Brak snu to jak nadmiar alkoholu u kierowcy

Brak snu to jak nadmiar alkoholu u kierowcy

22 Cze 2015, 15:20

Powodów zmęczenia i niewyspania może być wiele, przede wszystkim jednak to brak odpowiedniej ilości snu. Zachowania zaspanej osoby za kierownicą są równie niebezpieczne jak tej kierującej pojazdem pod wpływem alkoholu. Badania pokazują, że osoby, które nie spały przez 20 godzin zachowują się porównywalnie do kierowców, których stężenie alkoholu we krwi wynosiło 0,5 promila1.

Brak snu jak nadmiar alkoholu
"Zaspanie i zmęczenie znacząco osłabia koncentrację, wydłuża czas reakcji oraz bardzo negatywnie wpływa na umiejętności prawidłowego oszacowania sytuacji na drodze. Podobnie działa alkohol czy narkotyki" powiedział Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Osoby zmęczone i niewyspane mają o 50% wolniejsze reakcje niż osoby wyspane i wypoczęte, a ich zachowanie jest podobne do kierowców, u których stężenie alkoholu wyniosło 0,5 promila.

Brak snu to jak nadmiar alkoholu u kierowcyKomu grozi sen za kierownicą?
Najbardziej narażeni na zaśnięcie za kółkiem są przede wszystkim:
- kierowcy zawodowi, którzy jednorazowo pokonują setki, a nawet tysiące kilometrów,
- pracownicy zmianowi, którzy po nocnej zmianie wsiadają za kierownicę,
- kierowcy, którzy przyjmują leki uspokajające i inne leki osłabiające koncentrację,
- kierowcy, którzy nie dbają o odpowiednią ilość snu.

Sygnały ostrzegawcze przed zaśnięciem
"Jeśli czujesz, że zaczynasz mieć trudności ze skupieniem, częściej mrugasz oczami, a twoje powieki robią się coraz cięższe, nie zwlekaj, tylko czym prędzej zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu. Zlekceważenie objawów mikrosnu może okazać się tragiczne w skutkach" mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Inne objawy zmęczenia za kierownicą lub mikrosnu to m.in.:
- trudności z zapamiętaniem tego, co się działo na drodze podczas ostatnich kilometrów jazdy;
- niezauważanie znaków drogowych, sygnalizatorów i zjazdów;
- częste ziewanie i przecieranie oczu;
- problemy z utrzymaniem głowy prosto;
- uczucie niepokoju i irytacji, nagłe dreszcze.

Co robić aby nie zasnąć za kierownicą?
"Aby nie być zmęczonym i nie zasnąć za kierownicą przede wszystkim powinniśmy się dobrze wyspać przed planowaną jazdą. Szacuje się, że dorosły człowiek potrzebuje około 7 do 8 godzin snu dziennie przypominają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. "Jeśli jednak zmęczenie dopadnie nas w trakcie jazdy, możemy zastosować kilka sposobów, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze" dodają trenerzy.

Jeśli w trakcie jazdy pojawi się uczucie zmęczenia i senności, pamiętajmy, aby:
- zatrzymywać się na krótkie spacery (15 min.);
- zaparkować w bezpiecznym miejscu i zdrzemnąć się chwilę (pamiętajmy, aby drzemka była krótka – maksymalnie 20 minutowa, w innym wypadku może dać to odwrotny efekt);
- uważać na napoje energetyczne i picie kawy, ponieważ działają krótkotrwale i mogą dawać złudne uczucie dobrej kondycji fizycznej.

POLECAMY Zmęczenie, sen - przyczyny wypadków drogowych

Podsumowując powyższe mądrości wysypiajmy się przed dłuższymi podróżami wtedy unikniemy sytuacji w których organizm będzie domagał się snu podczas jazdy samochodem.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault, 1 U.S. News & Word Report, Driving Drowsy as Bad as Driving Drunk
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2929
Zdjęcia: 11189
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Brak snu to jak nadmiar alkoholu u kierowcy

03 Lip 2015, 12:10

Tak naprawdę to wszyscy jesteśmy narażeni na chwilowe zamroczenie - kilka sekund snu, utratę uwagi. Nawet panu prezydentowi się zdarzyło na oficjalnym spotkaniu, że mu głowa opadła, bo przysnął na chwilkę.
KasiaMikina
Początkujący
 
Posty: 72
Rejestracja: 13 Cze 2015, 20:13
Prawo jazdy od: 19 03 1982
Przebieg/rok: 13tys. km
Auto: Volvo V40
Silnik: 1.9
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

Re: Brak snu to jak nadmiar alkoholu u kierowcy

14 Lis 2015, 18:08

komoruski to wyglądał jakby pół życia przespał ;)
a faktycznie zmęczenie jest straszne w czasie jazdy, zwłaszcza jak się jedzie nocą i nie wiadomo czy w ostatniej chwili nie wyskoczy Ci jakiś pieszy, rowerzysta czy zwierz chciałam was też przestrzec przed nadużywaniem tych napojów energetycznych, u mnie wywołują zazwyczaj tylko efekt drażniący, a do tego strasznie trzeba uważać czy przypadkiem nie połączy się takiego napoju z tabletkami przeciwbólowymi, bo skutki uboczne mogą być naprawdę groźne. Czy leki przeciwbólowe reagują z napojami energetycznymi?
andrucik
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 5
Rejestracja: 14 Lis 2015, 18:03
Auto: Toyota RAV4
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    WSMP - Imponujące auta GT3 WSMP - Imponujące auta GT3
    Sezon Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski w pełni. Piekielnie mocne auta klasy GT3, zacięta rywalizacja w pucharach markowych, a także efektowny pokaz driftu Kuby Przygońskiego uatrakcyjniły weekend na Torze Poznań. ...
    Nowe stawki akcyzy w 2017 roku na samochody osobowe Nowe stawki akcyzy w 2017 roku na samochody osobowe
    Zmiany naliczania podatku akcyzowego od samochodów osobowych najprawdopodobniej zostaną wprowadzone od nowego 2017 roku. Rząd zamierza ograniczyć import starych samochodów. Według nowych przepisów im ...

  •