Auto dla studenta ~ 6k PLN

24 Lip 2021, 01:00


Witam. Tak jak w temacie rozglądam się za autkiem w budżecie ~6k (wiadomo delikatny +/- wchodzi w grę, wliczam tu sprawdzenie auta na stacji, zakup i pierwszy serwis olejowo filtrowy). Do tej pory miałem przyjemność użytkować Forda Fieste mk7 1.4 tdci 68hp 2011r. i to trochę przez pryzmat tego samochodu oceniam swój przyszły nabytek (koszty utrzymania na poziomie lepszego roweru górskiego, niskie spalanie, trwałość i 0 poważniejszych awarii). Głowne założenia to tani w eksploatacji i utrzymaniu samochód z mocą w granicach 100hp (fiesta z 68 konikami pod maską była na prawdę ciężka w prowadzeniu, szczególnie w trasie), który ma posłużyć przez 1-2 lata do czasu odłożenia na coś lepszego. Poruszam się w cyklu mieszanym, raz na jakiś czas dłuższa trasa. Oto kilka samochodów, na które zwróciłem uwagę:

1. Citroen C4 hatch/coupe 1.6hdi 90hp

Plusy:  brak dpf, klasyczne turbo, mało pali, trwały, tani w eksploatacji i utrzymaniu 
Minusy:  wyposażenie jak w fieście czyli brak 

Miałem okazje jeździć paroma autami z silnikiem 1.6 hdi. Jest dość głośno ale przy tej masie samochodu jeździ się całkiem komfortowo. 

2. Ford Mondeo mk3 1.8-2.0 pb + LPG

Plusy: tania eksploatacja z gazem, koszty utrzymania bez tragedii, fajne wyposażenie (w większości co najmniej tempomat + grzane fotele, a trafi się i jakiś xenon lub szyberdach), mniejsze przebiegi niż diesle, rozrząd na łańcuchu, wygoda
Minusy: rdza, wg. użytkowników lubi brać olej, opinie o LPG w silnikach duratec bardzo mocno podzielone

Jeżeli chodzi o mondeo to miałem okazje jeździć 2.0 tdci (lub tddi ale chyba tdci) w automacie. Auto bardzo wygodne i fajnie wyposażone. Niestety akurat to połączenie jest dość awaryjne (ostatnio znajomy wymieniał skrzynie i coś konkretniejszego w silniku). 

3. Golf 4 1.6 Pb + LPG

Plusy: Tani, trwały i czasem trafi się w miare wyposażony
Minusy: golf

Jeżeli chodzi o VW to mam w rodzinie 30 letnia Jette 1.8 w czystej benzynie. Auto jak na swój wiek wygląda i prowadzi się jak nowe, stąd mały sentymencik do VW. 

4. BMW E46 320d/316i, 318i, 320i +LPG - tak wiem...

Plusy: tył napęd, zwykle w miarę dobrze wyposażone
Minusy: cała reszta

W sumie nie wiem czy jest sens rozglądać się w tym budżecie i przy moich założeniach za e46. Miałem okazje jeździć wieloma BMW od starszych do najnowszych w dieslach i benzynie. Ogólnie prowadzenie i wrażenia z jazdy bez porównania do pozostałych ale znaleźć coś co nie jest ulepem i nie rozsypie się za pare km graniczy z cudem. Ale cuda się zdarzają. 

Nie jestem ekspertem, ale po długiej lekturze starałem się wybrać samochody/silniki, którę najlepiej wpasowują się w moje założenia (no może oprócz tego e46). Nie chciałbym zwiększać budżetu, aby mieć jeszcze te parę tysięcy odłożone na ewentualne naprawy/rzeczy eksploatacyjne. Proszę o ocene moich wyborów i ewentualne sugestie. Z góry dzięki i pozdrawiam :D

dziki231423
Nowicjusz
 
Posty: 21
Prawo jazdy: 0- 0-2016
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Fiesta mk7 1.4 TDCi
Silnik: 1.4
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

24 Lip 2021, 07:05

Podaj lokalizacje w jakiej szukasz samochodu to użytkownicy forum Ci pomogą.

Zwróć też uwagę samochody takie jak; Ford Focus MK1, Peugeot 206, Seat Ibiza 3
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 969
Zdjęcia: 87
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

24 Lip 2021, 13:14

Zwracalem uwage na ww. modele, jednak nie jest to moja bajka. Po prostu mi sie nie podobaja. Wiem, ze w tym budzecie nie ma co, ale jednak chcialbym zeby auto dawalo mi jakas satysfakcje. Fiesta np. wg mnie jest bardzo ladnym autem pomimo braku wyposazenia i silnika, ktory jest jedna wielka pomylka.
dziki231423
Nowicjusz
 
Posty: 21
Prawo jazdy: 0- 0-2016
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Fiesta mk7 1.4 TDCi
Silnik: 1.4
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

24 Lip 2021, 22:42

dziki231423 napisał(a):rozglądam się za autkiem w budżecie ~6k (wiadomo delikatny +/- wchodzi w grę, wliczam tu sprawdzenie auta na stacji, zakup i pierwszy serwis olejowo filtrowy).


Czyli na samo auto masz max 5k tak więc C4 i E46 sobie odpuść.

dziki231423 napisał(a):mniejsze przebiegi niż diesle


Tak jest w większości benzyn aczkolwiek nie zawsze ale co ma przebieg do stanu auta?

