droższy także od zwykłej hybrydy, a do tego tak jak przeglądałem jakieś pojedyncze modele to zasięgi na elektryku przeważnie oscylowały w okolicy 40-50km, przy tym bateria na poziomie 13-18kWh, czyli zakładając cenę prądu w okolicy 1zł za 1kWh, wychodzi powiedzmy 15 zł za 45km, czyli powiedzmy 33zł za 100km, co zakładając cenę paliwa 6.20 wychodzi mniej więcej 5.3l paliwa na 100km. Jednocześnie klasyczne hybrydy podejrzewam, że miałyby podobne spalanie (być może trochę większe). A również biorąc pod uwagę hybrydy toyoty (i brak klasycznej skrzyni, alternatora, itp), sumarycznie dodatkowe koszty za klasyczną hybrydę byłyby niższe.

Zapewne tutaj jest sporo zaokrąglania, sporo dodatkowych zmiennych, ale w ogólnym rozrachunku nie wiem czy plug in wychodzi tak dużo bardziej oszczędny biorąc pod uwagę obecne ceny prądu, a jednocześnie jest droższy od zwykłej hybrydy (plus jak patrzyłem to wiele z tych plug inów miało przeciętne bagażniki).
trawel
Nowicjusz
 
Posty: 14

26 Lip 2023, 14:32

Plug in jest dobre jak masz PV i wykorzystasz dostępny zasięg.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

30 Lip 2023, 13:15

A jak przykładowo auta typu minivan (daddycar) - Touran, s-max, itp? Tutaj co prawda hybrydy raczej nie dostanę, ale z drugiej strony więcej miejsca zwłaszcza z tyłu (3 osobne fotele zamiast wspólnej kanapy). Nie wiem jak takie auta się sprawdzą w przypadku jazdy głównie w mieście. Zaletą corolli w hybrydzie jest na pewno niskie spalanie plus koszty eksploatacyjne (brak sprzęgła, skrzyni biegów, alternatora, itp). Nie wiem jak natomiast wypadają takie minivany przy tym zastosowaniu i jak wypadają poszczególne silniki - czy nie są zbytnio awaryjne, problematyczne, itp.
trawel
Nowicjusz
 
Posty: 14

01 Sie 2023, 10:01

Jeszcze przez głowę przeszła mi myśl zwykłego auta z silnikiem benzynowym (i może automatyczną skrzynią). Hybryda jest spoko pod kątem kosztów eksploatacyjnych. Z drugiej strony cena samego auta jest wysoka, a może w tej cenie byłbym w stanie dostać coś co jeśli chodzi o spalanie/eksploatację wcale nie jest dużo droższe, a jednocześnie jest lepszą opcją (lepiej wykonane/bogatsze wyposażenie/więcej miejsca)?
trawel
Nowicjusz
 
Posty: 14

01 Sie 2023, 10:11

Popatrz na mazdę 6
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2423
Przebieg/rok: >50tys. km

01 Sie 2023, 11:04

franccc napisał(a):Popatrz na mazdę 6

Nie wiem co prawda czy spalanie w niej jest takie niskie (podejrzewam, że w mieście spali na poziomie 9-10l), myślałem że byłyby auta z benzyną, które w mieście spalą bliżej 7l. Jednocześnie z tego co patrzyłem to Mazda 6 ma bagażnik 522l, czyli mniej niż w takiej corolli.
Prawdę mówiąc nie wiem czy taka Mazda wychodzi korzystniej przy Toyocie.
trawel
Nowicjusz
 
Posty: 14

01 Sie 2023, 11:28

1. Jak chcesz palić 7L benzyny w mieście i mieć "większe" auto to zapomnij o czymkolwiek innym niż hybryda
2. Pojemność bagażnika jest podawana razem ze schowkami, wnęką na koło zapasowe itd. sama wartość wyrażona w litrach (pomijając ile % producenci potrafią na tym "oszukać") nie do końca informuje cie ile szpeju jesteś w stanie tam realnie wrzucić
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2423
Przebieg/rok: >50tys. km