Auto zastępcze a brak przeglądu?

10 Kwi 2021, 06:59

Dzień dobry jestem tutaj nowy i nie wiem czy w dobrym dziale piszę?
Mieliśmy kolizje nie z naszej winy, dostaliśmy auto zastępcze na czas wypłaty odszkodowania , w między czasie zorientowaliśmy się że skończył się nam przegląd , ubezpieczenie zostało nam wypłacone.
Problem tkwi w aucie zastępczym , czy firma ubezpieczeniowa z racji braku u nas przeglądu może nam kazać zapłacić za auto zastępcze.
Z góry dziękuję za pomoc.
ALN
Obserwowany
 
Posty: 2

10 Kwi 2021, 15:15

Firma ubezpieczeniowa, nie każe wam płacić za wynajem auta zastępczego. Problem w tym, że nie możecie tym autem jeździć....Tak na dobrą sprawę, auto należy załadować na lawetę. W razie spotkania z policją, nie dość, że będzie laweta, to jeszcze mandat.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 17364
Zdjęcia: 1188
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

10 Kwi 2021, 17:32

Może doprecyzuje.
Podczas stłuczki nasz samochód nie miał przeglądu.
Kolizja nie z naszej winy, odszkodowanie przyznane i wypłacone.
Dostaliśmy auto zastępcze do czasu wypłaty odszkodowania .
Teraz firma od której mieliśmy auto zastępcze twierdzi że to my mamy im zapłacić za samochód bo ubezpieczyciel im nie zwróci pieniędzy.
Dodam że nasz samochód był do wypadku w stanie idealnym , porostu nasze gapiostwo z przeglądem.
Czy firma od auta zastępczego ma rację ?
ALN
Obserwowany
 
Posty: 2

11 Kwi 2021, 11:31

To już zależy od zapisów które masz w OWU, które szczegółowo określają zakres ochrony i wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Firmy ubezpieczeniowe, chcąc uchronić się przed wypłatą nienależnych odszkodowań, umieszczają w OWU zapisy o konieczności utrzymania ubezpieczonego pojazdu w dobrym stanie technicznym, a niektóre bezpośrednio wskazują na konieczność posiadania ważnego przeglądu technicznego.

Co do samochodu zastępczego to raczej nie Twój problem bo to ubezpieczyciel rozlicza się z firmą która użycza Ci samochodu zastępczego na okres jaki masz w umowie. Więc firma od której go otrzymałeś musi wyjaśnić sprawę bezpośrednio z twoim ubezpieczycielem. Ty nie masz umowy z firmą wynajmującą auto.

ALN napisał(a):Problem tkwi w aucie zastępczym , czy firma ubezpieczeniowa z racji braku u nas przeglądu może nam kazać zapłacić za auto zastępcze.
Na jakiej podstawie? Jeżeli by tak było powinni poinformować Cię przed wynajmem, że koszty pokrywasz bezpośrednio Ty a nie ubezpieczycil takiego wynajmu i powinieneś podpisać w tym celu stosowany dokument.
Rokiko
Stały forumowicz
 
Posty: 2756
Zdjęcia: 11

11 Kwi 2021, 20:39

ALN napisał(a):Dostaliśmy auto zastępcze do czasu wypłaty odszkodowania .

A zlecenie na auto zastępcze było od kogo? Firma ubezpieczeniowa wam dała na czas naprawy waszego auta, wypożyczyliście sami, czy warsztat który naprawia wam samochód wam dał?
Bo jeżeli samochód zastępczy mieliście od ubezpieczyciela, on rozlicza się z firmą wynajmującą samochody. Was nic to nie interesuje. Jeżeli dał wam go warsztat, to na podstawie jakiejś umowy. Ale zazwyczaj jest on też za darmo. A jak sami wypożyczyliście, na własną rękę, to musicie zapłacić, a potem od ubezpieczyciela żądać zwrotu.
Swoją drogą to i tak mieliście szczęście, ponieważ, jak wasz samochód nie miał OBT, to ubezpieczyciel mógł wam albo odszkodowanie obniżyć, albo nawet nie wypłacić...Wystarczy, że ubezpieczyciel udowodni, że gdyby wasz samochód był w należytym stanie technicznym ( a to potwierdza OBT ) to kolizji można by było uniknąć, albo złagodzić jej skutki.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 17364
Zdjęcia: 1188
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Lexus LF-Z Electrified - najważniejsze cechy elektrycznego konceptu
    Na przełomie marca i kwietnia Lexus pokazał koncepcyjny model LF-Z Electrified. Japończycy zapowiadają, że futurystyczne auto daje wgląd w przyszłość ich marki. Stylistyka, właściwości jezdne i technologie, w które ...
    Hybryda oczami dziecka
    Hybrydy są dziecinnie proste w budowie i w obsłudze – tak orzekli mali eksperci po dniu spędzonym z hybrydowym Aurisem. Toyota zaprosiła ośmioro małych miłośników motoryzacji do udziału w projekcie "Hybryda oczami ...

  •