Skąd jesteś to coś poszukam.
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38404
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

24 Lip 2021, 22:58

Z okolic Kielc. C4 czemu odpuścić?
dziki231423
Nowicjusz
 
Posty: 21
Prawo jazdy: 0- 0-2016
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Fiesta mk7 1.4 TDCi
Silnik: 1.4
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

24 Lip 2021, 23:05

W okolicy znalazlem pare ciekawostek:

[link do oferty na Olx wygasł]

[link do oferty na Olx wygasł]

Troche dalej:

[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]?
dziki231423
Nowicjusz
 
Posty: 21
Prawo jazdy: 0- 0-2016
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Fiesta mk7 1.4 TDCi
Silnik: 1.4
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Rozgrzany asfalt może być niebezpieczny!
    Letnie upały są nie tylko uciążliwe dla kierowców z powodu wysokich temperatur w kabinie, nagrzewających się plastików oraz towarzyszącego uczucia rozdrażnienia i zmęczenia, ale także ze względu na stan nawierzchni, ...
    Pierwszy hybrydowy SUV na świecie
    22 marca 2005 roku debiutowała Toyota Harrier Hybrid, poza Japonią znana jako Lexus RX 400h – pierwszy na świecie seryjnie produkowany SUV z napędem hybrydowym. W ciągu zaledwie kilku dni amerykańscy dealerzy zebrali ...

24 Lip 2021, 23:33

dziki231423 napisał(a):C4 czemu odpuścić?


Bo zadbane sztuki nie kosztują 5-6k tylko trochę więcej..

dziki231423 napisał(a):https://www.olx.pl/d/oferta/ford-mondeo ... derIndex=7


Komis ohy ahy wszystko ładnie.. wyświetlenia ogłoszenia mówią same za siebie.. Jakby był ok to już dawno by poszedł za te pieniądze..

dziki231423 napisał(a):Troche dalej:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] ... DZoQS.html?


"Auto w świetnym stanie technicznym serwisowane do końca."

Taa i pewnie udokumentowane książką serwisową którą można podrobić w 5minut..
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38404
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

24 Lip 2021, 23:53

No dobra ale to mozna powiedziec o kazdej uzywce. Trzeba jechac i sprawdzic. Jezeli chodzi o Mondeo to troche poczytalem opinie zakupowiczow. Jedni twierdza, ze kupili fajna sztuke za 4k, a inni za 8k, wiec jakby kwestia sprawdzenia. Grubsze mankamenty da sie wylapac podczas kontroli przed zakupem, a jak cos ma pasc to padnie i w nowce. Byle zminimalizowac to ryzyko. Przynajmniej ja z takiego zalozenia wychodze.
dziki231423
Nowicjusz
 
Posty: 21
Prawo jazdy: 0- 0-2016
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Fiesta mk7 1.4 TDCi
Silnik: 1.4
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

24 Lip 2021, 23:53

Kupowalem juz pare samochodow z roznymi ludzmi i najwazniejszy wniosek jaki wyciagnalem to sie nie napalac na konkretny samochod...
dziki231423
Nowicjusz
 
Posty: 21
Prawo jazdy: 0- 0-2016
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Fiesta mk7 1.4 TDCi
Silnik: 1.4
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

24 Lip 2021, 23:56

A no i jezeli chodzi o ten komis to chlop robi copy-paste ten sam opis do kazdego auta, wiec tutaj tez bez telefonu i ogledzin ciezko oceniac.
dziki231423
Nowicjusz
 
Posty: 21
Prawo jazdy: 0- 0-2016
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Fiesta mk7 1.4 TDCi
Silnik: 1.4
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

25 Lip 2021, 05:16

dziki231423 napisał(a):C4 czemu odpuścić?

Bo w fabryce był syfem więc pomyśl co jest teraz :ok:
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10180
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe

25 Lip 2021, 06:09

dziki231423 napisał(a):C4 czemu odpuścić?


Dziadek bliskiej mi osoby kupił z rok temu takiego citroena, na benzynę, za 5k, miał być tylko błąd do usunięcia a skończyło się na remoncie silnika i ciągłych innych usterkach więc posłuchaj przedmówców którzy odradzają to auto
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 969
Zdjęcia: 87
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

25 Lip 2021, 11:08

Zerknij:
[link do oferty na Olx wygasł] - pod warunkiem jeśli nie jest Ci straszny przebieg a i tak wygląda ładnie jak na tyle przejechane.
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł] - błąd w mocy.
[link do oferty na Olx wygasł]
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38404
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

25 Lip 2021, 15:37

Kurde no to mnie zaskoczyłeś powiem ci, bo jedyne co wyczytalem generalnie o tych francuzach z PSA to kaprysna elektronika. Jezeli chodzi o silnik czy uklad jezdny to raczej ludzie sobie chwalili, tym bardziej 1.6hdi (sam mam ten silnik w domu w peugeocie 2008 i jest ok).

Dzieki za propozycje, calkiem ciekawe. Ja rozejrze sie jeszcze jednak na focusem mk1. Dopiero zdalem sobie sprawe, ze ma taki sam rozstaw srub i otwor cent. jak fiesta mk7, a zostal mi z niej komplet aluskow na nowych oponach :roll:
dziki231423
Nowicjusz
 
Posty: 21
Prawo jazdy: 0- 0-2016
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Fiesta mk7 1.4 TDCi
Silnik: 1.4
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

25 Lip 2021, 15:40

Co sadzicie o Fiacie Stilo 1.6/1.8 + lpg w tych pieniadzach?
dziki231423
Nowicjusz
 
Posty: 21
Prawo jazdy: 0- 0-2016
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Fiesta mk7 1.4 TDCi
Silnik: 1.4
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011