Błąd w nazwisku kupującego popełniony przez salon samochodowy

23 Wrz 2021, 17:55

Witajcie.
W lipcu 2021 podpisałem umowę na zakup nowego auta. Zapewniano
mnie, że samochód do odbioru będzie w połowie września. Kolejny termin to koniec września, teraz koniec lipca. Dopiero dziś doczytałem w umowie termin dostawy 30.11.2021! Wiem, mój błąd, nie sprawdziłem wszystkiego dokładnie, ale sprzedawca świadomie wprowadził mnie w błąd. Dodatkowo dopatrzyłem się błędu w nazwisku kupującego. Oczywiście zadatek wpłacony już dawno. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Czy jest jakaś podstawa do unieważnienia umowy i odzyskania zadatku? Gdybym wiedział, że będę czekał prawie pół roku kupiłbym roczne auto od ręki... z góry dziękuję za wszelką pomoc.
tatan74
Nowicjusz

24 Wrz 2021, 17:41

Zaliczka czy zadatek? Bo to bardzo ważne jest.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1188
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

24 Wrz 2021, 18:08

no właśnie zadatek... z zaliczką sprawa byłaby łatwiejsza
tatan74
Nowicjusz

24 Wrz 2021, 18:14

Przy zadatku jet tak:

- Kiedy usługa nie zostanie zrealizowana z winy usługodawcy - zadatek zostaje zwrócony klientowi w podwójnej wysokości.

- Kiedy umowa zostanie rozwiązana przez obie strony lub z powodu okoliczności niezależnych od żadnej ze stron - zadatek zostaje zwrócony klientowi w takiej samej wysokości w jakiej został wpłacony.

Jeśli przy umowie z zadatkiem nie dojdzie do jej wykonania przez jedną ze stron, to ta druga może od niej odstąpić ale w umowie masz termin dostawy 30.11.2021 więc jeszcze jest czas. Chyba że masz jakieś potwierdzenie że samochód miłą być wcześniej.
Rokiko
Stały forumowicz

Zdjęcia: 12

24 Wrz 2021, 18:29

potwierdzenie jedynie ustne, więc nic nie udowodnię. Warunki zadatku rozumiem, mimo to dziękuję za odpowiedź. Jutro jadę do salonu by wprost zapytać dlaczego młodzik świadomie wprowadził mnie w błąd... i popełnił błąd w u mowie odnośnie nazwiska. Jeśli się będzie upierał i nie pójdzie na żadne negocjacje - poczekam i wezmę to auto, ale zrobię dla salonu taką reklamę, że szef pewno nie będzie zbytnio pocieszony...
tatan74
Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Częsty błąd przy parkowaniu z automatem i używanie "P"
    Jazda z automatyczną skrzynią biegów jest prosta i nie wymaga od nas żadnej ingerencji poza zapięciem "D" przed ruszeniem. Bardzo często jednak zdarza się że kierowcy parkując popełniają błąd o którym czasem ...
    Szukasz samochodu do XXX zł? Przeczytaj koniecznie!
    Jesteś na tym forum pierwszy raz? Szukasz porady co kupić do wybranej przez Ciebie kwoty? Użyj wyszukiwarki! Może znalazła się już odpowiedź na dręczące Ciebie pytanie, a Ty zaoszczędzisz swój czas! Dbaj o forum i ...

•